Ana sayfa Middle Earth Tolkien Filmi Nasıldı? (Spoilersız)

Tolkien Filmi Nasıldı? (Spoilersız)

PAYLAŞ

“Dünya ikiye bölünmüştür; denir Tolkien’in yapıtı söz konusu olduğunda: Yüzüklerin Efendisi’ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar.” Fantastik Edebiyat’ın en tanınmış yazarlarından birisi olan John Ronald Reuel Tolkien’in hayatını anlatan film Tolkien; sonunda Türk izleyicilerle de buluştu. Zannımca Tolkien için bir biyografik film yapmakta geç bile kalınmıştı. Peki ya bu film nasıldı? Gelin sizlerle birlikte yüzeysel olarak inceleyelim.

Tolkien’in Lise Hayatı

Film bir yandan Tolkien’in annesinin ölümünün ardından koruyucu bir aileye verilmesi ve oradaki yaşamına adapte olmasını anlatırken, diğer bir yandan da çoktan bu süreci geçirmiş, savaşa katılmış bir Tolkien’i gözler önüne seriyor. Biz de bu süreçte bir yandan yeni yaşamına ve lise hayatına adapte olmaya çalışan bir Tolkien, bir yandan da cephede yaşam mücadelesi veren bir Tolkien izliyoruz. Kısacası filmin bir süresi Tolkien’in lisede arkadaş edinme çabası ve üniversiteye girme sürecini anlatarak geçiyor. Bu kısımlarda da çokça kez Tolkien’in kitaplara ne kadar düşkün olduğunu görüyoruz. Tolkien aynı zamanda bir yandan sürekli “Elfçe” dilini kendince geliştirmeye devam ediyor. Bunun güzel bir şekilde işlendiğini söyleyebilirim.

Edith ile Olan İlişkisi

Filmin aslında en çok önem verdiği şey Tolkien’in Edith ile olan ilişkisi. Açıkçası film bu kısımlarda klasik bir “Holywood aşk hikayesi” olmaktan kurtulamamış. Film sürekli bizlere Tokien ile Edith’in zorlukların, aşk ile üstesinden gelerek birlikte olma hikayesini anlatmaya çalışıyor. Şahsen ben gerçekte böyle bir durum olduğunu sanmıyorum. Hatta bir ara Tolkien’in zil zurna sarhoş olarak Elfçe sözler savurduğunu bile duyuyoruz…

Akademik Kariyeri

Üniversite yılları sırasında Oxford’ta akademik olarak çok da başarılı olamayan Tolkien’in dillere olan düşkünlüğü onu bu zorluktan bir şekilde kurtarmayı başarıyor. Filmin Tolkien’in Edith ile olan ilişkisi dışında ağırlığını verdiği bir diğer kısım ise akademik kariyeri ve okul hayatı.

Orta Dünya ile Bağlantılar

Üzülerek söylüyorum ki filmde Orta Dünya hakkında neredeyse hiçbir şey yok. Tek gördüğümüz, fragmanda da gözüken; Tolkien’in savaş alanında gördüğü hayali yansımalar (ki gerçek hayatta böyle bir şey olduğunu hiç sanmıyorum) ve Elfçe. Film dediğim gibi daha çok Tolkien’in Edith ile olan ilişkisine ve akademik kariyerine odaklanmış. Kötü bir film mi? Değil fakat çok daha iyi olabilirdi. Her ne kadar ben filmi izlerken gözlerim çok kez dolmuş olsa da, biraz hayal kırıklığıyla filmden ayrıldığımı söyleyebilirim.