Ana sayfa Middle Earth Filmler Tolkien’in Evi Müze Oluyor!

Tolkien’in Evi Müze Oluyor!

PAYLAŞ

Orta Dünya’nın yaratıcısı, “Hobbit” ve “Yüzüklerin Efendisi” kitaplarının yazarı ve fantastik edebiyatın önde gelen ismi J.R.R Tolkien’in 20 Northmoor Yolu’ndaki evi müze oluyor!

Dün akşam saatlerinde “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” serilerinde yer almış olan Ian McKellen, Martin Freeman, John-Rhys Davies; “Into the West” şarkısıyla “Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü” filmine bir başka oscarı getiren sanatçı Annie Lennox ve bazı birçok Tolkien sever, bir videoyla yeni bir projenin duyurusunu yaptılar.

1930 ve 1947 yılları arasında J.R.R Tolkien ve ailesinin yaşadığı 20 Northmoor Yolu, Oxford’daki ev satılığa çıkarıldı. Bu haberle birlikte harekete geçen Tolkien severler yapacakları yeni bir projeyle bu evi satın alıp J.R.R Tolkien’in anısına onu bir müzeye ve edebi bir merkeze çevirmeyi düşünüyorlar. Bu projeye “Northmoor Projesi” adı verildi. Evin satın alınabilmesi ve müzeye çevrilebilmesi için de bir kampanya başlatıldı. Bu hayalin gerçekleştirilebilmesi için 4,5 milyon £ gerekiyor ve bunun için de bütün Tolkien hayranlarından yardım isteniyor.

Tolkien, “Hobbit” ve “Yüzüklerin Efendisi” eserlerini bu evde yazmıştır. Hatta yakın arkadaşı, bir başka fantastik evrenin yaratıcısı olan C.S Lewis’in de pek çok kez buraya geldiği ve Tolkien tarafından misafir edildiği biliniyor.

Hedeflenen miktarın toplanmasının ardından evin satın alınacağı, sonrasında Tolkien’in yarattığı halkların ve toplumların kültürlerini yansıtacağı şekilde düzenleneceği söyleniyor. Örneğin, evin bahçesi Yüzüklerin Efendisi’ndeki Samwise Gamgee’nin bahçesi gibi şekillendirilecek veya evin odaları, mutfağı ve burada bulunan eşyalar elflerin yaşadığı ve kullandığı biçimde olacak. Böyle bir haberi duymak bile bizi heyecanlandırırken oraya gidip ziyaret edebilmek nasıl olur siz düşünün.

Kaynakça:

people.com

projectnorthmoor.org

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar