Ana sayfa Edebiyat Tolkien Kitapları Hangi Sırayla Okunmalı

Tolkien Kitapları Hangi Sırayla Okunmalı

PAYLAŞ

Tolkien’in muhteşem Legendarium’u 1937’de Hobbit’in yayınlanmasıyla başlamıştı. 1954 ve 1955’te de Lord of the Rings yayınlanmıştı ve Tolkien’in bu eseri daha ilk yayınlandığı yıllarda bile büyük bir etkiye sebep oldu. Özellikle fantastik edebiyatın ciddiye alınmasında ve ciddi bir edebiyat dalı olarak görülmesinde Tolkien’in muhteşem kitaplarının etkisi büyüktür.

Üçleme ve Hobbit
Üçleme ve Hobbit

Üstat’ın 1973’teki ölümüne kadar eserlerinin üzerine çalıştığını ve bitiremeden bu dünyadan göçtüğünü biliyoruz. Belki de çok sevdiğinden bitirememişti…

Onun ölümünün ardından oğlu Christopher Tolkien notlarını, taslaklarını bir araya getirip düzenleyerek 1977 senesinde Silmarillion adlı Zamanın Başlangıcı’ndan ilk karanlıklar efendisinin yenilişine kadar süren dönemde Batı’nın Yüce Elfleri’ne, İnsanların Ataları’na ve daha pek çok şeyi anlatan bir roman yayınladı.

 

Silmarillion

2007 senesine kadar pek çok kitap daha yayınlandı ve bir kısmı 1990’ların sonlarından beridir de Türkçemize çevrilmekte. En çok merak edilen şeylerden biri de Tolkien Kitapları’nın hangi sırayla okunması gerektiği. Elimizden geldiğince buna bir açıklama getireceğiz.

Benim önerdiğim sıralama şu şekilde:

-Hobbit

-Yüzük Kardeşliği

-İki Kule

-Kralın Dönüşü

-Silmarillion

Bu kitapların okunmasının ardından geri kalan Türkçeye çevrilmiş kitaplar (Bitmemiş Öyküler, Húrin’in Çocukları, Kayıp Öyküler Kitabı 1-2 gibi kitaplar) istenen sırayla okunabilir. Bu kitaplar okunduktan sonra evrenin asıl kısmına hakim okuyucular olunabilir. Geri kalan kitaplar tabir-i caizse teferruatlı bilgiler içerir ve özellikle Kayıp Öyküler Kitabı 1 ve 2, akademik birer esere benzerler.

Çevrilmemiş 12 Cilt
Çevrilmemiş 12 Cilt

Ayrıca bu sıra takip edilirse, Hobbit gibi daha basit bir dille yazılmış kitaptan, yavaş yavaş Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi gibi biraz daha ağır dilli bir kitaba daha kolay geçilir. Silmarillion bu dört kitaba kıyasla çok daha ağır bir dile sahiptir ve evrenin yaratılışından başladığından özellikle ilk yüz sayfası kafa karıştırıcı olabilir. Tolkien’in notlarının toparlanmış hali olduğundan çok geniş bir dönemi anlatmaktadır ve çok fazla isim ve mekan içermektedir. Okuyucular için Tolkien’in diline Hobbit ve Üçleme’ye alışıldıktan sonra Silmarillion’a geçilmesi daha mantıklı olabilir.

Yine de kronoljik sırayla okumak isteyenler de olabilir. Onlar da;

-Silmarillion

-Hobbit

-Üçleme

sırasını takip edebilirler. Bu beş kitabın dışında kalan kitaplar, evrenin ana hatları bilinmeden okunduğunda anlaşılmayabilir. Bu sebeple sırası ne seçilir ise seçilsin öncelikle bu beş kitap okunmalıdır.

Bu da naçizane koleksiyonumdan bir parça. Kayıp Öyküler-1'in orijinal dildeki baskısı
Bu da naçizane koleksiyonumdan bir parça. Kayıp Öyküler-1’in orijinal dildeki baskısı
Yorumlar