Ana sayfa Dizi / Film Tolkien Severlerden Amazon’a Dilekçe!

Tolkien Severlerden Amazon’a Dilekçe!

PAYLAŞ

Uzun zamandır gündemde olan Amazon’un Orta Dünya dizisi, dizi içinde yer verilmesi düşünülen açık sahnelerden dolayı Tolkien severlerin hedefi oldu.

“Catholic Memes” adındaki bir grubun hazırladığı dilekçe, şu ana kadar 32.000 kişi tarafından imzalandı. Pek çok Tolkien sever gibi bu grup da, dizide yer verileceği söylenen açık sahnelerin Tolkien ile ilgili bir yapımda alakasız, saygısız ve yersiz olduğunu savunuyor. Bu dilekçe fikrinin merkezi ise Yeni Zelanda’da yer alan ve dizinin çekildiği Auckland’da çıkan bir casting (oyuncu alımı) bildirisi. Bu bildiride, dizide yer alacak oyuncuların, kısmen ya da tamamen olabilecek açık/çıplak sahnelerle alakalı bir sorunlarının olmaması ve bunlarda rahat olmaları gerektiğinden bahsediliyor. Bu casting bildirisine ek olarak Jennifer Ward-Lealand adındaki samimiyet koordinatörünün (tiyatro, dizi ve filmlerdeki açık ve cinsel sahnelerle sorumlu olan kişi), dizi için işe alındığı söyleniyor.

Tolkien severlerin hazırladığı dilekçe ise şu cümleleri içeriyor:

“Amazon Prime’ın, Yüzüklerin Efendisi üçlemesi öncesindeki olayları konu alacağı, yaklaşmakta olan bir Yüzüklerin Efendisi dizisi var. “Samimiyet koordinatörlerini” işe alıp oyunculardan da cinsel sahneler konusunda rahat olmalarını istemişler. Tolkien’in eseri tamamen haysiyetli ve Hristiyanlığa ait sembollerle doludur. Tolkien’in kendisi dindar bir Katolik’ti ve anısının da gereksiz cinsellik ya da en ufak bir açık sahneyle lekelenmesine gerek yok. Tolkien’in verdiği eserler çoğunlukla AİLE dostudur. BIRAKIN BU ŞEKİLDE KALSIN.”

Dilekçeye bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.change.org/p/amazon-prime-keep-nudity-out-of-amazons-lotr-series

Amazon’un başlatıp devam ettirdiği bu iş takdire değer. Fakat böyle bir eseri ekrana aktarırken günümüz dizi ve sinema yapımlarında sıkça rastlanılan unsurlara yer vererek Profesör Tolkien’in mirasına ve anısına saygısızlık etmektedirler. Yazarın kendisi, eserlerinde fazlasıyla açık durumlara ve cinsel ilişkilerin herhangi bir tasvir veya anlatımına yer vermemişken dizide kısmi ya da tamamen açık sahnelerin olacağı konusu, Tolkien’in kitapları ve hikâyeleriyle büyümüş; bu eserlerdeki olaylar, mekânlar ve karakterlerle kendilerini özdeşleştirmiş kişileri rahatsız edebiliyor. Dilerim ki Amazon, bu dilekçeyi dikkate alarak yoluna devam eder ve Tolkien’in anısına saygı duyarak bizlere, Yüzüklerin Efendisi filmleri gibi yıllarca bıkmadan izleyebileceğimiz bir yapım sınar.

Kaynakça: https://screenrant.com/

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar