Ana sayfa Diğer Fantazya Marvel Top10-En İyi Rekabetler

Top10-En İyi Rekabetler

PAYLAŞ

Sizin için Marvel’daki en iyi rekabetler neler, bunları belirleyelim dedik.

10-)Avengers – Ultron:

Hank Pym ne zaman ki çığır açmak uğruna Ultron’u yarattı; o an Avengers için ebedi bir düşman daha ortaya çıkmış oldu. Avengers ekibi çok büyük düşmanlarla karşılaştı. Evrensel takıldı. Kozmik güçlerle çatıştı. Ancak bunlar içinde takımı en çok uğraştıran Ultron oldu. Kendini sürekli yenileyerek  gelen ve babasını ortadan kaldırmak isteyen Ultron kadar çektiren olmadı takıma. Kendi çağını oluşturdu. Jocasta’yı çaldı. Babası ile tek vücut oldu vesaire vesaire…Bu ezeli rekabet te listemizde onuncu sırada yer aldı.

avengers-age-of-ultron-joss-whedon

9-)The Hulk – The Thing:

Resmen kumar masası kavgası. Hulk klasik serilerde kahraman olduğundan çok tehdit olarak görülüyordu. İlk kez Fantastic Four #12 sayısında karşılaşan ikili sonrasında çok kez daha karşılaştı. Aslında bu iki asabinin rekabeti daha çok güç gösterisi. Sürekli dövüşen iki kabadayı. EMH serisinin ikinci sezonunun ilk bölümünü izlemek te bu ikilinin kavgalarına güzel bir örnek. İki koca adamımız dokuzuncu sırayı alıyor.

65770-thing_vs_hulk

8-)Wolverine – Sabretooth:

İkili arasındaki geçmiş tam olarak bilinmiyor. Derin derin detaysal bir ilişkileri yok yani. Zaten Creed aslında Iron Fist serilerinde kullanılmak adına yaratıldı ama 1980lerde bu iki yırtıcıyı karşılaştırma fikri birinin aklına geldi anlaşılan ve Axis’e kadar birbirlerini ne zaman görseler parçaladılar birbirlerini. Film evreni üzerinden konuşursak bir orijin hazırlandı karakterlere. Üvey kardeşler. Starfox’un ölümü ile iyice kabaran bir düşmanlık. Creed artık bir kahraman sayılır ama yıllarca birbirlerini paramparça eden bu ikili listede sekizinci sırada yer aldı.

wolvie_snow_by_garang76

7-)Thor – Loki:

İki prens. Biri iyi ve saf, diğeri kurnaz ve kötücül. Mitolojiden kopma, Odin ve Laufey’den olma ikili Marvel Universe’ün de en büyük düşmanlıklarından birinin baş karakterleridir. Loki hakkı olduğuna inandığı tahtı alamaz ve tahtı istemeyen kardeşinin sürekli başına iş açar. Karısının saçlarını keser, kardeşinin düşmanlarının manüpile eder, arka plandan üzerlerine düşmanlar yollar ama Loki çok ender durumlar hariç Thor’la kendi başına dövüşmez. Zaten yemez de bunu yapmak. Thor çoğu kez kardeşini bu tutumlarından vazgeçirmeye çalışsa da, Düzenbaz Tanrı yine bildiğini okur. Siege gibi bazı durumlar hariç te kardeşler hep karşı taraflarda yer alırlar ama listede yedinci sırayı beraber alıyorlar.

thor_vs_loki_by_greenestreet-d5pkdo0

6-)Daredevil – Kingpin:

Matt Murdock, Hell’s Kitchen’ı temizleme çabasında onun kadar kimseyle çatışmak durumunda kalmadı muhtemelen.  Wilson Fisk gezegende bulunan hemen hemen her suçu işleyen ve bunu  da neredeyse başarıyla gerçekleştiren ezeli düşmanıdır. Ne zaman bir suç işleyecekse veya kaçak işler yapacaksa ezik bir kötüyü şehrin diğer ucuna salar ve Spiderman, Daredevil gibi işine karışanlara yem ederdi. Tabi bunca yıldır süren düşmanlıklarında artık bu hep tutmaz oldu. Zaman içinde Kingpin, Daredevil’ın kimliğini bile öğrenir. 2000li yıllarda bir süre için ateşkes yapsalar da düşman, düşmandır. Yüzde İki Yağ ve DD listede altıncı sırada.

4502361-5688672903-dared

5-)Daredevil – Bullseye:

Para ve kadın meselesi diyebiliriz kısaca. Bullseye zamanında Fisk’in baş suikastçısı olur ve Daredevil’ı öldürmek adına pek çok kez yollanır. Bullseye için öldürmek nefes almak kadar normal bir şeydir. Ne zaman karşılaşsalar şahsi fikrimce Kingpin ile uğraşmayı yeğliyordur Daredevil. İşin kadın meselesine gelelim. Elektra DD’nin uzun zamanlı düşmanı ve sevgilisiydi. Bu dönemde de Bullseye ile Baş Suikastçı unvanı adına karşılaşırlar ve Elektra kendi Sai’si ile öldürülür. Bullseye tarafından harcanan tek kız arkadaş o da değildir. Kilisenin ortasında Karen Page’i de öldürür. Onun ölümüyle DD artık kendini resmen kadınlardan soyutlar. Ne büyük bir zarar ama ha?

tumblr_o0crdpb2ub1sjxvs8o3_1280

4-) Captain America – Red Skull:

Amerikan ruhu ve Alman Nazi düşüncesinin kahraman versiyonu. Konuyu siyasi açıdan epey açabiliriz ama ondan ziyade çizgi roman serilerinde birbirlerine yaptıklarına değinelim. Cap’in Civil War sonrasında ölümü Skull’ın oyunudur. Cap’i sevdiceği Sharon Carter’ın elleriyle ölmesini sağlar. Hikayenin devamında da Cap’in vücudunun kontrolünü kısa bir süreliğine almayı da başarmıştır ve eğer Cap kendini feda etmeyi denemeseydi onun vücuduyla yapacaklarının haddi hesabı yoktu. 1941 yılında Captain America #7 sayısında karşı karşıya gelen ikili mevcut olan en uzun düşmanlığın yıldızları. Listede de dördüncü sıradalar.

captain_america_vs_red_skull_colors_by_bdixonarts-d7gkze9

3-)Fantastic Four – Doctor Doom:

Aslında Reed Richards-Doom da denilebilir. Kolej yıllarından beri birbirlerini tanıyan ikili zeka savaşlarının birer yüzüdür. Bir de kadın meselesi var tabi. Takıma güçlerini kazandıran olay esnasında yüzünün zarar görmesini de Richards’a bağlar Doom. Doom ne zaman bir plan kursa, karşısında yüzde doksan beş ihtimalle takımı gördü ki zaten klasik serilerde 2-3 sayıda bir resmen çıkıp çıkıp geliyordu Doom. İşin Sue tarafı da var. Doom yıllarca aşık olduğu ve hala da sevdiği kadın olan Sue Storm’un Reed’i seçmesi onun hala kabullenemediği bir olaydır. Sue Valerie’yi doğurduğu zaman da Valerie’yi kaçırmış ancak bir süre sonra  Valerie ailesine geri dönmüştür. Ona adını veren de Doom Amca olmuştu. Doom hala Sue ve çocuklardan kopamadığını Secret Wars’ta Sue ile çocukları kurtarıp kendi hafızalarını silerek kendi ailesi olarak tutmasıyla anlıyoruz.

774376-fantastic_four_vs_dr__doom_s

2-) Professor X – Magneto:

Bir zamanlar en yakın arkadaş olan ikili ırkları açısından sahip oldukları düşünceler yüzünden ayrı düşmüş ve yaklaşık 40 yıllık bir rekabet ortaya çıkmıştır. Chuck’a göre Mutant ırkı insanlarla beraber huzur içinde yaşayabilmeliydi ama Magneto ise ırkını insanlardan üstün görüyordu.(İnsan ırkından çektikleri de var tabi çocukluğunda) Profesör ve Magneto arkadaştılar, rakiptiler, ortaktılar ve koşullar ne olursa olsun birbirlerine-genelde-saygı ile yaklaştılar. İkisi de asil ruhluydu. Ancak bazen şalteri attıran olaylar yaşandı. Magneto güçleriyle Logan’ın adamantiumunu söküp alınca-öyle bir şey yok lan diyenler X-Men v2 #25 sayısına göz atsınlar-Profesör Xavier, en yakın arkadaşının hafızasını deleteler. Genosha ve devamında da artık Cyclops’un liderliği ile Xavier’ın Rüyası artık hayatta kalmaya dönüşse de, bu frenemy durumu Marvel tarihinin en iyi on rekabetinde ikinci sırada.

8820fae0bda3b5de8e64c14c3fc2acc1

1-) Spiderman – Green Goblin (Norman Osborn):

Norman Osborn, Spiderman için sadece bir kötü adam değildi. En yakın arkadaşının babasıydı. Çatlak çatlak gülerek ortalığa kabak bombaları atan Norms ayrıca Peter için hayatının iki dönüm noktasından birine sebebiyet vermiştir. Gwen Stacy’nin ölümüne sebebiyet vermesi, bu ikiliyi bir numaraya taşıdı. Yalnızca Goblin olarak çatışmadılar. Norman elini ayağını düzeltip biraz da şansla Amerika’nın bir numaralı koruyucusu olduğunda tekrar alevlenir düşmanlıkları. Spiderman belki de çok kez onu öldürüp bu işi bitirecek durumlarda kalmıştır ama öldürmekle işi olmayan Örümcek, bu özelliği ile bir döngü yaratır. Klasik serilerde Peter’ın gizli kimliğini bilen nadir kişilerden de biridir.

b12185d0f80d86de404d7e1d1aadb7a2

Yorumlar