Ana sayfa Animeler Toprak Krallığı Ordu Birimleri

Toprak Krallığı Ordu Birimleri

PAYLAŞ

Toprak Krallığı ordusu, Toprak Krallığının en önemli sembolüdür. Ordu, deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri ve çeşitli uzmanlık bölümlerinden oluşur. Yüzyıl Savaşının çoğunluğu için daha sofistike Ateş Ulusundan gelen saldırıları engelleme kabiliyetinin gösterdiği gibi , dünyanın en güçlü ordularından biri olarak kabul edilmektedir.

Fatih Chin döneminde ordusu çok büyük ve kuvvetliydi. Zafer üstüne zafer kazanıyordu. Ba Sing Se, Avatar Kyoshi’nin yaşadığı kasaba ve güneydeki birkaç kasaba dışında bir çok bölgeyi fethetmişti. Avatar Kyoshi tarafından durdurulup öldüğünde ise ordusu dağılmıştı.

Yüz Yıl Savaşlarında ise Toprak Krallığı orduları Ateş Ulusuna karşı çetin bir mücadele verse de Omashu ve Ba Sing Se’in fethi ile mücadeleleri başarısız oldu. Dai Li gibi ordunun önemli birimleri Ateş Ulusuna katıldı. Bazı küçük gruplar Kara Güneş Gününde işgale katılsalar da yenilgi sebebiyle esir düştüler. Bu yenilgiye rağmen bazı Toprak Krallığı birimleri Anka Kralı Ozai’in sonu gelene kadar direnmeye devam ettiler.

Yüz Yıl Savaşı’nın sonunda, Toprak Krallığı Ordusu, toprak bükme ile çalışan tanklar ve sıcak hava balonu gibi güçlerini yeni teknolojilerle yeniden organize etti ve kullanmaya başladı.

EKİPMAN VE ÜNİFORMA

Bükücü olmayan piyadeler genellikle balta, kılıç, çekiç ve mızrak türü silahları kullanırlar. Ayrıca ateşi savunabildikleri bir kalkan kullanırlar. Toprak büken piyadeler ise yine toprak büktükleri için ayakkabı giymezler. Çıplak ayak onların toprak bükmelerini daha basitleştirir. Bükücüler için tasarlanan kasklar Toprak Krallığı amblemi ile işaretlenmiş ve dekore edilmiştir. Görevli polisler ise standart yeşil varyant yerine sarı zırh giyerler.

Omashu askerleri yaprak yeşili zırh giyerler.

General Fong’un askerleri açık yeşil zırh giyerler.

Ba Sing Se askerlerinin siyah ve sarı ile harmanlanmış renkte zırhları vardır.

Süvari birimi olarak toprak krallığı askerleri devekuşu atlarına binerler. Bu devekuşları genellilkle zırh ile donatılırlar ve hızlı olamalarının yanı sıra dik duvara tırmanabilirler. Devekuşları genellikle ulaşımda veya toprak bükücü olmayan mızraklı askerler tarafından kullanılır.

Toprak bükücüler, topçu ve mancınık olarak ortalama bir kişinin yüksekliğine benzer ağır dairesel taşlar kullanır. Bu taşlar, Toprak Krallığının amblemine benzemektedir. Ayrıca bu taşlar Toprak Krallığı para birimine benzemektedir.

Taşlar, hareketli bir savunma duvarı oluşturmak için arka arkaya sıraya dizmek veya derme çatma bir gözetleme kulesi inşa etmek için istiflemek gibi diğer çeşitli kullanımlara sahiptir.

Tank sistemi ise Kuzey Hava Tapınağına sığınan insanların lideri olan Mühendis tarafından icat edilmiştir.

Bu tanklar dört toprak bükücü tarafından sürülmektedir ve toprak bükücülerin düşman kuvvetlerine zarar vermelerini sağlayan yan kapaklarla en az bir düzine asker taşıyabilir. Tanklar, tırtılların hareketine benzer bir şekilde bükülmelerini ve esnetmelerini sağlayan çok parçalıdır. Bu özellik, tankların pratik olarak herhangi bir arazide hareket etmesini, üzerinde gezinmeyi ve hatta engelleri veya düşman araçlarını ezmesini, geniş dönüşler yapmasını ve birinin devrilmesi durumunda dik çevirmeyi mümkün kılar. Her türlü yangın patlamasını engelleyebilecek son derece kalın zırhları vardır. 

Mühendis ayrıca istila için belirli sayıda tedarik kamyonu üretti . Bu araçlar, savaşçılar tarafından kullanılacak silahları ve bükülebilir unsurları taşımak için tasarlandı. Bu kamyonların her birinde, kayalar, su kovaları, bombalar ve diğer malzemeler taşıyabilen geniş bir düz yatak vardır.

Yüz Yıl Savaşı’ndan bir yıl sonra, toprak bükme ile çalışan tanklar resmen ülkenin savaş hattına dahil edildi. Toprak Krallığı ayrıca bir zamanlar Ateş Ulusunun kullanmış olduğu sıcak hava balonlarını kendi amblemleri ile dizayn ederek kullanmaya başladı.

KOMUTANLAR

5 Konseyi

Toprak Krallığının en yüksek rütbeli 5 generalinin olduğu meclistir. Genellikle savaş kararlarını ve ordu ile ilgili kararları verirler. Ancak Yüz Yıl Savaşlarının sonunda Kültür Sorumlusu ve Dai Li lideri Long Feng güçlerini kullanarak ülke üzerindeki gerçek gücü elinde tuttu ve Konseye üyelerini ona boyun eğmeye zorladı. Konsey gizlilik içinde çalıştı ve Toprak Krallığının bir savaşta olduğunu gizledi.

Long Feng tamamen çöktüğünde ise Savaş için tekrar toplandılar ve savaş planını kararlaştırdılar. Ve daha sonra gerekli imzayı alması için Katara’yı Toprak Kralına gönderdiler. Lakin Kyoshi savaşçısı kılığına girmiş Azula, Mai ve Ty Lee çoktan Dai Li’yi ele geçirmişti. Katarayı ve 5 konseyindeki generallerin hepsini tutuklayarak zindanlara attılar.

Lider: General How
Üye: General Sung
Diğer 3 üyenin ise isimleri bilinmemektedir.

Yüzbaşı Yung

Yüzbaşı Yung hevesli ve Omashu için ölmeyi göze almış bir toprak bükücüdür. Omashu’nun kuvvetlerinin kaptanı ve ikinci komutanı olarak, Yung, Ateş Ulusu birlikleri kuşatmaya başladığında, kentin duvarının tepesinde Kral Bumi ile birlikteydi. Düşmanların güçleri karşısında, Yung Bumi’ye emir talebinde bulundu, ancak Bumi ona “hiçbir şey” yapamayacağını ve teslim olacağını söyledi. Bununla birlikte, kaptan, lideri hakkında hayal kırıklığına uğradı ve basitçe pes etmek istemiyordu. Yung ve büyük bir grup topluluk esir düşmeyerek Omashu Direniş Oluşumunu kurmuşlardı.

Avatar ve ekibi ikinci kez Omashu’ya vardığında Yung ve direniş üyeleri Avatar takımına onları kanalizasyona yönlendirerek kaçmalarına yardım etti. Tünellere indikten sonra, Yung, şehri savaşmadan sadece teslim etmedeki hüsranını anlattı. Kararını duyduktan sonra, Aang direnişin sayısının az olduğunu ve Ateş Ulusu’na karşı kazanamadığını, bunun yerine şehri “başka bir gün savaşmak” için terk etmeleri gerektiğini belirtti. Yüzbaşı başlangıçta bu plana karşıydı, ancak yanındaki komutanlar Avatar’ın sözleriyle ikna olduklarını açıkladıktan sonra, Yung tereddütle kabul etti.

Daha Sonra Sokka’nın planını takip eden Yung ve direniş, mor pentapusları kullanıp pentapox adı verilen yüzde noktalar çıkartan geçici bir hastalık gerekçesini kullanarak şehrin kapılarından yürüyerek çıkmışlardı.

DONANMA

Yüz Yıl Savaşlarında Toprak Krallığı’nın donanması Ateş Ulusu donanmasından daha güçsüz bir konumdaydı. General Fong Kara Güneş Gününde saldırı için Toprak Donanmasının saldırısını planlamıştı.

HAVA FİLOSU

Yüz Yıl Savaşının sona ermesinden kısa bir süre sonra Toprak Krallığı , daha önce Ateş Ulusu Hava Kuvvetleri’ne özel olan Sıcak Hava Balonlarına sahip oldu ve Toprak Krallığı amblemini ve renklerini taşıyacak şekilde modifiye ederek kendi savaş alanlarına dahil etti. 

ÖZEL KUVVETLER

Kyoshi Savaşçıları

Avatar Kyoshi tarafından kurulan elit savaşçı birliğidir. Dövüş tarzı ve kıyafetleri ile Avatar Kyoshi’yi örnek almışlardır. Lakin Avatar Kyoshi gibi bükme güçleri yoktur. Tıpkı Avatar Kyoshi gibi makyaj yapıp metal başlıklar takarlar. Silah olarak yelpaze kullanırlar. Kyoshi Savaşçılarının her biri uzun ve ince bir kılıç olan bir katana taşır. Bıçak orta derecede kavisli ve tek kenarlıdır. Her ne kadar savaşta nadiren kullanılsa da Savaşçılar Azula ve ekibi ile savaşırken kullanmışlardı. Kyoshi savaşçılarının her biri tüm birimi korumak için birleştirilebilen yuvarlak geri çekilebilir bir kalkan taşır.

(Kyoshi savaşçıları hakkındaki daha fazla bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz https://fantazya.org/kyoshi-savascilari/ )

Terra Takımı

Terra Takımı, General Sung Komutasındaki seçkin bir toprak bükücü müfrezesidir. Yüzyıl Savaşı sırasında, takım savunma amaçlı olarak Ba Sing Se’de kurulmuştur. Ateş Ulusu Matkap ile suru delmeye çalıştığında Matkap’ı yok etmek için görevlendirilmişlerdi. Toprak bükücüler makineye yaklaştığında, gözlem odasında Azula ile beklemekte olan Tylee, dürbün ile gelen toprak bükücüleri gördü ve Azula onları alt etmeleri için Mai ve Tylee’i yolladı. Tylee’nin Chi engellemesine karşı savunmasız kalan toprak bükücüler hızlı bir şekilde mağlup edildi.

Kraliyet Muhafızları

Ba Sing Se’nin Toprak Bükücü Kraliyet Muhafızları, Dai Li’ye veya Orduya bağlı değildir. ve bunun yerine Toprak Kralı’nın kişisel koruyucuları olarak görev yapar. Bu muhafızların yüzlerce tanesi  Kraliyet Sarayı’nı gözetim altında tutarken, diğerleri Ba Sing Se’nin Dış ve İç Duvarlarının kapı bekçileri olarak çalışmaktadır. Sarı ve koyu yeşil zırh giyerler. Ayrıca kasklarının üst kısmında yeşil kuş tüyü vardır.

Dai Li

Dai Li, Ba Sing Se şehrinin kültürel koruyucuları olarak hizmet etmektedir. Bu da yolsuzluğunu korumak ve huzuru sağlamaktan geçiyordu. 46. Toprak Kralı’nı tahttan indirmekle tehdit eden köylü isyanının ardından Avatar Kyoshi tarafından kurulan bir örgüttür. Long Feng liderleri olduktan sonra politika konusunda amaçlarından şaşmış ve işlevlerinin çarpıtılmasına neden olunmuştur. Onun emri altında, Toprak Kralı’ndan Ateş Ulusu ile Savaş hakkındaki gerçeği gizlemeye ve vatandaşları kontrol etmek için korku ve beyin yıkamaya başladılar. Fakat Azula ve diğerlerinin Kyoshi savaşçısı olmadığı anlaşıldığında işler değişmişti. Ateş Ulusu Prensesi Azula’nın emirleriyle, kentin savunmasını zayıflatmak için bir darbe başlatmışlardı.

Ateş Prensesi ise Long Feng ve Ateş Kralını saf dışı bırakmıştı. Daha sonra Ateş Ulusu Ordusunun içeri girmesi için duvarları yıkmışlardı. Bazı üyeleri Azula ile birlikte Ateş Ulusu’na gitti ve sonunda Azula onları paranoyak bir öfkeyle kovdu.

Yorumlar