Ana sayfa Animeler Toprak Krallığı’nın Efsanevi Şehri Omashu!

Toprak Krallığı’nın Efsanevi Şehri Omashu!

PAYLAŞ

Omashu , Toprak Krallığı’nın ikinci büyük şehri ve eyaletlerinden birinin başkentidir. Ba Sing Se inanılmaz bir öneme sahipti lakin Omashu, Yüz Yıl Savaşı sırasında Toprak Krallığı’nın son büyük güçlerinden biriydi ve Toprak Krallığı Ordusuna Ateş Ulusu güçleri tarafından alınana kadar asker ve yiyecel tedarik etmeye devam etti . Bu şehir aynı zamanda hem dünya hem de yer çekimi ve yer çekimi kombinasyonuyla desteklenen ünlü dağıtım sistemi ile ünlüdür . 

Omashu kurulmuş olduğu uzun boylu dağlar Kolau Dağlarıdır ve Toprak Krallığının güneyini çevreler. Derin bir uçurumun içinden yükselir ve Kral Bumi’nin saltanatından birkaç asır önce toprak bükücüler tarafından yaratılmıştır . Bu dağın üzerine inşa edilen şehir, en iyi savunmalarından birini sunar; Omashu’nun kapılarına ulaşmanın tek yolu, dar bir vadiyi kaplayan uzun ve dar bir taş köprünün karşısındadır. Böylece Savunulması güç bir şehirdir. 

Kral Bumi tarafından yönetilen Omashu, Yüzyıl Savaşları sırasında Ateş Ulusu tarafından fethedildi ve Yeni Ozai olarak yeniden adlandırıldı. Lakin Kara Güneş günü boyunca, güçsüz ateş bükücüler bizzat Kral Bumi tarafından şehirden sürüldü ve Omashu bir kez daha Toprak Krallığı şehriydi. 

Tarihçe

Omashu ismi eski bir efsaneden gelmektedir. Shu adında bir adam ve Oma adında bir kadın , her biri iki savaşan kasabadan biriydi ve birbirlerine aşıklardı. Kasabalar arasındaki büyük bir dağın tepesinde buluşuyorlardı. İlişkileri yasaklanmış olsa da ve onların görüşmeye devam etmeleri tehlikeli olsa da, çift birbirlerini gizlilik içinde görmeye devam etmenin bir yolunu buldular. Köstebek gözlemleyerek,  çift ​​ilk toprak bükücüler oldu. Yeni güçlerini kullanarak, sadece gidebildikleri harika bir labirent oluşturdular . Bu onların gizlice buluşmasına olanak sağlarken, onları takip etmeye çalışan herhangi biri, sürekli değişen tünellerde sonsuza kadar kayboluyordu.


Bir gün Shu Oma ile buluşmaya gelmemişti. Shu, iki köy arasındaki savaşta öldürülmüştü. Keder, üzüntü ve üzüntüyle boğuşan, her iki köyü de kolayca tahrip edebilecek toprak bükme gücü sergileyebilirdi. Lakin bunun yerine ateşkes ilan etti ve iki köyün barış içinde yaşamasını istedi. Savaşan köyler bir araya geldi ve çiftin sevgisini onurlandırmak için yeni bir şehir inşa etti. Bu şehir sonunda Omashu’ya dönüştü, isim iki ismin birleşmesinden elde edildi. Mağaranın derinliklerinde bulunan Oma ve Shu mezarlarında bulunan kısa bir söz vardır. “Aşk karanlıkta en parlaktır.’’

 

Omashu’nun ana sanayisi, savaş için silah üretiyordu; siviller, şehir boyunca, geniş rampalar ve kolonlar kullanarak toprak bükme ve yerçekimi kullanılan malları taşımak için kullanılan karmaşık ve verimli bir posta sistemi geliştirmişlerdir.

Bumi ve Avatar Aang, rampaları çocukluklarında kaydıraklar olarak kullanmışlardı. Aang, Sokka ve Katara yüz yıl sonra bunu denemişlerdi.

 

Ateş Ulusu Dönemi     

Aang, Katara ve Sokka’nın savaş sırasında şehre ilk ziyaretinden sonra, Omashu, Ateş Ulusu Ordusu tarafından ele geçirildi. Her zaman pragmatik ve esrarengiz olan Kral Bumi, şehri savaşmadan Ateş Ulusu güçlerine teslim etti. Daha sonra Ateş Lordu Ozai’in kızı Prenses Azula tarafından şehrin isminin Yeni Ozai olarak değiştirildiği duyurulmuştu.


 Tüm şehir, Ateş Ulusu’nun ihtiyaçlarına daha iyi uyacak büyük çaplı baskıya maruz kaldı. Şehrin zirvesinde büyük bir Ateş  Lord Ozai heykelinin yapımı başladı ve saray tamamen düzlendi ve yerine Ateş Ulusu tarafından tercih edilen metal saray mimarisiyle değiştirildi. Bu kısmen eski sarayın özellikle toprak bükücüler için tasarlandığından ve çoğu odaya sadece toprak bükme yoluyla erişilebildiğinden dolayı olabilir. Bu, bu türden bazı odalara giriş yapmayı ve çıkış yapmayı imkansız hale getiriyor. Sıradan binaların birçoğu Ateş Ulusu tarafından idare edildi ve tepeye çıkacak bacalar ile fabrikalara dönüştürüldü.

Ukano, şehir teslim olduktan sonra gözaltına alınan Kral Bumi’nin yerine Yeni Ozai Şehrinin valisi oldu . Ancak, birçok vatandaş ve asker bir yeraltı direniş grubu kurup kaçmayı başardı .

Şehrin Kurtuluşu

Kara Güneş günü boyunca, hapsedilen Bumi, şehri kurtarmanın ve kendisini hapishaneden serbest bırakmanın zamanının geldiğini gördü. Bunu takiben, güçsüz ateş bükücüleri yenmeye ve kendi şehrini Ateş Ulusu’ndan tek başına geri almaya başladı; Yeni Ozai sarayını yok ederek yakın zamanda tamamlanmış Ozai heykelini imha etti ve şehir kurtulduktan sonra manyakça jennamite yiyordu. Bu, Toprak Krallığının Ateş Ulusu’ndan nihai olarak kurtuluşu için hayati bir öneme sahipti.

Stratejik Konum ve Şehir Planı

Omashu şehri, her tarafı sarp kanyonlar ve muazzam bir geçit ile çevrili Kolau Sıradağları arasında yer alır. Şehrin üç kapısı, her biri 5 metre kalınlığında ve otuz metre boyunda devasa taş bloklardan oluşuyordu. Kapılar sadece kendi girişini koruyan yetenekli toprak bükücüler tarafından açılabilirdi.

Şehrin kendisi bir dizi tepeye inşa edilmiştir. Saray, diğer bazı tepelerin arkasında bulunan en yüksek tepede bulunur. Şehirde sıradan vatandaşlar ve soylular, yüzlerce dükkan, restoran ve çömlek atölyesi için binlerce ev bulunmaktadır. Ba Sing Se’deki çoğu iş türü de Omashu’da mevcut olurdu. Şehir ayrıca paketlerin toprak bükme ve yer çekimi ile taşındığı karmaşık bir posta sistemine de sahiptir. Omashu’daki binalar genellikle, Toprak Krallığı’ndaki çoğu binadan farklı olarak taştan yapılmıştır ve yeşil kiremit çatılıdır.

 

Omashu Kanalizasyon Sistemi

Şehirden su ve kanalizasyonun taşınmasında kullanılan Omashu şehrinin altındaki bir dizi birbirine bağlı tüneldir. Kanalizasyon sistemi sülük ve mor pentapus da dahil olmak üzere her türlü pislik ve sıradışı canlılar ile dolu çok karanlık ve nemli bir yerdir . Kanalizasyon sistemi şehrin dibinde biter ve Omashu’ya girip çıkmanın bir diğer yoludur. Aang, Bumi’yle orada yaşayan geçmiş deneyimlerden bu gizli geçitleri biliyordu. Aang, Ateş Ulusu tarafından işgal sırasında şehre girmek istediğinde Katara ve Sokka ile bu geçitlerden geçmişti.

 

Yorumlar