Ana sayfa Harry Potter Tuhaflıkların Dergisi; Dırdırcı!

Tuhaflıkların Dergisi; Dırdırcı!

PAYLAŞ

Büyücüler dünyasında bile “İlginç” kelimesi yer alıyor ve sanırım Dırdırcı büyücülük dünyasında ki en ilginç dergi!

Editörlüğünü Xenophilius Lovegood’un yaptığı Dırdırcı dergisi aylık yayımlanan bir dergidir. Derginin odağında insanlara doğruları bilmeleri amacıyla alışılmadık teorileri yayımlamak vardır fakat bu amaç diğer insanlar tarafından ilgi görmemiş hatta saçma bulunmuştur. Dergide yayımlanan teorilerin çoğuna insanlar inanmamıştır. Dergide yazan şeylerden sağda solda bahseden Xenophilius Lovegood’un kızı Luna Lovegood da sırf insanların saçma bulduğu bu yazılardan bahsettiği için “Laklak Lovegood” lakabını kazanmıştır. Üzücü bir durum aslında. Dünyanın düz olduğunu savunan insanların, dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen bir insana karşı tavır alması gibi bir şey.

Dırdırcı dergisi genellikle çok tercih edilen bir dergi olmasa da şüphesiz Hermione Granger’in Rita Skeeter’a tehditle yaptırdığı Harry Potter röportajıyla en iyi dönemini yaşadı. Büyük ihtimal dergi Harry Potter röportajının bulunduğu sayıyla o zamana kadar ki en büyük satışını gerçekleştirdi. Satışın bu kadar olmasının sebebi röportajın içeriği miydi, röportajı yapan kişinin Rita Skeeter olması mıydı yoksa röportajı yapılan kişinin Harry Potter olması mıydı bilinmez. Bence hepsi bir etkendi. Harry Potter’ın Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen’in geri döndüğü hakkında ısrarcı ve detaylı açıklamaları, büyücülük dünyasında hala dolaşan Ölüm Yiyenler’in isimlerini vermesi bütün büyücülük dünyasında bir etki yaratmıştı. Tabi bütün bunları inkar eden Umbridge Hogwarts’ta Dırdırcı’yı yasakladı ama o yasaklayana kadar çoktan herkes her şeyden haberdar olmuştu.

Dırdırcı dergisi Voldemort döneminde Harry Potter’a destek vermiştir. O sıralar Gelecek Postası, Sihir Bakanlığı’nın kontrolü altında olduğu için yazdıklarının çoğu sahteydi ve Dırdırcı da direniş olarak doğruları yazıyordu fakat Ölüm Yiyenler büyük ihtimal Xenophilius Lovegood’un en değerli varlığı olan kızı Luna’yı kaçırınca bu direnişinden vazgeçti ve dergide Harry Potter’ın aranma ilanlarını basmaya başladı. Daha sonra da Altın Üçlü’nün Lovegood Evi’ne yaptığı ziyaret sırasında evde patlayan Paldıran Boynuzu yüzünden Xenophilius Lovegood Azkaban’ı boyladı.

Savaştan sonra Dırdırcı her zamanki haline geri döndü. Eski tür makalelerini Luna Lovegood yayımlamaya devam etti ve bu yayımladığı makaleler sayesinde bir doğabilimci olarak baya ün kazandı.

Yorumlar