Ana sayfa Middle Earth Filmler Tüm Güç Yüzükleri ve Verdikleri Yetenekler

Tüm Güç Yüzükleri ve Verdikleri Yetenekler

PAYLAŞ

Bu yüzüklerden birine sahip olan herhangi bir ölümlü, sonsuz yaşamına büyük bir yorgunluk altında devam eder. Tek yüzük haricinde tüm yüzükler mücevherle süslenmiş metal şeritlerdi fakat tek yüzük pürüzsüz, işlemesiz bir metal halkadan ibaretti. yüzüğün dış tarafında sadece ateşe maruz kaldığında eski elf harflerinde ortaya çıkan bir yazı vardı. Bu yazı eski elflerce uzun zamandan beri bilinen bir şiiirdir.

Üç yüzük göğün altında yaşayan elf krallarına
Yedisi taştan saraylarında cüce hükümdarlara,
Dokuz yüzük ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık
Bir yüzük gölgeler içindeki Mordor diyarında
Kara tahtında oturan karanlıklar efendisine
“Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak”
Gölgeler içindeki Mordor diyarında

Elflere ait üç yüzüğü Celebrimbor tek başına dövdü ve Sauron o yüzüklere asla dokunamadı. Tek Yüzük’e karşı koyacak kadar güçlü olan bu yüzükler her daim Saurondan gizli tutuldu. Narya Ateşin Yüzüğü, Nenya Suyun Yüzüğü ve Vilya Havanın Yüzüğüydü.

NARYA

Elflere verilen üç güç yüzüğünden biridir. Ateş yüzüğü, Narya ve Kırmızı yüzük olarak bilinir. Önceleri Cirdan tarafından taşınmış daha sonra Gandalf’a verilmiştir.

NENYA

Elflere verilenlerden su yüzüğü olanıdır. Mithril’den yapılmıştır. Galadriel tarafından taşınır ve ortasında parlak ve sert bir taş bulunur. Tek Yüzük Sauron’da iken ortaya çıkmamakla birlikte, yüzük kaybolduğunda Galadriel kendi yüzüğünden aldığı güç ile Lothlorien’i korumuştur. Nenya Galadriel’in parmağında görünmezdir.

VİLYA

Elflere verilen üç güç yüzüğünden birisidir aynı zamanda en güçlü ve hava yüzüğü olanıdır. Yüzük altındandır ve ortasında bir safir taşı bulunur. Bu safirden dolayı “Ring of Sapphire” olarak da bilinir. Elf beyi Gil Galad’dan sonra Ayrık Vadi’nin lordu Elrond tarafından taşınmıştır.

Celebrimbor ve Eregion Elfleri’nin kendi zanaatlerine, Sauron’un ilminden öğrettiklerini katarak dövdükleri yüzüklerden yedisi cücelere verilmişti. Fakat, yüzüklerden iki tanesinin Sauron tarafından ele geçirildiği, dördünün ise oldukça büyük ejderhalar tarafından yendiği söylenmektedir. Sona kalmış olan yüzük Thorin’in babası II.Thráin’e verilmişti. Sauron, Necromancer suretinde geri dönüp Dol Guldur’u kendisine kale yaptı ve Thrain’i yakalayıp, Dol Guldur zindanlarında hapsetti. Bu sayede yüzüğü de ele geçirmişti. Thráin zindanlarda öldü.

İnsanlara verilmiş olan dokuz güç yüzüğü insanları Sauron’un hizmetine soktu. Dokuzlar, Sauron’un gücünün hayranlığına kapılarak onun buyruğuna girmiş, ölümsüz insan krallardır. Bu dokuz kral Nazgul ve ya yüzük tayfları olarak bilinirler. Kitapta Dokuzlar, “Sauron’un en korkunç hizmetkârları” olarak anılır. Başlarında Cadı Kral vardır. Rivayete göre, aralarında Cadı Kral’ın da olduğu üç tanesi Numenor kökenli krallardır. 

TEK YÜZÜK

Hikâyede Tek Yüzük, takana görünmezlik sağlayan sihirli bir yüzük olarak tanımlanır. Fakat Tek Yüzük’ün güçlerinin takana görünmezlik kazandırmaktan daha büyük özelliklere sahip, daha karanlık bir yüzük olduğu ortaya çıkar. Yüzük, Sauron tarafından Hüküm Dağında dövülmüştür. Sauron, yüzüğü döverken ruhunun ve gücünün bir kısmını ona aktarmış ve bu onu en güçlü yüzük haline getirmiştir.