Ana sayfa Middle Earth Filmler Tüm Güç Yüzükleri ve Yetenekleri

Tüm Güç Yüzükleri ve Yetenekleri

PAYLAŞ

Orta Dünya üzerindeki güç yüzükleri hakkında merak ettikleriniz mi var? Gelin hep birlikte bu yüzüklerin özelliklerini inceleyelim.

Tek Yüzük

İlgili resim

“Hepsine hükmedecek tek bir yüzük, hepsini o bulacak, hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak.”

Tek Yüzüğün, insanlar üzerinde farklı, Sauron üzerinde farklı etkileri bulunmakta. İnsanlar üzerindeki en bilindik 2 özelliği ise: İnsanları görünmez yapması ve ömürlerini uzatması. Aslında insanlara bahşettiği bu özellikler, bir güç olmaktan ziyade daha çok onların akıllarını çelmeye dayalı bir harekettir.

Tek Yüzük, kendisine hükmedecek iradeye sahip olmayan varlıklar tarafınca kullanıldığında, onları görünmez yapıp ömürlerini uzatarak kendisinden kopmalarını zorlaştırır ve onları kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeye zorlar.

Tüm bu dezavantajlara rağmen Tek Yüzüğün insanlar üzerinde bir “Güç” olarak nitelendirilecek özellikleri de bulunmakta. Tek Yüzüğü takan herhangi bir insanın duyuları öncekinden daha keskin olur ve her şeyi eskisinden daha kolay fark etmeye başlar. Duyuları güçlendirmesinin yanı sıra, kişinin üzerinde baskın olan herhangi bir duyguyu daha yoğun gösterebilir. Örneğin bir insanı cesaretlendirip, öncesinde korktuğu bir şeyden korkmamasını sağlayabilir. Hatta karşısında bir düşman bulunuyorsa, ona da korku salarak kişiyi daha yüce gösterebilir. Tıpkı Samwise Gamgee, Cirith Ungol’da yüzüğü taktığında diğer orkların ondan korkmasını sağladığı gibi.

Sauron’un üzerindeki etkilerine gelecek olursak: Her şeyden önce Sauron’dan başka hiç kimse yüzüğe onun hükmedebildiği gibi hükmedemez, ya da gücünü açığa çıkaramaz çünkü Sauron ile yüzük birdir, ve yüzüğün içinde Sauron’un ruhunun büyük bir parçası bulunmaktadır. Sauron bu yüzüğü taktığı süre zarfında hem ruhsal, hem fiziksel olmak üzere, çok yüksek bir güç artışı elde eder. İnsanlar üzerinde olan bütün güçler Sauron için de geçerlidir. Hatta Sauron bu yüzüğü taktığı zaman diğer güç yüzüğü kullanıcılarını hissedebilir, ve onları kontrol edebilir. Bu yüzden elfler Sauron bu yüzüğü yaptıktan sonra yüzüklerini çıkarmışlardır.

Dokuz İnsan Yüzüğü

İlgili resim

Sauron tarafından, insanları kölesi haline getirmek için verilen dokuz yüzüğün güçleri, düşününce insanlar için gerçekten de geri çevrilemez cinsten. İnsanlara verilen bu dokuz yüzük, kullanıcısına güçlü sihir becerileri, ve diğer insanların isteklerini yönlendirme özelliği tanır. Bu güçlerin yanı sıra, kullanıcısı üzerinde özel bir etkiye neden olarak, yaşamlarını uzatabilir.

Yüzüğü kullanan kişiler, kullandıkları süre içerisinde bitap düşerler, ve hayalete dönüşerek hiçliğe karışırlar. Bu sebepten dolayı yüzüğü kullanan dokuz insan kralı yüzük tayfına dönüşmüş ve Sauron’un hükmü altına girmişlerdir. Fakat bu kralların, diğer bir deyişle yüzük tayflarının nerenin kralı olduklarını bilmiyoruz.

Yedi Cüce Yüzüğü

seven rings lotr ile ilgili görsel sonucu

Sauron tarafından cücelere verilen yedi yüzüğün sahibi olan cüce kralları, diğer güç yüzüğü kullanıcılarının aksine bu yüzüklere karşı büyük bir direnç göstererek, kendi akıllarını çelmelerini engellemiş, hatta yüzüklerin bir hilesi olan kullanıcılarını görünmez yapma özelliğini bile etkisiz kılmışlardır.

Cüceler, bu yüzüklerin güçlerini sadece zenginlik elde etmek için kullandılar. Yüzükler cücelerin madenlerini daha kolay elde etmelerini sağladı, hatta kazdıkları madenlerin artmasına sebep olarak cücelerin zenginliğini katladı.

Her ne kadar işler oldukça iyi ilerlese de, bu yüzüklerin Sauron’un elinden çıkmış olması, içlerinde mutlaka bir şeytanlık olacağı anlamına geliyordu. Yüzükleri kullanan cüceler, geçen süre zarfında giderek açgözlü ve zalim olmaya başladılar. Diğer güç yüzüklerinin aksine de, yüzüklerini kaybettiler. Yüzüklerin dördü ejderhalar tarafından yok edildi, kalan üçü ise Sauron tarafından ele geçirildi.

Üç Elf Yüzüğü

three rings lotr ile ilgili görsel sonucu

Celebrimbor tarafından elflere verilen üç güç yüzüğü, diğer yüzüklerin aksine özel isme sahiptir ve Sauron bu yüzüklerin ne yapımına katkı sağlamış, ne de onlara dokunmuştur fakat gene de Sauron’dan öğrenilen bir zanaat ile yapıldığı için Tek Yüzük tarafından kontrol edilebilirler.

Bunlardan ilki Galadriel‘e verilen ve Su elementini temsil eden Nenya, ikincisi Cirdan’a verilen ve Ateş elementini temsil eden Narya, üçüncüsü de ilk olarak Gil-Galad’a sonrasında ise Elrond’a verilen, Hava elementini temsil eden ve aralarında en ihtişamlısı olan Vilya’dır.

Yüzüğün güçlerine gelecek olursak, ilk yüzük Nenya’nın gücü: Kötülüklere karşı ekstra bir koruma sağlamak, ve saklanmak idi. Aynı zamanda Galadriel bu yüzüğün istediği zaman parmağında görünüp görünmemesini kontrol edebilir, yüzüğü gizleyebilirdi.

İkinci yüzük Narya, kullanıcısını ve yanındaki dostlarını cesaretlendirebilir.

Üçüncü yüzük Vilya‘nın ise şifa gücü olduğu, ve zamanında Imladris’in korunup güzelleştirilmesinde kullanıldığı biliniyor.

Bu üç elf yüzüğü, insan ve cüce yüzüklerinden daha güçlüdür.

Kaynaklar

  1. Tolkien’in Kitapları
  2. Tolkien Gateway
Yorumlar