Ana sayfa Dizi / Film Türk Sinemasının İzlenmesi Gereken Yıldızları

Türk Sinemasının İzlenmesi Gereken Yıldızları

PAYLAŞ

Vizontele & Vizontele Tuuba;

 

Günümüz ve yakın geçmişin en iyi komedyenlerinin bir arada olduğu Vizontele serisi Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ’ın başrollerinde bulunduğu ve onlar gibi nice usta komedyenlerin yanında Cem Yılmaz, Şafak Sezer, Tolga Çevik, Ata Demirer gibi günümüzdeki en iyi komedyenlerin bir arada olduğu efsane Türk sineması komedi serisi…

Gora & Arog;

Cem Yılmaz’ın kendi yazdığı ve başrollerinde oynadığı 2004’te Gora, 2008’de Arog ve son olarak önümüzdeki yıl gösterime girecek olan ARIF V 216; Bilim Kurgu ile komedinin birleştirildiği unutulmaz komedi film serisi…

Kötü Kedi Şerafettin;

Bu filmin bu listeye girmesinin tek bir sebebi var. Biliyoruz ki Türk sineması animasyon filmleri olarak diğer ülkelerin çok çok gerisinde olduğu bir sektör. Bu film ise gerek görsel olarak gerekse senaryo olarak ülkemizde yayınlanan en iyi animasyon filmi olarak bu listeye girmeyi hak ediyor.

Tabutta Rövaşata;

Derviş Zaim’in yönetmenliğini yaptığı Ahmet Uğurlu ve Tuncel Kurtiz’in rol aldığı Türk Sineması tarihine damga vurmuş bir yapım olan Tabutta Rövaşata yurtdışındaki festivallerde en çok ödül alan Türk filmi olma özelliğini taşıyor.

Babam ve Oğlum;

Ünlü yönetmen Çağan Irmağın en önemli eseri olan efsane Drama filmi Babam ve Oğlumu hepiniz biliyorsunuzdur. Bu filmin en büyük özelliği ise IMDB (Uluslararası İnternet Film Veri Tabanı) puanı en yüksek olan türk filmi özelliği içermesi. Ayrıca bu sitede Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 111. filmi olma özelliği taşıyor.

Eşkiya;

 

Sinema tarihimizin en önemli yönetmenlerinden biri olan Yavuz Tuğrulun yönetmenliğini yaptığı Şener Şen ve Uğur Yücel gibi üstadların başrollerini üstlendiği Eşkiya yapımı 1996 yılına damgasını vurmuştur. Onlarca ödül kazanmış film yine IMDB’de listeye girebilen (159.) nadir filmlerimizden olmuştur.

Yol;

Yol, senaryosu Yılmaz Güney tarafından hapishanede yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen Türk sinema tarihinin en cesur filmlerinden birisidir. Yurt dışında büyük ilgi gören film, Türkiye’de yasaklanmıştır. İzleyenlere bile büyük cezalar verilen film Türkiye’de 17 yıl sonra izlenme yasağı kaldırılmış ve 1999 tarihinde gösterime girmiştir. 1982 Cannes Film Festival’inde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanmıştır. Bu ödül ise Türk sinema tarihinde o yıllarda kazanılan en önemli ödüllerden birisidir.

Yazı Tura;

 

Başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Olgun Şimşek’in paylaştığı; Uğur Yücel’in yönetmen, yapımcı ve senaristliğini üstlendiği Yazı Tura gerek yerel gerekse yabancı birçok organizasyondan ödülle dönen efsane filmlerimizdendir. Cevher (Kenan İmirzalıoğlu) üzerinden Türk-Rum, Rıdvan (Olgun Şimşek) üzerinden Türk-Kürt sorununu inceleyen bu film cesareti ile bu listede yer almayı hak ediyor.

Üç Maymun;

Üç Maymun’u Nuri Bilge Ceylan’ın çıtayı yükselttiği film olarak ele alabiliriz. Türk eleştirmen Mehmet Basutçu, yönetmenin bu filmini, “Nuri Bilge Ceylan sineması her geçen gün önemli aşamalar kaydediyor.” sözleriyle ifade etti ve filmin, yönetmenin “belki de en kişisel, en özgün filmi” olduğunu belirtti. Bir diğer tecrübeli eleştirmenimiz Vecdi Sayar ise yönetmenin sinemasını her geçen gün daha yüksek bir noktaya getirdiğine dikkat çekerek, oyuncuların performansını övdü. Ayrıca Ceylan’ın bu filmi Oscar 81. Akademi Ödüllerinde 65 film arasından, ilk elemeyi geçen 9 film arasında yer aldı. Ancak belirlenen beş film arasına giremedi ve Oscar adayı olamadı.

 

Kış Uykusu;

Kış Uykusu Nuri bilge Ceylan’ın en son sinema filmi olma özelliği taşımasının yanı sıra kimilerine göre yönetmenliğini üstlendiği en iyi film olma özelliğini taşıyor. Film Cannes Film Festivalinin en prestijli ödülü olan Altın Palmiye’yi Yılmaz Güney’in yaptığı Yol’un ardından 32 yıl sonra kazanan ikinci Türk filmidir. Nuri Bilge Ceylan’ı yıllarca kendi ülkesinde asla gereken değeri verilmeyen yönetmen olarak hatırlayacağız. Belki de yıllar sonra değeri bilenecek ve asla unutulmayacak bir efsane olacak. Kış Uykusu filmi ise bu efsanenin en başarılı eseri olarak hatırlanacak.

 

Mucize;

Yönetmenliğini ve senaristliğini Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı 2014 yapımı Türk sineması filmidir. Film 1 Ocak 2015 tarihinde beyazperdede gösterime girmiştir. Çekimleri İzmir (Foça) ve Kars (Kağızman)’a bağlı bir köyde gerçekleşen bu film insanların engelli insanlara olan bakış açısını sorguluyor. Bu filmde başrolünde usta sanatçı Talat Bulut’ın ”Muallim Mahir” rolü ile bir köyün zihniyetini değiştirme savaşını göreceksiniz.

Yorumlar