Ana sayfa Edebiyat Türkiye'den Nobel Edebiyat Ödülü'nü Kazanan Avusturyalı Yazara Kınama Geldi!

Türkiye'den Nobel Edebiyat Ödülü'nü Kazanan Avusturyalı Yazara Kınama Geldi!

PAYLAŞ

2019’un Nobel Edebiyat bölümünde ödül alan Avusturyalı yazar Peter Handke’ye tepkiler çığ gibi büyüyor!

1990’larda Yugoslavya İç Savaşı sürerken Sırp güçlerinin yanında yer aldığı ve ağır savaş suçlarından sorumlu tutulan Slobodan Miloseviç’e kendisinin destek vermesi ve kendini gördüğü haklı gerekçesiyle Türkiye tarafından ağır tepkiler görüyor. Milli Savunma Bakanlığı Handke’ye ödül verilmesini şiddetle kınadığını söylerken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise şu sözleriyle bu kınamaya destek verdi.

“Bu akıl dışı ve utanç verici karardan geri dönülmelidir.”

Sosyal medya üzerinde ki tepki sonrasında neredeyse 60 bin kişinin bizzat imzaladığı bir dilekçeyle “‘Balkan Kasabı’ Slobodan Miloseviç’in destekçisine” başlığıyla ödül verme kararının geri çekilmesi için harekete geçildi. Dilekçenin ise 10 Aralık’ta ödül töreninin yapılacağı İsveç’in başkenti olan Stockholm’deki yerine ulaşması bekleniyor.

Handke sadece Nobel Ödüllü bir yazar olmakla kalmayıp yaklaşık olarak 1 milyon dolarlık ödülün de sahibi olmuş olacak. Nobel Komitesi Başkanı olan Anders Olsson karara yönelik gelen tepki ve eleştirilere şu şekilde bir açıklama da bulundu

Amaç, olağanüstü edebi eserlerini kutlamak, kendisini değil.

Açıklama sonrası ise kosova’dan boykotlar ve Türkiye’den kınama geldi. Saraybosna’da bulunan İsveç büyükelçiliğinde protesto gösterileri düzenlendi. Aynı zamanda Handke, Yugoslavya’nın dağılma sürecinde Sırpları destekleyen az sayıdaki Batılı entelektüeldenlerdi.

İsveç Kraliyet Akademisi Nobel Komitesinin üyesi Gun-Britt Sundström, 2019 Edebiyat Ödülü’nün, Srebrenitsa’da yaşanan soykırımı inkar edip, Sırp savaş suçlularını savunan Avusturyalı yazar Peter Handke’ye verilmesine tepki olarak üyeliğe istifasını verdi. 

Tüm bu eleştirilere ve tepkilere karşılık olarak Handke tarafından hiçbir açıklama gelmedi. Siz neler düşünüyorsunuz?

Yorumlar