Ana sayfa Harry Potter Filmler Uçan Süpürgeler ve Kısa Tarihleri

Uçan Süpürgeler ve Kısa Tarihleri

PAYLAŞ

 

“Her okul çağındaki sihirbazın bildiği gibi, süpürgeler üstünde uçtuğumuz, büyük ihtimalle bizim en kötü saklanan sırrımızdır. Hiçbir muggle bir cadıyı süpürgesiz hayal etmez ve onların bu gülünç çizimleri bize, yüzyıllar boyunca ne kadar dikkatsiz olduğumuzu hatırlatıyor ki onlar için süpürge ve büyü ayrılmaz bir şekilde birbiriyle bağlı şeylerdir.”

Kennilworthy Whisp – Çağlar Boyu Quidditch

 

Süpürgeler, büyücüler ve cadılar tarafından konumlar arası seyahat etmek için kullanılan bir araçtır. Büyük Britanya ve İrlanda’da kullanımları Sihir Bakanlığı’nın Süpürge Düzenleme Kontrol bölümü tarafından kontrol edilir. Kayıt edilmiş en erken süpürge kullanımı, 962 yılında resimli bir Alman el yazmasında bulunmuştur. Süpürgeyi sadece cadılar ve büyücüler kullanmaktadır. Örneğin cincüceler, seyahat etmek için cisimlenme kullanıyorlardı. Bunun yanında süpürgeler sanki kendilerine ait kişilikleri varmış gibi görünüyordu. Çünkü “Yukarı!” gibi bazı basit emirlere karşılık verebiliyorlardı.

Sihirbazlar tarafından geliştirilen hiçbir büyü uçmayı sağlamadığından (1997 yılında bunu başaran Lord Voldemort ve ondan bir sene sonra yine aynı şekilde Lord Voldemort’un tekniğini kullanan Severus Snape hariç.) bu yana hepsi bunun için farklı yollar aramaya girişmiş ve bulmuşlardı. Animagus yeteneği olan büyücüler bu hissi yaşamak için kanatlı yaratıklara dönüşmüşlerdi ancak bu çok nadirdi. Uluslararası Büyücü Gizliliği Yasası yürülüğe girmeden uzun zaman önce büyücüler, komşuları ne olduklarını bildikleri için kendilerinden yardım istemelerine karşı çok anlayışlıydılar. Çünkü eğer büyücülerden biri kendi evlerinde uçmanın bir yolunu keşfederse bu, saklaması kolay ve göze batmayacak bir olay olacaktı.

Süpürgeler, ucuz, taşınabilir ve ne olduğunu bilmeyenlere karşı açıklama gerektirmeyen ideal nesnelerdi. Ancak ilk süpürgeler çok rahatsızdı. Kayıtlar gösteriyor ki, Avrupa’da bulunan büyücüler ve cadılar süpürge kullanmaya 962 yılının başlarında başlamışlardı. O zamana ait Alman bir el yazmasında süpürgesinden inen üç büyücü, yüzlerinde büyük bir rahatsızlık ile resmediliyordu. Yani büyülenen ilk süpürgelerin ne rahat bir kullanımı ne de aerodinamik bir yapısı vardı. Ayrıca bu süpürgeler kaba dallardan oluşan saçaklardan ve cilasız sopalardan yapılıyorlardı. Öyle ki 1107 yılında Montrose’dan Arbroath’a kısa bir yolculuk yapan İskoç büyücü Guthrie Lochrin yolculuk için “kıymık dolu bir kalça” ifadesini kullanmıştır. Süpürgelere uygulanan büyüler de oldukça basitti. Sabit bir hızları vardı, sadece yukarı ve aşağı hareket ediyorlardı ve duruyorlardı. Büyücü aileler de genelde süpürgelerini kendileri yaptıkları için süpürgelerin hızları ve rahatlıkları yapan kişiye göre farklılık gösteriyordu.

19. yüzyıla kadar, 1820 yılında Eliot Smethwyck tarafından, gelişmiş konfor ve kaliteli bir sürüş amacı ile icat edilen Yastıklama büyüsüne (Sopaya oturduğunuzda bir yastığa oturmuş gibi hissediyordunuz.) rağmen süpürgelerin kaliteleri değişiklik gösteriyordu. Yine de süpürgeler hala tek bir büyücü tarafından yapılan el yapımı şeyleri ve yüksek hızlara ulaşamayan, yüksek irtifada kontrolü zorlaşan araçlardı. Çünkü performansları düşünülerek değil, stil ve işçilikleri düşünülerek tasarlanıyorlardı. Oaksahft 79, Moontrimmer ve Silver Arrow gibi tüm süpürgeler, süpürge marketinde büyük bir etki yaratıyorlardı ama hala tek bir büyücü ve cadı elinden çıkan süpürgelerdi.

FZ4ETE4GUI4W1O9.LARGE

 

1926 yılında Bob ve Bill kardeşler ve Barnaby Ollerton, Cleansweep Süpürge Şirketi’ni kurmuşlardı ve onlarla beraber yarış süpürgeleri de doğmuştu. İlk modelleri olan “Cleansweep One” büyük miktarlarda üretilmiş ve büyük bir ilgi ile karşılaşmıştı. Üç yıl sonra 1929 yılında Randolph Keitch ve Basil Horto, Comet Ticaret Şirketi’ni kurmuşlardı ve yeni Comet 140 isimli süpürgelerini fren büyüsü ile birlikte piyasaya sürmüşlerdi. Böylece birkaç yıl boyunca Cleansweep ve Comet şirketleri rekabet alanına egemen olmuşlardı, ta ki 1967’de kurulan Nimbus Yarış Süpürgesi Şirketi’ne kadar. Nimbus süpürgeleri kolay kullanım ve güvenilirliği bir arada sunuyordu ve kısa zamanda Avrupa Qudditch takımlarının favorisi olmuştu. Daha sonra açılan Evrensel Süpürgeler Şirketi de popüler bir süpürge imalat şirketi olmuştu ama açılış zamanları açısından süpürge marketinde yaşadıkları büyük kayıplar nedeniyle kapatıldı. Günümüzde ise her büyücü evinde en az bir süpürge bulunmaktadır. İşleri süpürge ile olan büyücüler ise kendi süpürgelerine Süpürge Bakım Seti ile en iyi şekilde bakmışlardır. Büyük büyücü ve cadı grupları ise icat edilen bir büyü sayesinde mugglelara görünmeden süpürgeler ile yolculuk edebiliyorlardı.

Süpürge İmalat Şirketleri

  • -Cleansweep Süpürge Şirketi (Fred ve George’un meşhur süpürgeleri “tertemiz”.)
  • -Comet Ticaret Şirketi
  • -Ellerby ve Spudmore
  • -Flyte and Barker
  • -Nimbus Yarış Süpürgesi Şirketi
  • -Evrensel Süpürgeler Ltd

Bunun yanında süpürgeler birçok oyun ve spor için kullanım aracı olmuştur. Bunlardan en bilineni Quidditch oyunudur. Dom adı verilen bir top ile ateşli çemberler kullanılarak oynanan Aingingein oyunu, yılda bir İsveç’te düzenlenen Yıllık Süpürge Yarışı, 1762 yılında yasaklanan ve İskoçya’da oynanan Creaothceann adında bir oyun, Amerika’da oynanan Quodpot, sadece bir çocuk oyunu olarak hayatta kalan Shuntbumps, Almanya’da oynanan ve 14. Yüzyıldan sonra etkisini kaybeden Stichtock oyunu bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Yorumlar