Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Udûn Alevi nedir?

Udûn Alevi nedir?

PAYLAŞ

 

‘’Kara ateş seni kurtarmaz Udûn alevi. Gölgeye dön!’’

Gandalf

              Udûn; Sindarin’deki karşılığı Utumno’dur, Cehennem anlamına gelir. Utumno, Melkor’un dünyanın Kuzey ucundaki kalesinin ismidir. Kadim günlerde Melkor’un canavar ve iblis ordularının bulunduğu ilk ve en önemli kalesidir. Melkor, Udûn’daki gücüyle binlerce yıl boyunca dünyanın başına bela oldu. Buradan, Valar’ın İki Lamba’sını tahrip etti, böylece Güçler (Valar) Almaren’i terk ettiler ve Batı’ya doğru gittiler.

Valar, Elflerin henüz yeni uyandığı zamanlarda Utumno’ya tüm gücüyle saldırdı ve bu güçlü kaleyi baştan aşağı yıktılar. Melkor’u ise esir alıp Valinor’a götürdüler.

Udûn ismi Utumno’ya göre daha az kullanılır ve bilinir. Yalnızca, yukarıda vermiş olduğum alıntıda görmüş olduğunuz gibi; Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği kitabında bir kez kullanılır. Gandalf, Durin’in Felaketi’ne (Balrog) bu şekilde hitap etmiştir. Balrog’a Udûn alevi derken, Utumno’dan gelen bir iblis olduğunu vurgulamak istemiş olabilir.

Aynı kısımda geçen Anor alevi ve Gizli Ateş hakkında daha detaylı bilgi için kelimelere tıklayabilirsiniz.

Udûn ayrıca, Morannon’un arkasında kalan, Mordor’un kuzeyindeki bir vadisine isim olarak verildi ve bu isim buranın daimi ismi olarak kaldı. Sauron hiç şüphe yok ki eski efendisi Melkor’un anısına bu ismi seçmiştir.

Yorumlar