Ana sayfa Dizi / Film Pek De İsmi Duyulmayan Dizi Önerisi: Black Sails

Pek De İsmi Duyulmayan Dizi Önerisi: Black Sails

PAYLAŞ

Bugün bir dizi önerisi ile karşınızda olacağım. Spartacus ve American Gods ile bildiğimiz Starz kanalı aşırı underrated ve bir o kadar efsane tarihi/savaş dizisi. Kesinlikle izlenilmesi gereken bir dizidir. Ve iMDB’den aldığı 8.2 puandan daha iyi bir puanı hak etmektedir. Gerek ülkede gerek yurtdışında hak ettiği değeri çok da görmüyor. Diziyi çok sevdiğim için şimdiden söyliyeyim biraz abartıya kaçmış olabilirim.

Toby Stephens ve Luke Arnold’un başrolleri canlandırdığı Black Sails dizisi Define Adası kitabının 30 yıl öncesinde geçiyor. Kitaptan Billy Robert, Kaptan Flint ve Uzun John Silver karakterlerinin yer aldığı dizi aynı zamanda gerçek tarihte yaşamış Black Flag’den de bildiğimiz Calico Jack Rackham, Anne Bonny, Edward “Blackbeard” Thatch ve Charles Vane gibi kişilikleri de işliyor.


Dizinin kendisinden bahsedersek her şeyiyle güzel diyebileceğimiz bir dizidir. Korsan hayatını her şeyiyle yansıttıkları, savaşların soluk kestiği, entrikanın ve oyunculuğun nirvanaya ulaştığı bir dizidir.
Bu diziyi iyi yapan şeylerden biri de tabiki de gerçekçiliği. Dizide korsanların hayatı herşeyiyle yansıtılmış; çıkarcılığı, aptallığı, kurnazlığı hatta konuşmaları bile. Dizinin konuşmalarına özel olarak dikkat etmesekte pek çok kez çeviri notlarında bu yazıyordu. Dizide ağır korsan jargonu kullanılıyor. Küfürler, argolar, devrik cümleler. Her şeyiyle korsanlığı yansıtmışlar.
Tabi dizinin karakterleri de ayrı bir efsanedir. Flint’in hırsı, Silver’ın sempatikliği, Vane’in karizması, Blackbeard’ın zalimliği ve Jack Rackham’ın zekası… Diziyi izleyipte bunlara kapılıp diziye bağlanmamakta çok zor doğal olarak.
Son olarak savaşlarından bahsetmek istiyorum. Kesinlikle çok iyi ve çok heyecanlı savaş sahneleri var dizinin. Sadece iki geminin birbirine kafa attığı bir savaş bile bu kadar kendine çekiyordu, öyle güzel şekilde yapılmış. Tahminimce bu dizi Starz tarafından değil de HBO tarafından yapılmış olsaydı GoT’tan daha fazla seviliyor olurdu. Ki izleyenlerin genel çoğunluğu bu diziyi çok fazla seviyor.


Kısaca önerimiz işi gücü bırakıp iftardan sonra bu diziye başlamanız. Oruçlu iken başlamanızı pek önermem. 38 bölümlük bir efsaneye başlayacaksınız, hızlı izlemeyin dizi bittiğinde pişman olursunuz.

https://youtu.be/JS2x6AyUyxU

Yorumlar