Ana sayfa Star Wars “UNLIMITED POWER!”

“UNLIMITED POWER!”

Unlimited Power

PAYLAŞ

Star Wars ve Felsefe Üzerine

Üstat Yoda, Star Wars evreninde muhtemelen ünlü filozof Plato’nun favori düşünürü olurdu. Sebebi ise Yoda’nın ve Plato’nun birleştiği şu fikirlerdir; “Ruh, bilgeliğin gerçek kaynağıdır ve bilgeliğe kendini adamak, kişiyi kendi bedeninin ötesine bakmaya iter”. Onlara göre insanı iyi kılan, erdemden, doğruluktan ve adaletten başkası değildir. Bu üç unsur birbirlerinin vazgeçilmezi, tamamlayıcısıdırlar. Diğer bir yandan Nietzche ise şüphesiz Plagueis’i seçerdi ve fiziksel dünyasındaki ölümsüzlük arayışından dolayı onu tebrik ederdi. Nietzsche diyebilirdi ki, “Bırakın kötü olarak anılsın, erdemliler her zaman onları kıskananlar tarafından kötü olarak anılırlar. Jedilar Sithleri kötü olarak damgaladıklarında, onları kuzulara saldıran avcı kuşlar gibi “kötü” görebilirler. Ancak Nietszche’ye ve Sith felsefesine göre, bir Jedi gibi içindeki duyguları ve gücü bastırmak, saçmalığın ta kendisidir. Bir avcı kuş, kötülük yapma amacıyla değil, hayatta kalmak ve ihtiyacı olduğu için kendi gücünü bastırmayıp sonuna kadar sergilemiştir.

Bu bağlamda, bir Sith aslında Jedi’ı hedef almaz, o sadece gücünü artırmak ve bu düzeni sağlamak adına bir yol izler. Sith’i de karanlığın içine iten aslında budur. Çünkü o en yalnız, en gizli, en sapkın, yaşamın iyiliğinin ve kötülüğünün ötesinde, erdemlerinin efendisi olan, en büyük kişi olmak, mutlak irade için zenginleşmektir. İşte onun gözünde bu hedeftir bilgelik ve büyüklük. Nietzche’nin şu fikrini duyan kadim Sithler, muhtemelen kendi yazıtlarının arasında yer verirlerdi; Ahlakın üstesinden gelmek ya da genel anlamda ahlakın kendi üstesinden gelmesi, en iyi ve dürüst, aynı zamanda en kötülerin uzun gizli işleridir.

Az bir süre sonra ölümü çırağı Sidious’un ellerinden gelecek olan Darth Plagueis, bir de Naboo kralı Ars Veruna tarafından suikast girişimine uğramıştı ki, nihai yolunda bir engel olan Naboo kralını ortadan kaldırmalıydı Sith lordu. Gücün o günki bilinen en üst seviyesine ulaşan Darth Plagueis, kralın yanındaki müttefiğini, içindeki midi-chloraianlara kaynağına dönmelerinin talimatını vermişti ki, müttefik böylece kralın önünde yavaşça ve acılı bir biçimde can verdi. Buna tanıklık eden kral ise dayanamayıp beyin yiyen Anzat ırkının bile kendisinden daha iyi olduğunu söylediğinde Plagueis cevap verir: “Daha iyi ne demektir ki, iyilik ve kötülük kavramlarının ötesine geçmişler için?”

Plato ve Jedi, bize nasıl bilge ve iyi olunacağının, iyi olmadan bilge olamayacağımızın formülünü verir. Nietzsche ve Sith, kendilerini ahlaki muhataplarının öğretilerine karşı çıkarken görmezler, onları aşarlar. Kötülük ya da iyilik yapmazlar; gerçekten büyük ruhun iyinin ve kötülüğün ötesinde yaşayabileceği umudunu temsil etmeye çalışırlar.

Kaynak: https://media.wiley.com/product_data/excerpt/65/11190380/1119038065-27.pdf