Ana sayfa Diğer Fantazya Unutulmuş Diyarlar (Forgotten Realms) Genel Bilgiler

Unutulmuş Diyarlar (Forgotten Realms) Genel Bilgiler

PAYLAŞ

Unutulmuş Diyarlar, Zindanlar ve Ejderhalar (Dungeons & Dragons) oyununun yaratıcısı Ed Greenwood tarafından yaratılmış hayali bir evrendir. Unutulmuş Diyarlar, ilk Diyarlar olarak bilinen adıyla 1990 lı yılların en popüler oyunu olan Zindanlar ve Ejderhalar (Dungeons & Dragons) oyununun ortamı haline gelmiştir. Özellikle yazar R.A Salvatore’un yarattığı Drizzt Do’urden karakteri ve Neverwinter Nights, Baldur’s Gate oyunları ile popülerleşmiştir. Unutulmuş Diyarlar hakkında yazılan yüzden fazla kitap vardır. Bunların birçoğu Türkçe’ye çevrilmemiştir. Unutulmuş Diyarlar bilinenin aksine kendi  başına bir evren değil, Toril adı verilmiş bir dünyanın Faerûn adlı en büyük kıtasını kapsayan bir diyardır.

Toril
Toril

Toril coğrafi olarak dünyamıza pek çok yönden benzemektedir. Üzerinde bulunan pek çok kıtadan biri de Faerûn’dur. Faerûn kıtası Kara-Tur ile birlikte Toril’deki en büyük kara parçasıdır. Samurayların ve devasa imparatorlukların kıtası olan ve Faerûn’un doğusunda bulunan Kara-Tur, Hordelands ile birbirinden ayrılır. Kara-Tur, daha çok uzak doğu olarak bildiğimiz kültürün izlerini  taşıyan bir medeniyetin parçasıdır ve Faerûn ile Kara-Tur arasında ipek, elbiseler ve büyülü eşyalar gibi ticaret sağlanmaktadır. Arap-Bedevi benzeri bir kültürün hakim olduğu komşu Zakhara’yla arasında Büyük Deniz uzanmaktadır.

Faerûn’un en kuzeyinde ünlü kahramanımız Drizzt Do’urden’in yuvası olan Buzyeli Vadisi bulunmaktadır.  Güneye doğru indikçe Lady Alustriel’in yönettiği Gümüşay, Yüksek Orman ve elflerin kıta üzerindeki son sığınağı olan Evereska ve büyük şehir Derinsu’yu görebilirsiniz. Faerûn’un batısında okyanusun ötesinde bulunan kara parçası olan Maztica, Amn adı verilen ülkenin kaşifleri tarafından keşfedildiği bilinmektedir. Bunun dışında orası hakkında pek bir bilgi yoktur, yeni keşfedildiğini düşünürsek de zaman geçtikçe Maztica’nın bilinmeyen ve henüz gidilmemiş olan yerleri açığa çıkacağını biliyoruz.

Toril’de daha keşfedilmeyen ve keşfedilmeyi bekleyen onlarca ada ve gizem dolu maceralar var. Dediğimiz gibi Faerûn her köşesi ayrı bir olay, ayrı bir gizem ve farklı maceralarla dolu bir diyardır ve onlarca çeşitli ırkları içinde barındırır.Her fantastik evrende olduğu gibi burada da  Elfler, İnsanlar,  Cüceler, Gnomlar, Ejderhalar ve Buçukluklar gibi ırkları görebiliriz. Burada farklı olan şey ise bu ırkların etnik gruplara ayrılması. Örnek olarak;

Elfler (Ay elfleri, Güneş elfleri, Orman elfleri, Vahşi elfler, Kara elfler)

Cüceler (Kutup Cüceleri, Altın Cüceleri, Duergarlar)

Unutulmuş Diyarlar ve Faerûn hakkında genel bilgiler bu kadar. Tabii ki Toril gibi bir dünya bu kadarıyla kısıtlı değil, bir sonraki yazımızda karakterler, şehirler, ırklar, tanrılar ve tanrıçalar hakkında daha kapsamlı yazılar yazacağız.

Yorumlar