Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Unutulmuş “Harry Potter” Oyunları

Unutulmuş “Harry Potter” Oyunları

PAYLAŞ

Harry Potter’ın dünyayı kasıp kavurmaya başladığı 90’ların sonu 2000’lerin başı döneminden sonra yayıncılar bu seride çok para olacağını tahmin ederek, kitapları film yapmak için sıraya girdiler. J.K Rowling’le anlaşma sağlayıp büyücülük dünyasını sinemaya taşıyan da Warner Bros oldu.

Anlaşma dahilindeki oyun haklarını da daha kendi oyun firması olmadığı için Electronic Arts firmasıyla anlaşarak oyuncuları da heyecanlandırdı. Şunu belirtmemiz gerek o zamanlar EA Games oyuncu dostu sevimli mi sevimli bir firmaydı. Lootbox diye bir sistem yoktu ve şaka gibi gelebilir ama oyunu bir kere aldığınızda oyunun tamamına sahip oluyordunuz.

Anlaşmalar sonucunda EA hemen kollarını sıvadı oyunun yapımı için Might and Magic Serisi ile kendini kanıtlayan KnowWonder Inc. ile anlaştı. KnowWonder da kendileriyle film konusunda paylaşılan bilgi sınırlı olduğu için, direkt olarak kitap adaptasyonu yapmaya gitti. Harry Potter’ın oyun dünyasındaki serüveni de bu şekilde başladı.

Harry Potter and the Sorcerer’s Stone

Filmle eş zamanlı olarak yayınlanan bu oyun aynı zamanda serinin 3.73 Milyon satışla en çok satan oyunu unvanını hala koruyor. Karakterler filmlerdeki oyunculara benzetmek yerine kitaplardaki kapak resimlerine benzetmeyi tercih ettiklerinden, bir çizgi film havası yakalayan oyun aslında zamanına göre(2001) gayet başarılı.
Oyun içinde en öne çıkan şey ise Quiddich mekanikleri. Şu anda bile oynasanız çok zevk alacağınız bu kısımlarda kitapla paralel olarak ilerleyen hikâyede sırasıyla maçlara çıkıyorsunuz ve Arayıcı Harry Potter olarak Snitch kovalıyorsunuz.

Metascore: 65

Harry Potter and the Chamber of Secrets

İlk oyunun üstüne başarı ekleyen bu oyun aslında daha iyi olmasına rağmen satışlarda ilkinin başarısını yakalayamadı. 2.61 Milyon satışla kötü bir hasılat yapmasa da hak ettiği rakam daha fazlaydı. Serinin birçok hayranı bu oyunu Legend of Zelda ile karşılaştırırken yapımcılar da bu yönde ilerlediklerini söylediler.

Bu oyunda öne çıkan ise, hem büyü mekaniğinin hem de Quiddich oyununun iyice gelişmesi, platform bölümlerindeki otomatik zıplama ve ilk kez film kadrosunun benzerliklerinin kullanılması oldu.

Metascore: 77

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

KnowWonder’ın yaptığı son Harry Potter oyunu olan serinin üçüncü oyunu, satışta da kalitede de geride kaldı. 1.2 milyon satış rakamı ve ne yazık ki bırakın üstüne katmayı seriyi olmadık bir hale sokan oyun mekaniklerinden, kötü grafiklerine Quiddich’in de olmayışı eklenince çekilmez bir oyun olmuştur.

Metascore: 67

Harry Potter and the Goblet of Fire

Temelinde asalı kötü bir hack n’ slash oyunu olan serinin dördüncüsü 650.000 satışla serinin düşüşünü hızlandırdı. Hem yapımcılığı hem de yayıncılığı üstlenen EA Games saçma tercihlerle oyuncuları iyice Harry Potter serisinden soğuttu. Kitabın veya filmin karanlık tonunu kullanmaya çalışırken, yendiğiniz düşmanların Bertie Botts her lezzetten fasulyeleri’ne dönüşmesinden tutun da, sadece tek bir büyü yapabilmeye olanak veren saçma mekaniklerine, kötü ders sisteminden, kalkan toplamaya dayalı gelişim sistemine kadar neresinden tutsanız elinizde kalan bir oyun oldu.

MetaScore: 66

Harry Potter and the Order of Phoenix

Sıkıcı ve tekrar edici bir yapısı olmasa çok iyi bir oyun olabilecek bu oyun PS3 ve Xbox360’ın ilk dönemlerine geldiği için grafik konusunda sınıfta kaldı. 840.000 satışla beklentileri de pek karşılayamadı yalnız level tabanlı oyunu ve hack n’ slash mantığını çöpe atıp oyunda farklı objeleri bulma ve öğrenciler üzerinden görev alma sistemi gayet başarılıydı.

MetaScore: 69

Harry Potter and the Half Blood Prince

Order of the Phoenix’in yolundan giden ve açık dünya bir Hogwarts içinde tasarlanmış bu oyunun grafikleri de bir öncekine göre daha iyi. Satış rakamları 640.000 civarında olan bu oyunun en önemli yeniliği iksir yapma mekaniği oldu ama beşinci oyunun üstüne pek bir şey katamadı.

Metascore: 64

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1

Kamera açısından, saçma patlamalardan oluşan büyü sistemine, Gears of War çakması cover mekaniğinden, garip seslendirmelerine kadar kötünün üstüne daha kötüsünü nasıl yapmayı becerebiliriz diye uğraşmışlar sanki. Görünmezlik pelerinini giydiğimiz first person kısımları söylemeye ise dilimiz varmıyor.

Metascore: 38

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2

Buraya da tabii ki oyunun kötü olduğunu yazmamıza gerek yok. İlk oyunun üzerine herhangi bir ekleme yapılmadan çıkarılan bir ek paket gibi. Gereksiz yere oyun süresini uzatmaya çabaları yüzünden iyice kendinden soğutan bu oyunun şu anda neden hiç anılmadığını bile anlamamak zor değil.

Metascore: 43

Yorumlar