Ana sayfa Edebiyat Ursula K. Le Guin Hayatını Kaybetti!

Ursula K. Le Guin Hayatını Kaybetti!

PAYLAŞ
Ursula Le Guin

Bilim kurgu ve Fantezi edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul gören Amerikalı Ursula K. Le Guin, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

20’den fazla romanın yanı sıra 100’ü aşkın kısa öyküsü bulunan yazarın eserleri 40’tan fazla dile çevrildi ve minyonlarca okuyucuya ulaştı.

Çoğumuz onu “Yerdeniz” üçlemesi, “Karanlığın Sol Eli” veya “Mülksüzler” gibi eserleriyle tanıdı. Bilim kurgu türünde yazılarını yazmaya 60’lı yıllarda başladı ve ilk öyküsü de 1962 yılında yayınlandı. Üniversitelerde ders verdi; çeviri, deneme ve makaleleri yayınlandı. Bilim kurgu ve fantezi türlerinin yanı sıra şiir ve çocuk kitapları türünde de eserler verdi.

Dünyamıza çok benzeyen Kış adlı bir gezegende geçen “Karanlığın Sol Eli” adlı romanıyla bilim kurgu dünyasının en büyük ödüllerinden olan Nebula ve Hugo ödüllerini almış ve bununla birlikte ün kazanmıştır.

1974 yılında yazdığı ütopik bir bilim kurgu romanı olan “Mülksüzler” adlı eseriyle bir kez daha Nebula ve Hugo ödüllerini almaya hak kazanmıştır.

Yerdeniz serisi, ilk önce 1964 yılında bir kısa öyküde ortaya çıkmış, 1968 yılında ise ilk baskısı yapılan Yerdeniz Büyücüsü romanıyla ünlenen bir seridir.

Bu kurgusal evrende geçen “Yerdeniz Büyücüsü”, “Atuan Mezarları”, “En Uzak Sahil”, “Tehanu”,  ve “Öteki Rüzgar” kitaplarının tamamı bu seriyi oluşturur.  Yerdeniz serisindeki her bir kitap edebiyat ödülü almıştır.

 

“…Vermediğimiz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. Devrim’i satın alamazsınız. Devrim’i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiç bir yerde değildir.” Konuşmasını bitirirken, yaklaşan polis helikopterlerinin gürültüsü sesini boğmaya başladı.”  (Mülksüzler adlı Kitabının tanıtım bülteninden)

Yorumlar