Ana sayfa Edebiyat Ursula K. Le Guin’in Son Kitabı Beyaz Perdeye Uyarlanıyor!

Ursula K. Le Guin’in Son Kitabı Beyaz Perdeye Uyarlanıyor!

PAYLAŞ

Edebiyat dünyamıza Distopik ve Fantastik tarzda başyapıtlar kazandıran Ursula K. Le Guin‘in son romanı Anlatış beyaz perdeye uyarlanıyor. Yapımcı firma Bayview Films, yazarın ölümünden bir süre önce anlaşmaya vardıkları eser üzerinde çalışmaya başladıklarını doğruladı.
Uyarlamanın senaryo ve yönetmenliğini ise son yıllarda yönettiği filmlerle dikkatleri üzerine çeken Leena Pendharkar üstlenecek. Filmin başrolleri ise Battlestar Galactica ve Rekha Sharma olacak.

Yönetmen Pendharkar, verdiği röportajda şunları söyledi:
“Bilim kurgunun en saygın eserlerinden birini beyaz perdeye taşıyacak olmaktan onur duyuyorum, özellikle de güçlü kadın seslerine ihtiyaç duyduğumuz şu zamanlarda. Anlatış, teknolojinin işgal ettiği bir kültürün içinde yolunu bulmaya çalışan bir kadının, insancıl hikayesini anlatıyor.’’

Filmin vizyon tarihi henüz açıklanmamış olsada filmin 2019 yılı sonu yada 2020 yılı ilk çeyreği içinde vizyonda olması bekleniyor.
Kitabı okumamış olanlar için kitabın hikayesinden kısaca bahsedelim
Bu kitapta Ursula K. Le Guin, birçok eserinde olduğu gibi yine ötekileştirme ve iletişim temaları üzerinde çalışmış. Kitabı okudukça bir birçok toplumsal ve dini kavramı sorgulamaya başlıyorsunuz.
Kitabın başkarakteri olan Edebiyat ve tarihle ilgilenen Sutty, baskıcı bir rejimin altında hayatın nasıl yok olduğunu tarihin nasıl iktidarın oyuncağı olduğunu ve insanların bu düzene çaresizce baş kaldırışlarını görüyor ve efsanelerde anlatılan bir hikâyenin peşinden anlatıcılarının dünyasını keşfetmek için Aka gezegenine doğru bir yolculuğa çıkıyor.
Yazarın ölümünden sonra çıkacak olan filmin pek çok kitap uyarlamasının aksine yazarın edebi düzeyine yakışır şekilde çıkmasını umut ediyoruz.

Yorumlar