Ana sayfa Middle Earth Filmler Uruk-Hai’lar Hakkında

Uruk-Hai’lar Hakkında

PAYLAŞ

Öylesine bir ork güruhunun gürültüsü değil bu. Bunlar Uruk-Hai! zırhları kalın, kalkanlarıysa geniş.

– Gloin oğlu Gimli

Uruk-Hai Nedir?

Uruk-Hai, Tolkien’in Orta Dünya Evreninde Saruman’ın Uruk’lardan yetiştirdiği ork ırka verilen ad.

Bu ırk, normal orklara göre daha hızlıydı ve gün ışığında herhangi bir zayıflığa maruz kalmadan yol katedebiliyordu. Aynı zamanda daha zeki, daha güçlü ve daha büyüklerdi fakat gene de insanlardan kısalardı.

Barad-dur’un hizmetindeki orklar ve uruklar sembol olarak Sauron’un kızıl gözünü kullandılar. Aynı zamanda bu sembol kalkanlarının üzerine de boyanmıştı. Bu uzun bacaklı orkların hepsi geniş zırhlar ve büyük kılıçlar kullanıyordu. Isengardlı orklar kadar uzun değillerdi fakat Moria orklarından daha iri ve uzunlardı. Karanlıkta görme konusunda ise Isengardlı orklardan daha iyiydiler.

Saruman’ın Uruk-Hai birliği ise sembol olarak demir miğferlerinin üzerine boyanan elf rününden “S” harfini taşıyordu. Bu “S” harfinin Sarumanı temsil ettiği belliydi çünkü kalkanlarının üzerinde de küçük beyaz bir el sembolü bulunuyordu (Saruman’ın sembolü). Aragorn, bu orkların kullandığı ekipmanların diğer orklardan çok daha farklı olduğunu belirtmiştir. Kıvrımlı palalar yerine kısa, geniş ağızlı kılıçlar kullanmışlardır ve porsuk ağacından yapılan büyük yayları, insanların kullandığı yaylarla aynı boyuttadır. Aynı zamanda fiziksel olarak da farklıydılar. Daha uzun boylara, esmer, eğimli gözlere, kalın bacaklara ve büyük ellere sahiptiler. Gün ışığını sevmemelerine rağmen diğer orklara nazaran gün ışığıyla daha iyi baş ederler. Saruman onlara ödül olarak insan etini vaad etmiştir.

Tarihçeleri

“Muazzam bir güce sahip kara orklar” olarak tanımlanan uruk ırkı, ilk olarak Ü. Ç. 2475’de Ithilien’i fethedip, Osgiliath şehrini yok ettiklerinde ortaya çıkmışlardır. Bu ırkın, Sauron’un elinden çıkmış olduğu âşikardı fakat Yüzük Savaşı’nda Saruman tarafından yetiştirilen ve daha gelişkin bir ırk olan Uruk-Hai’lar ile eş kabul edilip edilmeyeceği hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz.

Uruk-Hai’lar, yabaniler, Rohan’ın diğer insansı düşmanları ve Mordor’a hizmet eden orklara benzer elit ork birimleri ile birlikte Saruman’ın ordusunun büyük bir kısmını oluşturmaktaydı.

Saruman’ın Uruk-Hai ordusu, Kral Theoden ve Rohan halkıyla Miğfer Dibi’nde savaşmıştır.

Uruk-Hai Kelimesinin Etimolojisi

Uruk-Hai ismi, Kara Lisan’da “Ork” anlamına gelen “Uruk” kelimesini içinde barındırır. Olog-Hai ve Oghor-Hai‘de de geçen “-Hai” eki ise “Halk, insanlar” anlamına gelmektedir. Türkçeye çevirecek olursak “Ork-Halkı” demek sanırım en yakın tabir olacaktır.

Uruk-Hai’lar Hakkında Kısa Notlar

  • Ağaçsakal, Uruk-Hai’lardan bahsederken “Kara Şeytan” terimini kullanmıştır.
  • Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği filminde yer alan ve Uruk birliklerine önderlik eden “Lurtz” karakteri, aslında kitapta yer almamaktadır.
  • J.R.R. Tolkien’s War in Middle Earth isimli 1988 yapımı strateji oyununda, alışıldığın aksine Uruk-Hai’lar mor zırh ve kalkanlar ile kuşanmıştır.
  • Filmde, Uruk-Hai’ların Merry ve Pippin’e içirdiğini gördüğümüz içecek, çoğu kişinin kan sanmasına rağmen değildir. Aslında Uruk-Hai’lara enerji veren ve daha uzun yol katetmelerini sağlayan bir tür enerji içeceğidir.

Kaynaklar

1. Tolkien Gateway

2. One Wiki to Rule Them All

3. Lord of The Rings: Fellowship of The Ring

4. Lord of The Rings: Two Towers

Yorumlar