Ana sayfa Game Of Thrones G.R.R Martin Üstat Aemon Targaryen Kimdir?

Üstat Aemon Targaryen Kimdir?

PAYLAŞ

Aemon Prens Maekar Targaryen ve karısı Dyanna Dayne’in üçüncü çocuğudur. Büyük amcası Aemon Ejderha Şövalyesi’nin onuruna büyükbabası Daeron II Targaryen tarafından isimlendirilmiştir. Aemon kitap okumayı severdi.

Hali hazırda dört oğlu olan Daeron Targaryen (bu oğulların üçünün kendi çocukları da vardı) bu kadar fazla varisin tehlikeli olduğunu düşünüp Aemon’u 9-10 yaşındayken Hisar’a gönderdi. Ashford Ovası Turnuvası sırasında Aemon’un kardeşi Aegon Sör Uzun Duncan’a yaverlik yaptı. Büyük Bahar Salgını sırasında Yumurta (Aegon) ve Duncan Eski Şehir’i ziyaret etti.

Aemon on dokuz yaşında zincirini dövdü ve üstat oldu. Üstat olduktan sonra küçük bir lorda hizmet etti. Maekar Targaryen tahta geçtikten sonra Aemon ve kardeşlerini çağırdı. Küçük konseyde yer alırsa Yüce Üstat’ı yerinden edeceğini düşünen Aemon bunun yerine Ejderha Kayası’nda büyük kardeşi Daeron ölene kadar ona hizmet etti.

Maekar’ın ölümünden sonra, F.S 233 yılında Büyük Konsey toplandı. Bazı lordlara göre Aegon alt tabakadandı bu yüzden Aemon’un yeminlerinden azat edilip kral olmasını istediler ama Aemon reddetti ve kardeşi Aegon kral oldu (Aegon V).

Aemon kardeşine karşı yapılan komplolarda kullanılmamak için Gece Nöbetçileri’ne katılmayı seçti. Kral Aemon’la beraber Gece Nöbetçileri’ne katılmaları için zindanları boşalttı bunların arasında Brynden Nehir (Kanlıkuzgun) de vardı.

Aemon Gece Nöbetçileri’ne katılan her insanın yeminlerini tutup tutmayacağı konusunda en az bir kez test edileceğini, kendisinin ise üç kez test edildiğini söylemiştir. Yeminlerini korumakta en çok zorlandığı zamanın Robert’ın isyanı olduğunu belirtmiştir.

Jon Kar Lord Kumandan olduktan sonra Samwell Tarly’i Eski Şehir’e gönderirken Aemon’u da onunla göndermiştir. Aemon yolculuk sırasında ölmüştür. Jon Kar’ın Aemon’u göndermesinin altındaki sebep Melissandre’dir. Aemon kral kanı taşır, Jon Melissandre’nin bu kanı kullanmak istemesinden korkmuştur.

Yorumlar