Ana sayfa Oyunlar Usurper Kimdir? Nilfgaard Başına Nasıl Geçmiştir? Emhyr’in Kirpi Olmasındaki Bağlantısı Ne?(Spoiler İçerir)

Usurper Kimdir? Nilfgaard Başına Nasıl Geçmiştir? Emhyr’in Kirpi Olmasındaki Bağlantısı Ne?(Spoiler İçerir)

PAYLAŞ

Usurper Kimdir?

Usurper(Türkçe’ye çevrilmiş hali ile gaspçı)’nın gerçek adı bilinmemektedir. Kendisi 1237 yılından bir kaç yıl önce Emhyr var Emhreis’in babasını öldürüp tahtını almıştır ve 1257 yılında Emhyr ve destekçileri tarafından öldürülmüştür. Tahta geçtikten sonra politik suçluları serbest bırakmıştır ve Kuzey’i işgal etmeye devam etmiştir, Nilfgaard imparatoru olduğu sürece..

Tahta Çıkması

Usurper, 1230 yıllarında yıllarında soylu kişiler ile beraber Fergus’u(Emhyr’in babasının ismi) tahttan indirmek için hazırlıklar yapmışlardır. Yeteri kadar güç topladıktan sonra Fergus’a karşı ayaklanıp Nilfgaard tahtını kendisi için gasp etmiştir. Ayaklanmadan sonra Fergus’a tahta çıkmasını kabul ettirtmek için işkence etmiştir. Fakat, Fergus direnmiş ve sonunda öldürülmüştür. Emhyr o zamanlar 13 yaşındaydı. Braathens(kendisi bir büyücü’dür ve yakılarak öldürülmüştür.) Emhyr’i kirpi-insan formuna dönüştürerek onu lanetlemiştir. Kirpi’yi seçmesinin sebebi, Emhyr’in Nilfgaard dilinde Kirpi’ye benzemesidir. Ayrıca Braathens onu lanetledikten sonra İmparatorluğun başkentinden sürgün etmiştir. Usurper ise sürgünlendikten sonra avcılar tarafından öldürüldüğünü farz etmiştir fakat Ardal aep Dahy’nin yardımlarıyla imparatorluk sınırlarından kaçmıştır.

Emhyr’in kirpi formu

Egemenliği

Tahta çıktıktan kısa bir süre sonra imparatorluğu kontrol altına almıştır ve ülke genelinde genel af olacağını bildirmiştir. Fakat yüksek derece vatan hainliği suçundan suçlu bulunanlar bu afdan yaralanamamıştır(Örneğin, Vysogota of Corvo. Kendisi Oxenfurt ve İmparatorluk akademisinde profesör’dür. Politik kararlara karşı durmasından dolayı kendisi tahtı ele geçirmeye çalışmıştır. Fakat sonu zindanlarda bitmiştir. Sonralarda ise İmparatorluktan sürgün edilmiştir.) 1239 yılında Ebbing bölgesini İmparatorluk birlikleri ile kendisine katmıştır ve askeri saldırılarla ya da politik hilelerle fetihlerine devam etmiştir. Ayrıca bu hilelerle Metinna ve Nazair bölgesini kontrol altına alıp Maecht bölgesini ise fethetmiştir. Egemenliğinin bazı bölümlerinde ise Ulu Güneş Düzeni Tarikatını küçültmüştür.

Çöküşü ve Ölümü

1257 yılında  Ardal aep Dahy, Vilgefortz, Emhyr ve birkaç destekçisi, Usurper’a karşı ayaklanma planlamışlardır. Ardal aep Dahy ve diğerleri, bir kaç asker, askeri öğrenci ile toplantı yapmayı başarmışlardır ve bununla beraber Emhyr kendini tekrardan göstermiştir. İmparatorluk sarayına baskın düzenlemiştir. Emhyr tahtını geri almıştır ve baskın sırasında Usurper’ı öldürmüştür. Bu olaydan sonra Emhyr bütün politik düşmanlarının mezarlarını kazdırmış ve onların mezar taşlarını dans salonuna döşetmiştir. Böylece ünvanı olan “Düşmanların Mezarında Dans Eden Beyaz Alev” kazanmıştır. Usurper’in ölümünden sonra Emhyr tarafından Usurper ve destekçilerinin isimleri bütün kitaplardan, imparatorluk arşivlerinden, kütüphanelerden silinmiştir. Böylece kimse adından söz etmez olup unutulmaya yüz tutmuştur. Fakat bu görevin çok zor olduğu anlaşılmıştır çünkü Emhyr’in ölümünden sonra bile Emhyr’in varisi Morvran Voorhis tarafından bu görev, halen daha devam ettirilmekteydi.

Yorumlar