Ana sayfa Edebiyat UYANAN GÜZEL | KİTAP YORUMU

UYANAN GÜZEL | KİTAP YORUMU

PAYLAŞ

Yazar Adı : Jale Sancak

Yayın Evi : Hep Kitap

Sayfa Sayısı : 181

Basım Tarihi : 1.Baskı Kasım 2017

Yazar Hakkında :

Jale Sancak yazmaya şiirle başladı. Şiirleri 80 ’li yıllarda edebiyat dergilerinde yayımlandı, radyofonik oyunları ise TRT radyolarında oynandı. İstanbul Televizyonu ’nda yayımlanan “Ömrüm Ömrüm” programında danışman ve metin yazarı olarak görev aldı. Açık Radyo’da kültür sanat ve söyleşi programları hazırlayıp sundu. Mırıl Mırıl Münevver adlı öyküsü TV filmi olarak çekildi. İlk üç kitabı ise Can Yayınları tarafından yayımlandı. Daha sonraki öyküleri Sel Yayıncılık, Doğan Kitap ve Kırmızı Kedi yayın evleri tarafından kitaplaştırıldı. 2001 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, 2014 yılında Fırtına Takvimi adlı romanıyla Duygu Asena Roman Ödülü’ne değer bulundu. Belki Yarın adlı öykü kitabı 2016’da hep kitap tarafından yayımlandı. Yapıtları Almanca ve Bulgarcaya çevrildi ve bu ülkelerde kitap olarak yayımlandı. Konuk yazar olarak Almanya ’nın çeşitli kentlerinde edebiyat günlerine ve okumalarına katıldı. Galapera Sanatevi ’nin kurucusudur. 2015 yılında Tiyatro Kara Kutu’da yazdığı tek kişilik oyunu yönetti ve oynadı.

Tanıtım Bülteni :

Sıcak bir buğu soluyor sanki şehir. Öğle güneşi tutuşturuyor dört bir yanı. Her nasılsa inşaat gürültüleri susmuş. Alazlı bir sessizlik yayılmış sokağa. Tekrarlayacakmış fırtına, sık sık hem de.

Bir zamanlar gülibrişimlerin, ıhlamur ağaçlarının güzel kokular saçtığı, gümüşbalıklarının, lüferlerin neşeyle oynaştığı, kırlangıçların, güvercinlerin özgürce kanat çırptığı gri şehirde artık ağır bir hava, kötü bir koku ve metal sesi var. Kıyamet öncesi sanki.

Tam da aşktan umudu kesildiği, müziğin sustuğu günlerde bir akordeon tınısıyla yeşeren aşk, büyük bir değişimin başlangıcı olabilir mi ? Uyandığımız gri şehir eski renklerine cıvıl cıvıl neşesine kavuşur mu peki ?

Jale Sancak duru, yalın anlatımıyla kuşa,ağaca, denize, sokaklara ve insana hayat verirken, kaybettiğimiz güzellikleri yeniden kazanacağımıza dair umudumuzu tazeliyor.

Kitap Hakkında :

Herkese Merhaba

Üzerine konuşacağımız ve sizlerle düşüncelerimi paylaşacağım kitabımız; Uyanan Güzel.

İlk başta kitabın isminin neden “Uyanan Güzel” olduğunu düşünmüştüm,erken davranmışım,kitap bitince isminin neden bu olduğunu daha iyi bir şekilde kavradım.

İlk olarak yazarın dili yalın, sade ve akıcı olduğunu belirtmek isterim. Başlamadan önce beni sebepsiz yere ürkütmüştü.Sanki kitabı anlamayacakmış gibi hissetmiştim. Fakat yazarın dili çok güzel; hiç bir zorluk çekmiyorsunuz ve yazarın dilinde zariflik var.-bunu nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum- Okurken o naifliği hissediyorsunuz. Kitabın arka kapağında yazdığı gibi; okurken içiniz umut dolacak eminim, sevgi dolacak içiniz. Çünkü sıcacık bir hikaye; bütün kötülükler arasında yeşeren bir aşk. Hikaye; beton yığınlarının arasından yeşeren bir çiçek gibi sarıp sarmalıyor sizi.

Konusundan bahsedecek olursak; Vahide kırklı yaşlarında terzi bir kadın; yeğeni Deniz ve yatalak babası ile beraber yaşar. Tek dayanağı Vahide olan Deniz, o günlerde kentsel dönüşüm adı altında yapılar doğa katliamı için, diğer gençlerle beraber sokaklara dökülür. Vahide ise neredeyse tüm gününü küçük terzi dükkanında geçirir. Vahide; geçmişine kızgın ve yaralı aşk hayatını çoktan gözden çıkarmış. Ta ki; yolu Adrian ile kesişene kadar. Adrian ; tek bacağı protezli bir sokak çalgıcısı.

Uyanan Güzel bütün olumsuzluklara rağmen sevgiye inananların, dünyayı yaşanılır bir yer haline getirmek için çabalayanların ete kemiğe büründüğü sımsıcak, umut dolu bir roman.

Okuduğunuzda içinizdeki umudun yeşermesi dileğiyle…

Kitaptan Alıntılar:

  • Şimdi bir şarkı söyle Adrian, usul usul, kendin için oğlum bu defa,”Baharda Aşk Güzeldir”i söyle, baharda aşk…
  • Adrian’ın ellerini avuçlarının arasına aldı, hafifçe sıkıp kalbinin üstüne götürdü.Tuşları konuşturan parmakları öpmek istiyordu.
  • Kadın olsun,erkek olsun, dünyanın neresine gidersen git,güzel insan bulmak kolay değil be draga. Bilirsin,yeryüzü kötülerindir.
  • “…Şaşırtıcı da…Betonların arasında bunca asmanın yeşermesi.Doğa her şeye rağmen direniyor.”
  • …kaçıyor gene,Vahide,oysa yarasını saracak birinin özlemiyle kıvranmakta.Kimsesiz.Hepimiz öyleyiz aslında. Kimseli kimsesiz.
  • Adrian…Söylenişi ne hoş.Sıcağı azaltan güzel bir serinliği,deniz yelini hatırlatıyor insana.
  • Burası…Olmazlar ülkesi.

Keyifli Okumalar…

 

 

Yorumlar