Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Valar’ın En Kudretlisi Melkor ve Kudretinin Sınırları

Valar’ın En Kudretlisi Melkor ve Kudretinin Sınırları

PAYLAŞ

Bu yazımda sizlerle daha önce de yaptığım gibi quora‘da gördüğüm, Melkor ile ilgili ve sizinle paylaşmak istediğim bir soruyu paylaşacağım. Çevirisi kendime aittir, orijinal yazının linkini ise yazının sonuna bırakacağım. Afiyet olsun efendim.

Soru: Melkor’un kudretinin sınırları nedir?

Cevap: Her şeye gücü yetecek seviyeye yakın bir güce sahip. O kadar güçlü ki sadece ve sadece Eru Ilúvatar, Tek Olan, Tolkien’in mitosundaki yücelikte nihai varlık, tarafından bastırılabilen bir seviyede. Sınırları işte bu. Kısaca anlatmak gerekirse, gücünün doruğundaki Melkor tüm fantastik evrenler içinde, belki de bilim-kurgu da dahil, en güçlü karanlık lordlardan birisidir. Bunun nedeni ise Tolkien’in Melkor’un da bir üyesi olduğu Ainur’un dünya dışı ve ilahi seviyede bir güce sahip olmasıdır.

Melkor | Melkor morgoth, Morgoth, Melkor

“Ve Melkor’dur bunların en üstünü. Ea’nın bölgeleri kadar hesapsız, Başlangıç’ta yaratılan her şeyin efendisi olabilirdi -çünkü Şarkı’nın Ainur’undan onu takip etmeye ve ona hizmet etmeye gönüllü olanların sayısı çoktu- ama yine de tatmin olmamıştı.”

Eru’yu hesaba katmamış olsaydık Melkor’un Arda üzerindeki nihai güç olacağını düşünüyorum. Melkor’un kötülüğüne karşı ancak Valar’ın en güçlüleri, Aratar’ın birleşik kuvveti durabilmişti. Demem o ki eğer Melkor’un bütün bu yaptıkları sürecinde Eru olmamış olsaydı Karanlık Lord tek başına Arda’yı ve onunla birlikte tüm evreni yok edebilecek kapasiteye sahipti.

“Arda’nın Bozulması, Göle’nin gelişi ve Melkor’un zehri tüm Ea’ya olmasa da Arda’daki bütün maddelere (ya da hröa’ya) sirayet etmiştir.”

Bu olay, Melkor’un gücünün doruğunda yenilmez olması, Tanrı’nın en büyük yapımıdır. Tulkas mı? Evet belki fiziksel olarak Melkor’a üstün gelebilir ama Melkor onun işini milyonlarca farklı yolla bitirebilir ve bundan zevk bile almaz. Melkor her şeyin başında kendi Uyuşmazlık Müziği ile Iluvatar’ın müziğinin -ve buna binaen evrenin oluşumunun- ahengine karşı çıkacak ve bu surette Iluvatar’ın iradesini reddedebilecek bir güce sahiptir ki bu evrende böyle bir güce ulaşabilecek başka bir varlık daha yoktur.

“Melkor sadece Dünya’daki yerel bir kötü figür değildi, ya da yolundan sapmış bir Koruyucu Melek. O Kötülüğün ta kendisiydi, Ea’nın oluşumunun öncesine dek uzanan.”

Gücünün neredeyse tükendiği dönemlerde bile bütün bir insan soyunu lanetlemiş, bir nevi kaderi manipüle etmiştir. Dünyanın atomlarını zamanın başlangıcında ona karşı duran Valar’a, Maiar’a, bir nebze Eru’ya ve onun çocukları olan elfler ve insanlar olmasa birbirinden ayırabilirdi.

Melkor’un En Zayıf Hali

Popüler inanışın tersine, bu en düşük formunda bile Melkor Sauron’dan ya da herhangi bir hizmetkarından hala ezici bir şekilde daha güçlüydü. Her şeyin sonunda bile Valar kendisini Gece Kapısı’ndan geçirebilmek için en güçlüleri Tulkas’ı yanında Maiar’ın en kduretlisi Eönwë ile birlikte göndermek zorundaydılar. Gece Kapısı’ndan geçtikten sonra yine Valar’ın zanaatkarlık konusunda en kudretlisi Aulë’nin bizzat kendi eseri olan bir zincirle zincilediler. Fakat daha sonra Melkor yine bu zincirleri kırmakla bilrkite Gece Kapısı’ndan geçmeye de mufavvak olacak ve nihai savaş başlayacak. Bu savaş tüm Arda’nın tekrar yapılmasını zorunlu kılacak. Şu anda anlattıklarımın hala gücünün çok çok ufak bir parçası olduğunu hatırlatarak yazımı bitiyorum.

SILMARILLION ANTOLOJİSİ #4: MAIAR VE DÜŞMANLAR: Ossë, Uinen, Melian,  Olórin, Curumo, Melkor, Balroglar, Sauron – Geekyapar!Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/


Yazı:
https://www.quora.com/What-is-the-full-extent-of-Melkors-power

Yorumlar