Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Valarindi (Valar’ın Çocukları) ve Bilinmeyen Valar’a Dair

Valarindi (Valar’ın Çocukları) ve Bilinmeyen Valar’a Dair

PAYLAŞ

Giriş

Özellikle Türkiye’de, 12 kitaplık Orta Dünya Tarihi (The History of Middle-Earth) serisinin çevirilmemesinden dolayı Tolkien Mitolojisi konusunda bilgi yetersizliği yaşanmakta. Bu çevirdiğim metinler de, Kayıp Öyküler 1 ve 2’de geçen hikayelerdendir. Okuyanlar az çok bilirler sanırım. Burada yazdığım kişiler sonradan hikayeden ya tamamen çıkarılmışlardır ya da rolleri değiştirilmiştir.

Not:

Kayıp Öyküler 1 ve 2, en son 2002 yılında Altıkırkbeş Yayınevi tarafından Türkiye’de basılmıştı fakat basımı durmuştur ve çok sınırlı sayıda olduğundan tükenmiştir, bulması çok zordur.

 

Makar: Vala, hikayenin eski versiyonunda Savaş Tanrısıdır. Devasa bir balta kullanır.

Meassë: Makar’ın kız kardeşidir. Savaş Tanrıçasıdır. Upuzun bir mızrak kullanır.

 

— ”Makar’ın dizlerinin üstünde devasa bir balta dururken Meassë bir mızrak tutardı. Ama bu iki kardeş, Valinor’un kapanışından önceki o günlerde, Dünya’da sık sık yolculuklara çıkar ve çoğu kez diyardan uzaklara giderlerdi, çünkü onlar Melko’nun dünyanın her tarafında harekete geçirdiği gem vurulmamış karmaşayı seviyorlardı.” —

 

Telimektar: Vala idi. Tulkas ve Nessa’nın oğlu.‘’Kayıp Vala’’. Adı ilk defa Melkor’un ilk zincirlenişinde geçer. Melkor’a karşı babasının yanında savaşmıştır. Belinde gümüş bir kuşak vardı ve upuzun bir kılıç taşırdı. Daha sonra Melkor ağaçların ışığını soldurup, Silmarilleri çaldıktan sonra Orta Dünyaya kaçarken Telimektar onun peşinden kovalayanlardandı. Yüzü ve kılıcı karanlıkta gümüş gibi parlıyordu. Sonra hikaye tamamen değişti ve adı yıldız takımına verildi. (Telumehtar)

 

Nornorë: Eski yazılarda Vala idi. Oromë ve Eönwë tarafından,Elfler uyandığında, Valar’ın elçisi olarak onları Aman’a davet etme göreviyle Orta Dünya’ya gönderildi. Keskin bir zeka ve ikna edici bir kabiliyete sahipti. Melkor’un ilk zincirlenişinde Valar’ın elçisi olarak Manwë tarafından Melkor ile konuşmak için gönderildi ve Utumno’nun derinliklerinde onunla konuştu. Nornorë türlü kelime oyunları ile onun aklını çeldi ve gururunu okşadı. Sonunda Melkor, Valar efendilerinin yanlarına gelmelerine izin verdi ve böylece gafil anında zincirlendi. Sonra efsaneden adı silindi ve Valar’ın elçisi görevini Eönwë aldı. Elfleri çağıran ise yine elçi olarak Oromë oldu.

 

Eönwë: İlk hikayelerde Manwë’nin çocuğu olarak geçer. Bu sebeple Valar’dan biriydi. Sonradan ise bildiğimiz gibi, Manwë’nin sancaktarı ve Maiar’ın Lideri olmaya devam eder.

 

Erinti: Manwë ve Varda’nın kızıydı ilk başlarda.Fakat daha sonradan Valar’ın çocuklarının hikayeden kaldırılması ile Ilmarë adını aldı ve Varda’nın hizmetçisi oldu.

 

Fluithuin: Gothmog, hikayenin ilk versiyonlarında Melkor’un oğlu ve bir ‘’Barbar, Dev’’ olarak tasarlanmıştır. İşte bu hikayelerde adı ‘’Fluithuin’’ veya ‘’Ulbandi’’olup, sonradan adı Gothmog olmuştur ve Melkor’un en yetkili 3 komutanından biridir.

 

Silmo: Hikayenin sadece ilk versiyonlarında adı geçen Ainur’dan biridir. Vala Lorien tarafından  Silpion ağacının (ilk yazılarda Telperion Ağacının isimlerinden biri) muhafızı olarak seçilmiştir. Ağacın bakımından, sulanmasından sorumluydu. Christopher Tolkien, Tillion (Ay’ın taşıyıcısı) karakterinin ortaya çıkışının belki de bu karaktere boçlu olduğunu söylemiştir.

 

Oromë: İlk hikayelerde Aulë ve Yavanna’nın oğlu olarak tasarlanmıştır. Fakat daha sonradan hikaye değişmiştir ve Oromë onların çocuğu değildir artık. Valar’ın Avcısı.

 

Nielíqui: Oromë ve Vana’nın kızıdır. Hikayenin sadece ilk bölümlerinde adı geçer

 

Amillo: Ómar diye de çağırılır. O bütün dillleri bilen bir Vala idi ve Valar’ın içinde en genciydi. Fakat daha sonralardan hikayeden çıkarıldı.

Kaynaklar:

The History of Middle-Earth ( 12 kitaplık Orta Dünya Tarihi serisi)

Silmarillion

Yorumlar