Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Valyria Çeliği ve Valyria Çeliği Kılıçlar

Valyria Çeliği ve Valyria Çeliği Kılıçlar

PAYLAŞ

Valyria Çeliği Kılıçlar

 “Valyria Çeliği Hatırlar”

 

Valyrian Çeliği, Valyria şehrinde icat edilmiş silah yapımında kullanılan büyülü bir alaşımdır. Çeşitli büyüler eşliğinde dövülmüş olması bu çeliği özel kılmaktadır. Normal bir kılıçtan daha kesin ve daha hafiftirler. Ayrıca bu kılıçlara isimler konuluyor ve her birinin bir ismi, bir hikâyesi var.

Ice: Starkların kadim kılıcı Buz.Her ne kadar tam yapılış tarihi bir gizem söz konusu olsa da Valyrian Kıyametinden önce olması muhtemeldir. Kılıç düellolardan çok idam için kullanılır zira kılıç çok uzun ve ağırdır. Kılıç Ned Stark ile güneye yolculuk etmiş Ned Stark’ın idamı ile  Ilyn Payne’ye geçmiş oradan da Tywin Lannister tarafından Yeminkar ve Dul Feryadı adlı iki kılıca çevrilmiştir. biri Joffrey Baratheon-Lannister’a biri Jaime Lannister’a verilmiştir.

Eddard-Stark-Sword

Ayrıca  Tywin Lannister emri ile Buz ikiye bölündükten sonra çıkan kılıçlar kırmızı renge çevrilmeye çalışılmış ancak her denemede kılıcın büyük bir kısmı tekrar gri renge dönmüştür.

Blackfyre: Targaryen hanesinin kılıcıdır. Fatih Aegon ve bir çok Targaryen kralı tarafından kullanılmıştır. Babadan varis olan oğula geçmesine rağmen IV.Aegon oğlu II.Daeron yerine kılıcı piç oğlu Daemon’a vermiştir ve birçok isyanın da sebeplerinden biri olmuştur zira kılıcın verilme sebebinin Kralın, Daemon’u varis ilan ettiği şekilde yorumlanmıştır.Daemon ‘’Kılıcı taşıyan Kral’’ olarak da anlatılmaktadır.

maxresdefault

“Prens Daemon eline Karaalev’i aldığında yeryüzünde hiçbir kimse onunla boy ölçüşemezdi… Ne Şafak’lı Ulrick Dayne, ne de Kara Kızkardeş’li Ejderhaşövalyesi.”

Kılıcın kaderi bilinmiyor ancak Aegor Bittersteel’in kurduğu Altın Mürettebat adlı paralı asker grubunda olması muhtemeldir.

Dark Sister: Visenya Targaryen tarafından Fetih Savaşında kullanılmıştır.Birçok Targaryen tarafından kullanılan kılıç en son Bryden “Bloodraven” Rivers tarafından kullanılmıştır ve kaybolmuştur.Kılıç büyük ihtimalle Sur’un Kuzey’inde kaybolmuş olsada bu konu hakkında kesin bir bilgi söz konusu değildir.

Widow’s Wail :Tobho Mott tarafından Ice kılıcından üretilmiş iki kılıçtan birisi. Bu kılıç Kral Joffrey Baratheon‘a büyük babası Tywin Lannister tarafından düğün hediyesi olarak verilmiştir.

widow_s_wail__sword_of_joffrey_baratheon_by_beardwithman-d8l8am2

Oathkeeper :Tobho Mott tarafından Ice kılıcından üretilmiş iki kılıçtan birisi. Bu kılıç  Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Jamie Lannister için üretilmiştir ama daha sonra Tarth’lı Brienne’ye Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Jamie Lannister tarafından verilmiştir.

 

got s4e4 - oathkeeper

Longclaw: Mormont hanesinin atalarından kalma bir kılıçtır.Lord Kumandan Jeor Mormont tarafından Jon Snow‘a verilmiştir.Kılıç verildikten sonra başındaki ayı kafası kurt kafası olarak değiştirilmiştir.

Longclaw

Heartsbane: Tarly hanesinin atalarından kalma bir kılıçtır.Şu an kılıcı Randyll Tarly kullanıyor.

Lady Forlorn: Corbray hanesinin atalarından kalma bir kılıçtır.Ser Lyn Corbray tarafından kullanılmaktadır. Westeros’un Kralı Daemon Blackfyre’ın isyanı sırasında gerçekleşen savaşlardan en önemlisi olan Kızılçimen Meydan Muharebesi‘nde Daemon Blackfyre ile Lady Forlorn’u taşıyan Kral Muhafızı Sör Gwayne Corbray‘in yaptıkları düelloda Blackfyre ve Lady Forlorn kılıçları karşı karşıya gelmiş çok uzun süren düelloyu Daemon Blackfyre kazanmıştır.

Nightfall: Harlaw Hanesinin atalarından kalma bir kılıçtır. Ser Harras Harlaw tarafından kullanılmaktadır.

Brightroar: Lannister hanesinin atalarından kalma bir kılıçtır. Kral II.Tommen Lannister tarafından kaybedilmiştir.Gerion Lannister 291 yılında kılıcı aramak için bir sefer düzenlese de bulamamıştır ve eve hiç dönmemiştir. Tywin Lannister, Lannister Hanesi’nin bir Valyria Çeliği Kılıcı olmamasını gururuna yediremediği için güçsüzleşmiş hanelerden Valyria Çeliği Kılıçları’nı almak için defalarca kez teklif yapmıştır, ancak teklifleri hep başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Lamentation :Royce Hanesinin atalarından kalma bir kılıçtır.Ejderhalar Dansı‘nda ki Ejderha Çukuru saldırısında kaybolmuştur kılıç.

Orphan-Maker: Menzil’in Roxton hanesinin atalarından kalma bir kılıçtır. Bilinen son kullanıcısı Ser Jon Roxton‘dur.

Truth: Moredo Rogare tarafından kullanılan Valyrian Çeliği bir kılıçtır.

Vigilance: Hightower hanesinin atalarından kalma bir kılıçtır. Son kullanıcısı Lord Ormund Hightower‘dır.

Red Rain :Demir adalı Drumm hanesinin kılıcıdır. İsmi ve renginden dolayı kılıcın bir zamanlar Reyne hanesi tarafından kullanıldığı düşünülür.

Ve tabi seride isimsiz Valyrian çeliğinden yapılma silahlarda vardır.

Celtigar hanesi tarafından Valyrian çeliğinden yapılma bir balta vardır.

Caggo Valyrian çeliğinden yapılma bir arakh kullanmaktadır.

Yorumlar