Ana sayfa Dizi / Film VIKINGS 4.SEZON 7.BÖLÜM DEĞERLENDİRMESİ

VIKINGS 4.SEZON 7.BÖLÜM DEĞERLENDİRMESİ

PAYLAŞ

Vikings yeni sezonundan beri hiç bu kadar heyecan verici olmamıştı! Bu bölüm gerek duygusallık, gerek savaş sahneleriyle olağanüstüydü. Gelin beraber inceleyelim.

Bölüm, Paris’in eşiğinden akıp giden Seine Nehri’nde başlıyor. Rollo’nun ihanetinin görülmesi sebebiyle sinirlerde oldukça üst seviyelerde. Buraya kadar her şey tamam. Ama sizce de erken davranılmıyor mu? Bir bak Ragnar’cığım, araziye bir bak. Adam yerleştir gerekirse. Ne bu acele? Ciddi anlamda bu Ragnar ne çekiyorsa uyuşturucudan çekiyor. Zaten yapımcılar sağolsun Ragnar’ın gidici olması sebebi ile bizi karakterden soğutmaya çalışıyorlar ki Valhalla’ya gideceği bölüm yıkılmayalım. Ne saçmadır ki buyolu izliyorlar. Bırak adam tarihteki gibi zekasını kullansın.

Neyse devam edelim; savaş başladı. Kara ve denizden birlikler gönderildi ama hesaba katmadıkları iki şey gerçekleşti. Birincisi arazi bataklık çıktı ve bu yüzdendaha kolay pusuya düştü Lagertha ve adamları, ikincisi ise iki kale arasına Rollo zincir germiş. Zincir! (Bu saatten sonra kaleler alınmadan Paris’e asla ulaşabileceklerini sanmıyorum. Gerçi bu şekilde giderse Paris’e ulaşamayacaklar ama yine de hala adam ve gemi sayıları oldukça fazla.) En önde giden Harald ve mürettebatı zincirin kurbanı olan ilk gemi oluyor ve gemi alabora oluyor. Tabii herkes suda. Kimi boğulmuş, kimi boğulmak üzere. Boğulmak üzere olanların arasında eski bir dostumuz olan Floki var. Ragnar Floki’nin bu durumunu görünce denizden Floki’yi çıkarıyor ve bize ”Acaba eskisi gibi olurlar mı?” izlenimi yaratıyorlar diye bile düşünemeden yürek dağlayan bir sahne çıkıyor karşımıza.

1

Evet kalkan kardeşlerim, çoğunuz nice küfürler ettiniz Rollo’ya. Haklısınız, ben ömrümde daha önce böyle bir ihanet görmemiştim. Abinin kardeşe atabileceği en büyük kazık budur.

Savaşın ilk günü bitmiş, kampa dönülüyorken bir de ne olsun? Kamp diye bir şey kalmamış. Silip süpürülmüş her yer. Neyseki Ubbe ve Hvitserk güvende. Lakin hepimizin ilk bölümden bu yana sevdiği Helga ölümün eşiğine gelmiş bulunmakta. Floki üzgün ve biraz yalnız kalmaya ihtiyacı var derken, (asıl olağanüstülük burada başlıyor) Aslaug’un kendisine doğru geldiğini görüyor. Peki buradan ne çıkarabiliriz? Floki artık görüş yeteneği kazanmış durumda. Neden mi? Aslaug’un dizide de gördüğümüz gibi yanına gidip ilişkiye girdiği kişi Harbard. Peki ama neden Floki bunu kendisi Harbard’mış gibi görüyor? Kahinin de dediği gibi, artık yerine Floki geçecek de ondan. Peki neden Harbard? Çünkü geçtiğimiz sezonda yaptığımız tonla çıkarım sonucu onu Odin’in yeryüzüne inmiş bir hali olarak düşünmüştük. Çünkü gerçekten mucizeler yaratıyordu. Kısacası bu sahneden çıkarabileceğimiz şey Floki’nin tıpkı Kahin’in de yaptığı gibi tanrılardan haber aldığı ilk sahne resmi olarak bu.

Gelelim İngiltere cephesine; Kral Ecbert Mercia’ya W simgesi ile bilinen bir adam ile buluşmak üzere yola çıktı. Ve vardığında bir türbede W ile buluştu. W, Mercia’nın en yüksek orandaki hak sahibi olan kişi ama ailesinin katliamından sonra elini kolunu krallıktan çekmiş ve tek isteği konseyden intikam almak olmuş. İşte bu sebep ile Ecbert’ten yardım istiyor ve karşılığında onun Merica’nın da kralı olacağını söylüyor. İşte burada duralım. Ecbert bu kadar geniş sınırlara ulaştıysa, Ragnar’ın sonunu hazırlayacak asıl kişi de Ecbert’tir. Zira 4.sezon fragmanında gördüğümüz üzere Kuzeylilere karşı savunma yapanlar arasında Wessex ve Merica askerleri bir arada savaşıyordu. Kısacası Ecbert gerek Athelstan’ın katkılarıyla, gerek de kendi zekası ve hırsıyla hatırlarda kalacak büyük bir kral olma yolunda.

2

Ve son sahne. Ragnar uyuşturucu yüzünden krize girmiş durumda. (Şansa kader ki adamı dünya tarihinde ilk uyuşturucu kullanan Kuzeyli yaptılar.) Bu yüzden Yidu’ya baskı kuruyor ona uyuşturucu vermesi için. Yidu da artık durumun farkında. İlaç Ragnar’ı git gide kötüleştiriyor ama verdi bir kere. Artık bunun kaçışı çok zor. Ragnar ilacı kullanmak için tek başına kalıyor ve kullandıktan sonra içeri Björn geliyor. Björn geçtiğimiz dakikalarda mağlubiyetin sorumlusunu babsı Ragnar olarak tutmuştu. Ve içeri girdiğinde de Ragnar’In durumundaki anormalliği görerek iyi olup olmadığını soruyor ve Ragnar onu başından savıyor. Gelelim kilit sahneye. Pek çoğunuz son sahnede çıkan başın kime ait olduğunu düşündünüz. Kiminiz Ragnar’ın babasının olduğunu çünkü babasının zamanında on beş kişilerken ve birlik olabileceklerken köylerine baskın yapan bir gruba karşı tek tek savunma yaptıkları için hepsinin başı ile gövdesinin ayrılması sonucu böyle bir hayal gördüğünü düşündünüz. Peki mantıklı mı? Evet olabilir. Zira Ragnar ilacın etklsiyle geçmişe gidip geliyor. (Bunu geçtiğimiz bölümde eski yaşantısını gördüğünde anlamıştık.)
Anlayacağınız işler karışık. Bakalım yeni bölümde neler olacak. Ama şunu dyebilirim ki gidişat Ragnar için hiçte hayrı alamet değil.

Yorumlar