Ana sayfa Dizi / Film VIKINGS YARI SEZON FINALİ DEĞERLENDİRMESİ + FRAGMAN

VIKINGS YARI SEZON FINALİ DEĞERLENDİRMESİ + FRAGMAN

PAYLAŞ

Evet Kalkan Kardeşlerim, iyisi ile kötüsü ile hep birlikte on tane bölümü devirdik. Ama şunu diyebilirim ki bu bölüm değil on bölüm arasında, bütün bölümler arasında en iyi bölümdü. Oyunculuklar, senaryo…
Neyse daha fazla merak uyandırmadan analize başlayalım.

Eh, nihayetinde bölümlerdir beklediğimiz büyük kapışma yaşanıyor. Bir tarafta Ragnar’ın Viking ordusu, diğer tarafta ise Rollo’nun Frenk ordusu. Savaş başlıyor ve Vikingler iyiye giderken Rollo kararlı bir şekilde savunma yapmaya devam ediyor ve sonunda başarılı da oluyor. Ama asıl olay bu değil, sonunda kardeşler yüzleşiyor.

1

Bu güzel iltifattan sonra varını yoğunu ortaya koyarak savaşan Ragnar ve Rollo birbirilerine karşı bir zafer kazanamıyor. Lakin savaşın tek blançosu bu değil. Bir tarafta Lagertha, bir tarafta Halfdan ağır yaralanmış ve Vikingler’in artık geri çekilmesi işten bile değil. Hem de ne çekilme. Ragnar bu yenilgiden öyle çok ruhsal hasar almış olacak ki on iki sene ortalıkta görünmeyecek. Neyse, buralara girmeye daha var.

Farkettiniz mi bilmem ama Kahin savaş boyu acı çekip durdu. Bu olaya benim yorumum kesinlikle Kahin’in ölümünün Ragnar’ın ölümü ile eş zamanlı olacağı. Zaten ne demişti, kör adam görmeye başladığında öleceksin. Demek ki ne vakit Kahin’in gözleri açılacak, o vakit Ragnar ölecek. Ve savaşa dair son yorumum ise Harald’ın haklı feryadı;

2

Gelelim Paris cephesine. Savaşdan önce imparatorun sahnesini hepiniz gördünüz ve imparatoru eleştiren herkese kapak niteliğinde bir cevap verdi kendisi. Kont Roland ve kardeşine cevabı en iyi şekilde verdi. Evet, iyi bir savaşçı olmayabilir ama taht oyunlarında mükemmel olduğu aşikar. Lakin tarihe bakarak bir ekleme, bu adamın sonunu getirecek yegane kişi Rollo’dur. Ve savaş bitince Paris halkı Sezar (!) Rollo’yu hunharca selamlıyor. Ve Rollo tacını taktıktan sonra galibiyetin tatlı-acı pozunu paylaşıyor.

3

Veee, 12 yıl sonra… Öncelikle Björn, ne kadar havalı olmuşsun be. Açıkçası Büyük Salon’a girince gözüm Ragnar’ı aramadı değil, ama bir de öğrendik ki adam 12 senedir ortalıkta yok! Habercinin verdiği haberler de on iki sene kralsız ve babasız kalmış halka ıyice yük bindirmiş olacak ki toplumda bir Ragnar empatisi gelişiyor. Evet, Ingiltere’de ölen Kuzeyli çiftçileri artık sadece Floki ve Ragnar bilmiyor. Ve tabii ki bir de merak uyandı. 12 sene olmuş, ee Ragnar’ın oğulları ne durumda bakalım. Hepsi Ragnar’a karşı nefret beslemeye başlamış, geldiği an onu ben oldürürüm falan… Lakin Ivar öyle mi? Adamın heykelini yapsalar beton yetmez;

4

Tiplemelere bakacak olursak Ubbe fiziksel olarak tam Ragnar olmuş, Ivar ise henüz ayağa kalkamıyor ama o gözler, o mizaç… Evet, yeni başroller belli oldu. Ivar ve Björn. Hvitserk ve Sigurd’a gelirsek öyle pek göze çarpan karakterler olmamışlar ama büyüdükçe vasıflanırlar.

Gelelim bir diğer efsane sahneye. Size şöyle diyeyim, Björn, Floki ve Akdeniz. Muhteşem değil mi? Işte her şey şimdi başlıyor. Akdeniz’in sıcak suları tadacak Vikingler’in demir yumruklarını! Ve büyük bir detay daha var ama bu kısmı alttaki fragman analizine saklıyorum.

Ve son sahne. En iyi sahne. Ragnar’ın devleştiği sahne. Arkasından kendi oğulları bile demediğini bırakmamıştı ama Ragnar hâlâ kimin kral olduğunu bizlere gösterdi. Üstelik on iki yıllık süreçte uyuşturucunun etkilerinden kurtulmuş olacak ki bomba gibi bir Ragnar karşımıza çıktı. WHO WANTS TO BE KING ULAN??!??

5

Evet, o kadar bölüm değerlendirmesi yaptık ve fragmanı değerlendirmesek olmazdı. Tek kelime ile sezonun ikinci yarısı efsane olacak.

Ivar fiziksel yetersizliklerden dolayı acı çekiyor ve nefret dolu. Lakin Ragnar, güzel gözlü oğluna gelecekte ne kadar yüce bir kral olacağını söylüyor ve bize de burada Ivar’ın önemi bir kez daha gösteriliyor. Ve fragmanın asıl olayı! Rollo, Akdeniz akınlarında Björn’e destek oluyor! Evet, kesinlikle saçma gibi duruyor ama öyle. Gerek arka plan, gerek giyimleri kuşamları ile bu adamlar Akdeniz’de! Aralarında nasıl anlaştılar merak konusu ama bunu da izleyerek öğreneceğiz…

6

Bir diğer olay ise Lagertha ve Aslaug arasında yaşanacak. Lagertha, Kattegat’da sadece bir kraliçenin olabileceğini söyleyerek kılıç kuşanmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Tarihteki Aslaug olsa mücadelede kimin kazanacağını kestirmek zor olurdu ama şimdi Lagertha avantajlı. Ama yine de kesin konuşmak doğru olmaz.

Ve son olarak Ingiltere. Ecbert Kuzeyli akınlarını ve özellikle Ragnar’a karşı ülkesini savunma konusunda saçı başı dağıtmış. Aethelwulf’a da bunu aşılamış gibi. Ragnar’a asıl darbeyi vuracak kralın Ecbert olacağını buradan bir kez daha anlamış oluyoruz böylece.

İyisi ile kötüsü ile on bölüm devirdik ve herkese ve her şeye rağmen ALL HAIL KING RAGNAR!! 11. bölümde görüşmek üzere dostlar…

Yorumlar