Ana sayfa Animeler Vinland Saga inceleme

Vinland Saga inceleme

PAYLAŞ

Vinland Saga Manga

Viking destanlarını anlatan Vinland Saga’yı tanıtalım dedik:

Eserin Orijinal Adı: Vinrando Saga
Yayıncı: Kodansha
Yazar/Çizer: Makoto Yukimura

Günümüzde Viking destanlarını anlatan bir çok yapım görüyoruz. Çoğu kişi tarafından sevilen ve rağbet gören bu topluluk, 2005 yılında Makoto Yukimura tarafından “Vinland Saga” adıyla tekrar karşımıza çıkıyor.

Halen yayını devam etmekte olan serimiz aylık olarak çıkmakta ve 130 bölümü geride bıraktı. Her ne kadar tarihsel bir seri olsa da aksiyon ve maceranın ön planda olması sebebiyle kurgusal ögeler karşımıza çokça çıkıyor. Vinland sagaları 13. yüzyılda yazılan tarihi metinlerdir. Yazarımız güzel bir kurguyla önümüze sürüyor.

Serimiz Dan Kralı Sveinn Tjúguskegg’in İngiltere’yi fethinden itibaren başlıyor. Genel olarak gerçek hikaye ile tamamen aynı çizgide gitmemekte. Serimiz destanlardaki temel yapıyı alıp, onlardan yola çıkarak önümüze sunuluyor.

Vikingin birine bir gün sormuşlar, “Neye inanırsın sen?” diye.

“Kendi Gücümden başka hiçbir şeye.” demiş.

asdfasdfasdfhh

 

Her şey 11. yüzyılda, İngiltere’deki küçük bir Viking kolonisinde başlar. Bir kaleyi kuşatmaya çalışan Frankların ardı ardına yetersiz saldırılar yapması yüzünden kalenin düşmesi onlar için bayağı güç bir hale gelir. Askeladd ve onun küçük birliği Franklara ganimette pay karşılığı kaleyi ele geçirme konusunda yardım etme teklifinde bulunurlar. Uzun süren ve başarısız olan denemeler sonucunda Vikinglerin askeri becerisini göz önünde bulundurarak teklifi kabul ederler. Serideki baş karakterimiz Thorfinn de bu birliğin bir parçasıdır. Türklerin çok da yabancı olmadığı bir taktikle Askeladd, herkesi şaşırtır ve kaleyi başarıyla ele geçirir.

vinland_saga_v01_p044_045

 

Hikaye ilerledikçe Askeladd ve Thorfinn arasındaki sorunlar gün yüzüne çıkıyor. Askeladd Thorfinn’in duygularını kullanarak onu kendi amaçları için kullandığını görüyoruz. Askeladd’ın birliği ile birlikte Vikinglerin yaşayışlarını ve Avrupa’daki serüvenlerine dair ayrıntılı bir şekilde bilgi ediniriz.

14686062_10211397814970016_407328099_n

Seri ilerledikçe karakterlerin geçmişini anlatan kesitler ile güzelleşen serimiz özellikle Thorfinn ve babasının arasında yoğunlaşmaktadır. Çizimleri sade ve anlaşılır bir şekilde olduğu için gözünüzü de fazla yormuyor.

Seri Japonya’da büyük bir ilgiye sahip. İlk beş cildi bir milyonun üzerinde satan seri, yaratıcısına birçok ödül kazandırmıştır. 2014’te animesiyla alakalı bazı söylentiler dolaşsa da, şu sıralar öyle bir haber yok.

 

Yorumlar