Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Vizyon ve Rüyaların Efendisi: Irmo!

Vizyon ve Rüyaların Efendisi: Irmo!

PAYLAŞ

Tolkien evreninin en ilgi çekici karakteri olmasa da gücüyle okurların hayallerini süsleyen bir karakter; Irmo.

Irmo kimdir?

Irmo, Námo’nun küçük kardeşi idi. Irmo ve Námo, ruhların efendisi Fëanturi idi. Kız kardeşleri Nienna idi. Kardeşi Mandos gibi, Irmo da kendi alanı olan Lórien adıyla biliniyordu.

Lorien bahçelerinde, eşi Estë ile yaşadı. Salonları ve geniş bahçeleri, Valinor’da olmasına rağmen Valmar’dan uzakta bulunuyordu. Irmo Lórien’deki Valinor Elflerine yöneldi ve orada bir barınak sağladı.

Eldar’ı vizyon ve hayallerle yönlendirirdi. Míriel, Fëanor’u doğurduktan sonra hayattan bıktığında, dinlenmek ve rahatlamak için Lórien’e getirildi. Fakat ruhu isteyerek Mandos’a gitti ve geri dönmeyi reddetti.

Güneş ve Ay aslen yollarına girdiğinde, Varda iki geminin İlmen’de yolculuk etmesini ve bir zamanlar İki Ağaç’ın sahip olduğu gibi ışıklarını karıştırmasını amaçladı. Ancak, Irmo ve Estë ondan “uyku ve dinlenme dünyadan atıldı” olarak değerlendirmelerini istedi. Bu nedenle, Varda konseyini değiştirdi ve dünyanın hala gölgeleri ve yarı ışığı olacağı bir gece için izin verdi.

Etimoloji

Irmo (telaffuzu ˈirmo’) “Arzu eden” veya “Arzuların Efendisi” anlamına gelen bir Quenya adıdır. Yaygın ismi Lórien (Quenya [ lo ri en ]) “Düşler Ülkesi” anlamına gelir. Legendarium’un ilk versiyonlarında, bu Vala’ya (çeşitli şekillerde Lorien ve Lôrien) yazılmıştır: birçok soyadı verilmiştir: Qenya Olofantur (FANA kökü türevi olan fantur elementi, Qenya Fulmur, “vizyonlar, hayaller” anlamına gelir) (muhtemelen FUMU, “uyku” kökünden) ve Gnomish Losfan (oloth “bir rüya, görünüm, vizyon” + biten -fan, bundan dolayı (o)loth-fan> Losfan’dan oluşuyor.) Glurim (“r “uyuyan” elementi içeren) ve Lûriel veya Lúriel (> Lúrin).

Eriol’ün Eski İngilizce çevirilerinde Irmo’ya Swefnfréa “Dream-ruler” denir.

Irmo fanart

Karakter

Lórien açıkta çalışmadı, gücü görülmedi ve onun etkisi Bilge’ye göre bile zekiceydi. Çatışmanın yaşandığı çekişme veya vahşet sahnelerinde aranmadı. Morgoth’un karanlığı Orta Dünya’yı kapladığında Ilúvatar’ın Çocuklarına umut gönderdi. Lórien, ilham, arzu, umut ve kötülüğe karşı çıkanların hayallerinde ve yüreklerinde arandı. Umut, ilham, sevgi, arzu, hayaller, uyku ve vizyonlarla ilişkilendirildi.

Aile Ağacı

Diğer yazılarımıza göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz!

Bizi Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!

Kaynaklar:

  1. Tolkien Gateway
  2. Silmarillion
Yorumlar