Ana sayfa Edebiyat Warcross: Bir Sanal Gerçeklik Oyunu | Kitap Yorumu

Warcross: Bir Sanal Gerçeklik Oyunu | Kitap Yorumu

PAYLAŞ

Yazar Adı : Marie Lu

Yayın Evi : Yabancı

Sayfa Sayısı : 359

Basım Tarihi : 1. Baskı Eylül 2017

Yazar Hakkında :

#1 New York Times çoksatan yazarı Marie Lu, 2006 yılında Güney California Üniversitesi’nden mezun oldu. Sonrasında video oyun endüstrisinde çalışmaya başladı. “Efsane” ve “Genç Elitler” serileriyle başarıyı yakaladıktan sonra tam zamanlı bir yazar oldu.

Tanıtım Bülteni :

 

KİME GÜVENECEĞİNİZE KARAR VERMEK

OYNAYACAĞINIZ EN BÜYÜK KUMAR OLACAK

 

On yıl önce başlayan bu tutku artık bazıları için gerçekten kaçmak için bir seçenek, bazıları içinse kâr etmek için bit kaynak haline gelmişti. İki yakasını bir araya getirmek için çabalayıp duran Emika Chen bir ödül avcısı olarak çalışıyor, yasadışı olarak bahis oynayan Warcross oyuncularının peşine düşüyordu. Ancak ödül avcılığı kolay bir iş değildi, rekabet fazlaydı ve ayakta kalmak giderek zorlaşıyordu. Kolay para kazanabilmek için Emika bir risk alarak Warcross Şampiyonası’nın acılış oyununu hacklemişti; bir glitch ile oyuna sızarak istemeden de olsa kendisini oyunun ortasında bulmuş ve bir gecede herkesin konuştuğu bir kişi haline gelmişti.

Tutuklanacağına neredeyse emin olan Emika, oyunun yaratıcısı, genç milyarder Hideo Tanaka’dan bir çağrı aldığında şaşkına dönmüştü: Üstelik kendisine reddedilmesi neredeyse imkânsız bir teklif sunulmuştu. Bir güvenlik sorununu ortaya çıkarabilmek için Hideo’nun bu seneki şampiyonada bir ajana ihtiyacı vardı ve bu iş için Emika’yı istiyordu. Hiç vakit kaybetmeden Tokyo’ya götürülen Emika, kendisini her zaman hayalini kurduğu geleceğin içinde bulmuştu. Fakat kısa bir süre içinde Warcross evreninin düşündüğünden çok daha tehlikeli olduğunu anlayacaktı…

Kitap Hakkında :

Çevirisini Onur Kınacı Birler’in yaptığı “Warcross: Bir Sanal Gerçeklik Oyunu”nun dili oldukça yalın ve sade. Hiç zorlanmadan rahat rahat okuyabileceğiniz, tüy kadar hafif bir roman. Ancak hafiflik aşırı derece göze çarpıyor, dar bir kelime dağarcığıyla oluşturulduğunu fark ediyoruz. Bu kolaylığından dolayı çoğu kişi tarafından takdir edilse de ben birkaç puan kırıyorum. Marie Lu gibi hayal gücü yüksek bir yazarın biraz da kelime işçiliğine yönelmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kitabın konusundan tanıtım bülteninde bahsedilmişti. Marie Lu bütün olayları oldukça sürükleyici bir şekilde anlatıyor ve adrenalin bir saniye olsun eksilmiyor. Okuma rahatlığıyla sayesinde de romanı hızlıca bitirmenizi sağlıyor. Bu kısımda Lu’yu takdir ediyorum fakat hikâyeyi yeteri kadar gizlemeyi başaramamış. Şahsen daha kitabın ortasına geldiğimde sonunda ne olacağını söyleyebiliyordum. Her şeye rağmen sahneler çok canlıydı. Marie Lu bizleri evrenin içine almayı başarmıştı.

Sanal Gerçeklik gündemimizde olan ve son yıllarda bilimkurgu kitaplarında sıkça yer alan bir konu. “Warcross”u okurken “Sword Art Online” animesinin daha az gelişmiş bir halini okuduğumu düşündüğüm anlar oldu. Ancak Marie Lu yarattığı “Warcross” adlı oyunla kendini kıl payı kurtarmayı başarmış. Kısaca bahsetmek gerekirse; “Warcross” takımların birbirinden farklı onlarca haritada, rakibin çekirdeğini almaya çalışması üzerine bir oyun. Bunu yaparken de sahada güçlendirici adı verilen, oyuncuya yetenekler kazandıran nesneleri kullanıyorlar. Günümüzün MOBAlarına benzemesi ve zengin taraflara sahip olması Marie Lu’yu çalıştığı sektöre hâkim olması bakımından takdir etmemi sağladı.

Ana karakter Emika rengârenk saçlara sahip, heyecanlı, genç bir kız. Yaşadığı zorluklara rağmen coşkusunu kaybetmeden yoluna devam ediyor. Yaptığı hacktan sonra her ne kadar kendini bambaşka bir dünyada bulsa da kişiliğini asla yitirmiyor. Roman boyunca ona benzeyen yaşıtlarıyla serüvenine devam ediyor. Karakterler; bize tanıdık gelen, çağımızın bireyleri olmasından dolayı uzun süreçte pek akılda kalıcı değiller. Fakat gerçekçi olmadıklarını söylemek yanlış olur. Marie Lu’nun günümüz gençlerini çok iyi tanıdığını ve onlara başarılı bir şekilde yer verdiğini rahatlıkla görüyoruz. Bu özelliği sayesinde kitap, kendine heyecan arayan 15-25 yaş arası gençleri mıknatıs gibi çekiyor.

Genel olarak kitabı beğendiğimi söyleyebilirim. #1 New York Times çok satan yazarı olsa da Marie Lu kendini geliştirmeye devam ediyor ve serinin ikinci kitabını okumamız için bir şansı hak ediyor. Şimdiden herkese iyi okumalar!

KİTABA PUANIM : 6/10

Bu arada, serinin ikinci ve son kitabı “Wildcard: Joker Oyuncunun Hikâyesi” raflarda!

Yorumlar