PAYLAŞ

Zonko’nun şaka dükkanı insanları eğlendirmek için yaratılmış, sihirli şakaların olduğu bir dükkandır. Tabii ki hepimizin bildiği gibi en iyi müşterileri Weasley ikizleri Fred ve George’tur. Zonko ürünlerinden en çok ilgi görenleri tezek bombası ve köpek dişi frizbiler. Harry’nin adlığı ısıran fincanları da sayabiliriz. Hermione şaşırmayacağımız şekilde Zonko ürünleri hakkında iyi şeyler düşünmemekte ve onaylamamaktadır. Çünkü ona göre Zonko ürünleri zararlıdır.

Zonko’da yer alan bazı ürünler: Tezek Bombaları, Kurbağa Yumurtası Sabunu, Burun Isıran Çay Bardağı, Patlayan Pişti, Asitli Lolipop, Büyücü Satrancı, Geğirme Tozu, Kendi Çıbanını Kendin Çıkart, Hıçkırık Şekerleri, Sahte Asalar.

Weasley ikizleri Zonko’nun şaka dükkanında geçirdikleri vakitlerden sonra kendilerine bir şaka dükkanı açmaya karar vermiştirler. Fred ve George dükkanlarında satacakları eşyaları geliştirmek için birkaç yıl çalışmalar yaptılar. Harry Potter’ın onlara verdiği Üç Büyücü Turnuvası ödülü olan 1000 Galleon’u  kariyerlerini başlatmak için kullandılar.

İkizler bu işe başlarken öğrencilerin arasından beta deneyciler belirleyip kiralamak istediler. Fakat Hermione bu işe el attı ve bu durumu onlara yasakladı. İlk başlarda ikizler işleri baykuşlar aracılığıyla sipariş alarak yürütmeye başladılar. Hogwarts’taki son yıllarında ise Diagon Yolu 93 numarada  Weasley Büyücü Şakaları dükkanını açtılar. İkizler bakanlığın Voldemort hakkında astığı uyarı posterlerini kendi avantajlarına kullanmıştır ve sloganlarını; Neden Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen konusunda endişeleniyorsunuz? Asıl endişelenmeniz gereken Ikınmak-Neymiş-Görürsün-Sen! Yapmışlardır.

Bazı Eşyalar Fred ve George tarafından icat edilmiştir.

Bazı Sihirli Ürünler

Kaytartan Çerez Kutuları

Hasta eden Şekerlerdir. Görünümü farklı olan şekerler, farklı hastalıklara neden olur.

Yumruklatan Teleskop

Kullananın gözünü morartan bir hileli teleskoptur.

Uzatılabilir Kulaklar


Et rengine boyanmış bir parça ip gibi görünmektedir. Bir başı, dinleyenin kulağına takılır, diğeri ise dinlenmek istenen yere uzatılır. Eğer yolunda sağlam bir eşya ya da büyü varsa, uzayan kulaklar sesleri alamayabilir. İkizler, 1995 yazı boyunca Zümrüdüanka Yoldaşlığı toplantılarını gizlice dinlemek için bunu kullandılar. Hermione o zamanlar Weasleylerle beraber kalıyordu ve gelecek okul yılının, başkalarını gizlice dinleme konusundaki sihirsel metotları araştırıyordu. Böylece uzayan kulaklar için Weasley ikizlerine para verdi. Üçlü, bunu Draco’nun Borgin ve Burkes dükkanındaki, dükkan sahibiyle aralarında geçen konuşmayı dinlemek için kullanmıştı.

Patentli Hayal Büyüsü

Renkli bir kutudan, korsan gemisinin güvertesinde duran bir çiftin resmini taşır. Yarım saatlik bir hayale yol açan basit bir büyüdür. Hayal sırasında boş bir yüz ifadesi ve saçma sapan konuşmalar, yan etkileridir.

Taşınabilir Bataklık

Yayıldığı zaman, hedef alanı kaplayan bir bataklığa dönüşür. Umbridge’in ünlü başarısızlıkla sonuçlanmış denetimine neden olmuştur.

Yeniden Kullanılabilir Adam Asmaca

Yeniden Kullanılabilir Adam Asmaca, Fred ve George Weasley tarafından dükkanları için icat edilen, Muggle Adam Asmaca oyunuyla karşılaştırılabilir bir sihirbazlık oyunudur. Küçük bir tahta adam, oyuncu yanlış anladığında darağacının basamaklarını tırmanıyor ve sonunda boynuna bir ip takılıyor.

Alev Kutusu

Her şekerin farklı renkte iki yarısı vardır. Bir tarafı hasta ediyor diğer tarafı ise panzehirdir.

Feuxfous Fuseboum

Fuseboum Feuxfous, büyülere karşı savunmasız olacak şekilde özel olarak tasarlanmış büyülü havai fişeklerdir. Birkaç şeye ayrılabilirler: Alevli Ejderhalar, Maytaplar Küfür Yazıyor, Roketler, Havai Fişekler, Uçan Domuzlar.

Şaka Değnekleri

Kullanıcısını çeşitli küçük nesnelere dönüştürerek tuzağa düşürürler. 5 Galleon olduğu tahmin edilmektedir.

Pousse-Rikiki

1996 yılında ikizlerin dükkanları için yarattığı büyülü bir kabızlıktır.

Sizleri Facebook grubumuza da bekliyoruz!

Umarız yazımızı ve verdiğimiz bilgileri beğenmişsinizdir. Harry Potter evrenine ne kadar hakim olduğunuzu test etmek için de şu linke tıklayabilirsiniz.

Yorumlar