Ana sayfa Edebiyat Wei Hanedanından Cao Cao’nun Zafer Şiiri!

Wei Hanedanından Cao Cao’nun Zafer Şiiri!

PAYLAŞ

Cao Cao, Doğu Han hanedanının son dönemlerinden İmparator Liu Bian döneminde hadım olan akrabaları sayesinde başkent Changan’a gelerek saraya giren ve hızla yükselen bir nazırdı. Halk tabakasından gelmesi ve hızla mevki basamaklarını tırmanması nedeniyle başkentte diğer nazırlar tarafından hiç sevilmedi.

Sarı Türbanlılar adı altında halk isyana kalkışınca nazırlardan olan Yuan Shao, İmparator Liu Bian’a yanlış tavsiye vererek batıya sürgün edilen kötü şöhretli general Dong Zhou’u isyanı bastırması için sürgünden geri çağırttı. Cao Cao, bu karara karşı çıktı ama imparator onu değil Yuan Shao’u dinledi ve sürgünden gelen Dong Zhou kendisini başnazır ilan ederek İmparator Liu Bian’ı tahtan indirdi ve yerine dokuz yaşındaki kardeşi Liu Xie’i imparator ilan ederek kendisi de taht naibi olarak devletin kontrolünü ele geçirdi.

Cao Cao sarayına giderek Dong Zhou’a suikast düzenledi ancak başaramayınca kaçarak canını kurtardı ve Dong Zhou’a karşı on altı valinin desteğini alarak isyan başlattı. Tarihte Cao Cao suikast düzenledi mi, orası hâlâ tam olarak bilinmiyor. Suikast bilgisi Ming hanedanı döneminde Üç Krallık hikâyesini yazan yazar Luo Guanzhong’un ifadesidir.

Dong Zhou öldükten sonra ona karşı ayaklanan vali ve generaller birbiriyle savaşmaya başladılar, çocuk İmparator Liu Xie’i himayesine alan Cao cao tıpkı Dong Zhou gibi naip olarak onu kullanmaya başladı. Guandu Savaşı’nda en büyük rakibi Yuan Shao’u yenilgiye uğrattıktan sonra Çin’in en güçlü lideri oldu.

Ölmeden önce batıda Hotan’dan, doğuda Kore’ye kadar büyük bir bölgeyi ele geçirmeyi başardı. Ölmeden önce kendisini Wei kralı ilan ettirdi. Öldükten sonra yerine geçen oğlu Cao Pi, imparatoru tahtan inmeye zorlayarak kendisini imparator ilan etti. Cao Pi, imparator olunca Doğu Han hanedanı yıkıldı yerine Cao Wei hanedanı kuruldu.

Cao Cao
Wei kralı ve doğu han hanedanı başnazırı Cao cao’nun minyatürü

Dünya tarihinin en büyük deniz savaşı olan Kızıl Kayalar Savaşı’nda Doğu Han hanedanı başnazırı Cao Cao’nun kendine karşı ittifak olarak savaşan Shu ve Wu hanedanı adına yazdığı zafer şiiri.

Bu gece eğlenelim, şarkılar söyleyip içelim.
Çünkü ömür çok kısa, uçup gider rüzgarlarla.
Adlarımız kalır ardımızda, acı tatlı anılarla.
Unutalım kederlerimizi, bir kaç yudum şarapla.

Gecenin seslerini duyuyorum, bitmeyen bir şarkı gibi.
Yarını bekliyorum bilerek belkide gelmeyeceğini.
Bu gece zaman dursun, bütün endişeler unutulsun.
Bütün yürekler coşsun her yerde müzik duyulsun.
Ay ışığı aydınlatsın yolumuzu, huzur doldursun ruhumuzu.
Belki o zaman hatırlarız gerçekte kim olduğumuzu.
Aya eşlik ediyor yıldızlar, güneye doğru uçuyor kuşlar.
Dinlensin yorgun ruhlar, önümüzde uzun bir yol var.
Yürürken bu yolda hep birlikte inanç var yüreklerimizde.
Yepyeni bir ülke kurulacak hepimizin ellerinde.
Hiç bir dağ çok yüksek değil, hiç bir deniz fazla derin.
Korkun bizden düşmanlar, önümüzde eğilin.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/diger-fantazya/mitoloji/
https://fantazya.org/category/literature/

Bize Katılın!
https://www.facebook.com/fantazyakutuphanesi/
https://www.facebook.com/groups/789384911227470/?ref=bookmarks

Yorumlar