Ana sayfa Game Of Thrones Westeros Deniz Savaşları

Westeros Deniz Savaşları

PAYLAŞ

Westeros, etrafı üç denizle birden sarmalanmış bir kıta olduğundan kuşkusuz ki deniz ticareti önemli bir yer tutuyor, deniz ticaretinin önemli olması demek deniz savaşlarını da beraberinde getiriyor kuşkusuz. Denizcilik de bu sayede Westeros’ta gelişme imkanı bulmuş. Dizide ve kitapta bahsedilen deniz savaşlarını çoğumuz biliyoruzdur, ya da adını duymuşuzdur. En azından o cesur Demir Adalıların denizde neler yaptığını ya da yapabileceğini merak edenler çok. İlgilenenler ve merak edenler için Westeros Deniz savaşlarını sizler için derledik.

Not: Kitapları okumayan insanlar için spoiler mahiyetinde bilgiler içerebilir. Uyarımızı yapalım ne olur, ne olmaz.

Gulltown Deniz Savaşı

gulltown

Fatihler fatihi Aegon Targaryen’ın Diyar’ı fethi sırasında, Vadi önemli bir hedefti ve Donanma Başı Daemon Velaryon’u ve karısı/kız kardeşi Visenya Targaryen’ı Vadi güçlerinin Gulltown’da bekleyen filosunu denizin dibine göndermesi için görevlendirdi. Arryn ve Targaryen filosu Gulltown açıklarında karşı karşıya geldi, Targaryen filosu yok edildi ve Daemon hayatını kaybetti. Bunun üzerine Visenya, ejderhası Vhagar’la Arryn filosunun tamamını yaktı. Görünürde iki filo da yok olduğundan taktiksel bir beraberlik gibi görünse de stratejik açıdan Targaryenlar kaybetmişlerdi, çünkü Gulltown’u alamadılar. Savaştaki tarafların güçleri hakkında maalesef bir bilgimiz olmadığından bu savaş hakkında daha fazla detaya giremeyeceğim.

Lannisport Baskını

Greyjoy_Rebellion

Greyjoy İsyanı’nı başlatan kıvılcım burada atılmış ve Euron Greyjoy’un planlayarak Victarion Greyjoy’un uyguladığı baskın Lannisport’taki elli Lannister kadırgasının yanmasıyla sonuçlanmıştı. Hatta Victarion’un bizzat Tywin Lannister’ın sancak gemisine ilk meşaleyi attığı söylenir. Greyjoylar hızla Lannisport’ta demirleyen filoyu baskına uğratmış ve tüm gemileri yakarak yok etmişlerdi. Bu sayede Günbatımı Denizi boyuna özgürce hareket etme imkanları olmuştu. Seagard’a olan saldırıyı başlatma konusunda kendilerini özgür hissetmişlerdi.

Güzel Ada Savaşı

fair isle

Greyjoy İsyanı’nın başlaması ve Lannister filosunun yanması üzerine, Kral Robert Baratheon kardeşi Stannis Baratheon’a Demir Donanma’yı yenme görevini vermişti. Stannis Donanma Başı rütbesinde idi ve Fırtına Toprakları’yla Kraliyet Donanması’nın tüm gücünü bir arada tutuyordu. Bunun yanında Menzil’in de filolarından destek alındı ve güçlü bir donanma elde edildi. Şahsi fikrime göre Stannis’in bizzat iki yüz elli (50 Kraliyet Kadırgası, 200 Baratheon Kadırgası), Menzil donanmasının da iki yüz gemisi vardı (Arbor’un 200 Savaş Kadırgası). Bu da toplam 450 Kadırgalık bir güce sahip olmalarını sağlıyordu. Greyjoyların ise 1000’e yakın Dargemiye sahip oldukları söylenir. Bu kısımda biraz Dargemi ve Savaş Kadırgası arasındaki farklardan bahsetmek gerek.

Dargemiler hızlı, çevik ve yıldırım gibi saldırılar için uygun gemilerdir. Demir Adalılar yağma yapma geleneğine sahip olduklarından onlar için en uygun gemiler onlardır ve Dargemileri kullanırlar. Savaş Kadırgaları ise büyük, Dargemilere kıyasla hantal ve çokça küreğe ve adama sahip gemilerdir. Deniz savaşlarına daha uygundurlar. Dargemilerle de çok iyi savaşlar çıkarılabilecek olsa da Savaş Kadırgaları deniz savaşlarında Dargemilerden üstündür.

Bunun yanında Stannis’in kendi söylediği bir şey vardır. Demir Adalılar bire bir dövüşlerde acımasız ve korkutucu savaşçılar olsa da, Stannis’in donanması disiplinli askerlerden ve birlikte savaşmak için eğitilmiş denizcilerden oluşuyordu. Bunun yanında Stannis Baratheon’un o dönemde Westeros’un en iyi üç komutanından biri olduğunu göz ardı etmemek gerek (Diğer ikisi Tywin Lannister ve Randyll Tarly’dir)

Stannis Güzel Ada açıklarında Victarion ve Demir Donanma’yı tuzağa çekmeyi başardı ve Demir Donanma’yı ezdi. Savaşta Aeron Greyjoy’un gemisi Golden Storm yani Altın Fırtına’nın bizzat Stannis’in gemisi Fury yani Hiddet tarafından parçalanarak batırıldığını biliyoruz. Victarion Greyjoy yenilerek geri çekilmişti ve bu sayede Robert Baratheon isyanı bitirmek için Demir Adalar’a saldırabilecekti. Pyke’a, Old Wyk’e ve Great Wyk’e yapılan üç eş zamanlı saldırıyla da gerçekten de isyana son verildi. Bunun önünü Güzel Ada Zaferi sağlamıştı.

Karasu Savaşı

battle_of_the_blackwater_by_haryarti-d5bo4xj

Fırtına Toprakları’nın da gücünü arkasına alan Stannis Baratheon, Beş Kralın Savaşı’ndaki en kritik hamlelerden birini yapıp Demir Taht’ı almak için Kral Toprakları’na saldırdı. Savaşın ilk safhası denizden olacaktı ve Stannis Baratheon deniz gücüne çok güveniyordu. 200 Savaş Kadırgası vardı ve bu kadırgaların komutası Imry Florent’taydı. Kraliyet’in de 50 Savaş Kadırgası olduğu biliniyordu. Florent gücüne fazla güvenerek önden gemi yollamamak gibi bir hata yaptı, deniz savaşı tüm şiddetiyle sürerken de Tyrion Lannister’ın Çılgın Ateşi Baratheon filosunu darmadağın etti. Çok az gemi sağ kurtuldu ve Stannis Baratheon deniz gücünü böylelikle kaybetti.

Kalkan Adaları Savaşı

9363665

Demir Adalar Kralı Euron Greyjoy, Menzil’e saldırmadan evvel büyük bir plan yaptı ve bu planı başarıyla uyguladı. Kalkan Adaları’na öncü bir birlik gönderdi ve onlar Kalkan Adaları’ndaki deniz gücünü kendilerine çekerek Yüksekbahçe’ye giden Mander nehrine girdiler. Bu sırada da ana Greyjoy filosu Kalkan Adaları’nı batıdan saldırdı, batan güneşi yaklaşmalarını önlemek için kullandılar ve başarıyla Kalkan Adaları’nı ele geçirdiler. Kalkan Adaları’nı koruyan filoyu nehrin girişinde kıstırarak yenmeyi başardılar. Bu sayede Yüksekbahçe’ye giden yol Greyjoylara açılmış oldu. Victarion sadece 6 dargemi kaybetmişti ama otuz sekiz düşman gemisini ele geçirmeyi başarmıştı.

Yorumlar