Ana sayfa Game Of Thrones Westeros Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Westeros Tarihi Nasıl Öğrenilir?

PAYLAŞ

Aldığımız sorulardan muhtemelen en sık sorulanı; ‘Bu kadar tarihi, karakteri nasıl aklınızda tutuyorsunuz?’

Farklı cevaplar verilebilir; İyi bir hafıza, konuya hâkimlik vb.. Cevaplar böyle uzatılabilir; uzar.

Ancak, en iyi cevap belki de; doğru öğrenmektir. Bu tarz tarih konuları doğru şekilde öğrenilirse, kronolojik sıra oturtulursa, bir konuya giriş yaptığınız zaman ister istemez, devamı aklınıza geliyor. Şu olaydan sonra şu olay geliyordu, diyebilir hale geliyorsunuz. Olaylar zaten yerli yerine oturduğunda, geri kalan küçük detaylar, değişik karakter adları, akrabalık bağları bir puzzle’ın yapbozun parçaları gibi yerine oturuyor.

Size bu yazımızda, Westeros Tarihi’ni öğrenmek isteyen birisinin takip etmesi gereken olaylar kronolojisini yazmayı deneyeceğiz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bu bir özet yazısı değildir. Burada amaç Westeros Tarihi öğrenmek isteyen birisinin takip etmesi gereken başlıkları belirlemek. Tabii ki, bazı şeyleri neden listeye koyduğumuzu ve bazılarını neden listeye koymadığımızı açıklarken bir takım küçük özetler geçmek durumunda olacağız. Ancak, genel olarak bu yazı özet yazısı özelliği taşımayacak.

Westeros Tarihi

Aegon ve kardeşleri Ateş Tarlası'nda

Fetih Savaşı ve I. Aegon Dönemi

 

Öncelikle şunu belirtelim; Fetih Savaşı öncesi dönemde her krallık birbirinden bağımsız olduğundan bütün bir diyarı ilgilendiren savaşlar olmuyordu. Belki güneydeki bütün bölgeleri ilgilendiren bir savaş çıkıyordu, ancak Kuzey buna dahil olmuyordu. Bazen Kuzey’de iç savaş çıkıyordu ama bu Lannister’ları alakadar etmiyordu. Bu yüzden eğer Fetih öncesi Dönemi öğrenmek isterseniz her Hanenin genel olarak tarihine tek tek bakmanız lazım. Bu konuda sitemizde çalışmalar var, ancak şuan itibariyle bu alanda size yardım edebilecek yazılar; Fırtına Kralları yazımız, bir nebze Greyjoy yazımız ve yine aynı şekilde bir nebze Stark Hanesi yazımız.

En başa Fetih Savaşı’nı yazma nedenimiz sadece bu da değil. Fetih Savaşı’nın etkileri günümüzde devam ediyor. Bu açıdan dönemin bilinmesi önemli. En basitinden ‘Neden, Menzil ile Dorne arasında husumet vardır?’ diye sorarsanız en yakın geçmişe bakarsınız. ‘Dorne’un Fethi’ denilen döneme geldiğinizde Daeron’un Dorne’a savaş açtığını görürsünüz. Daeron’un Dorne’a savaş açmasının arkasında belli bir neden yoktur. Yani Dorne ile Demir Taht arasında o dönemde bir sorun yoktu. Daeron’un Dorne’a savaş açmasının nedeni Aegon gibi olmaktı. Neden Aegon gibi olmak istedi, sorusunu sorduğunuzda ise kendinizi Fetih’i incelerken bulursunuz. Westeros’taki olayların neredeyse her birisinin bir ayağı bu döneme değer. Bu açıdan kronolojik açıdan, en önce gerçekleşen olay olan Fetih dönemini kesinlikle bilmeniz gerekmektedir.

 • Aenys I Dönemi
Demiştik ya hani, buraya yazdığımız olayları, buraya yazma nedenimiz genel olarak, sonuçlarının günümüz olaylarına hala etki etmesidir diye. Aenys I Dönemi olayları pek günümüzü alakadar etmiyor. Ancak olası bir ‘Sorunlu Targaryen Kralları’ yazımız olursa ve kronolojik olarak yazılırsa ilk sıraya yazılacak olan Aenys’i yazmasak olmazdı. Demir Taht’a karşı ciddi isyanların yaşandığı bir dönemdir. Herhangi bir sitede bu tarz bir yazı görürseniz Aenys I Dönemi isyanlarını göremeyebilirsiniz. Nedeni, bu isyanlar hiçbir Azam Lordu tarafından desteklenmediği gibi genellikle Yeni Azam Lordlarına karşı yürütülmüşlerdir. Aenys I’in kararsız yapısı ve zayıf bir kral olması nedeniyle bu tarz isyanlar, aktif olduğu bölge lordları tarafından bastırılmışlardır.
Aenys & Maegor
 • Maegor I Dönemi ve İnanç Ayaklanması

Cersei tarafından kaldırılana kadar Westeros’taki dini örgütlerin silahlanmasını engelleyen Maegor Yasaları’nın kökenlerinin atıldığı, Targaryen Ensesti’ne karşı yapılan ilk ciddi ayaklanmanın başlangıcı gibi olaylar zincirinin gerçekleştiği dönemdir. Aynı zamanda küçük bir savaş olsa da İlk Targaryen İç Savaşı’nın patlak verdiği dönemdir.

en 'baba' karakterlerden Jaehaerys I

 • I. Jaehaerys Dönemi
Targaryen Kralları’nın en iyilerindendir. Diğer dönemlerle pek bağlantısı yoktur, burada demek istediğimiz şey bu dönemde yaşanan olaylardır-Büyük Konsey 101 hariç- Yine de okumanızı tavsiye ediyorum. Targaryen Ejderhalarının sayıca en fazla olduğu dönemdir. Ayrıca birçok önemli işe imza atılmıştır(Bir kıtayı birbirine bağlayan büyük bir yol).
Büyük Konsey 101
 • Büyük Konsey 101

101 yılındaki bu büyük konseyde, Jaehaerys tahtın sonraki varisini seçecekti. Dönemin gerçek varisi Laenor Velaryon’du. Yani , Ejderhalar’ın Dansı’ndaki Rhaenyra Targaryen’in ilk eşi. Aegon II ve Rhaenyra’nın neden birbiriyle evlendirilerek olası savaşın engellenmediğini ve Rhaenyra’nın neden Laenor ile evlendirildiğini anlamak için önemlidir. Ayrıca ilk büyük konseydir.
Viserys I
 • I. Viserys Dönemi
Bir çeşit Pre-Dance dönemi olarak adlandırabiliriz. Destansı Ejderhalar’ın Dansı olaylarının tohumlarının atıldığı dönemdir. Ayrıca GameOfThronesTR Forumu tarafından çevrilerek dilimize kazandırılmış olan ‘Düzenbaz Prens’ ve Dansı anlatan ‘Yeşiller ve Silahlar (A.K.A. Prenses ve Kraliçe)’ adlı kitaplar ile bilginizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.
Daemon'un Tacı
 • Basamaktaşı’nın Fethi
Ejderhalar’ın ne ciddi farklar yarattığını anlamak için okumanızı öneririz. Lord Corlys Velaryon ile Daemon Targaryen’in, Dönem Demir Taht Kralı I.Viserys’ten aldıkları küçük bir mevla, ve sancaklarını kaldırdıklarında onları takip eden binlerce kişilik bir orduyla Şanlı Kızkardeşler (Three Daughters- Vadi’deki Sisters ile karıştırmayın.) Krallığı ile Basamaktaşları için yaptığı epik savaşı anlatır. ‘Düzenbaz Prens’ adlı kitap üzerinden takip edebilirsiniz.
 • Ejderhaların Dansı

Targaryen Ejderhaları’nın bittiği dönemdir. Oldukça kanlı savaşlar olmuştur. Hiç uzatmak istemiyorum, bir yerden girdik mi zor çıkarız. Olayları takip etmek için ‘ Yeşiller ve Silahlar (A.K.A. Prenses ve Kraliçe)’yi okuyunuz.
Not: Ejderhaların Dansı sonrasındaki III. Aegon dönemini, en son ejderhanın da öldüğü dönem olarak bilmeniz yeterlidir.
Daeron I'in Ölümü
 • I. Daeron Dönemi ve Dorne’un Fethi

Dorne ile ciddi bir savaşa girişilmiştir. Prens Aemon’un esareti gibi olaylar bu dönemde yaşanmıştır. Ayrıca Ejderhalar’ın Dansı sırasında en yüksek seviyelere ulaşan Velaryon Lordlarından Alyn Ironfist’in dövüştüğü bir savaştır. (Corlys-Addam ve Alyn muhtemelen bu dönemde Velaryon Hanesi’ni zirveye çıkartmışlardır.)
Baelor'un anıtı
 • I. Baelor Dönemi
Dorne ile ilişkilerin düzeldiği dönemdir. Ayrıca İnanç açısından çok önemli gelişmeler yapılmıştır. Bilinmesi önemlidir.
Aegon IV % Daemon Waters
 • IV. Aegon Dönemi
En rezil Targaryen Kralları’ndan birisidir. Blackfyre İsyanları’nın temeli bu dönemde atılmıştır. Dorne ile ilişkileri kavrayabilmek için önemlidir bu dönemin bilinmesi.

Blackfyre

 • II. Daeron Dönemi ve Blackfyre İsyanları

Dorne’un resmen Yedi Krallık’a dahil oluşudur. Daeron, dönem olayları sonucunda ‘İyi’ lakabını almıştır. İyi Daeron’un, Aemon Targaryen’in Piçi olduğu, Aegon IV’ün çocuğu olmadığı iddiaları yayılınca en uygun aday olan Daemon, kardeşi Aegor ile büyük bir ordu toplamıştır. Kraliyet ordusunu püskürten Daemon, Brynden Rivers’ın olay yerine gelişi, stratejik bir tepeyi ele geçirişi ile bedenine saplanan oklar ile vahşice katledilmiştir. Daemon’la birlikte ölen Aegon’dan sonra, babasının kılıcını alan Aemon da aynı şekilde üvey amcası tarafından katledilmiştir. Dönem olayları Dunk ve Egg hikâyeleriyle bir nebze takip edilebilir.
Öneri; İsteğe bağlı diğer Blackfyre İsyanları’nı inceleyebilirsiniz. Pek büyük isyanlar olmadıkları için bu listeye alınmadılar.
Brynden
 • Bahar Salgını ve Dagon Greyjoy Olayları

Daeron Targaryen ve varislerinin öldüğü, Kral Toprakları’ndaki on binlerce ölünün Brynden Rivers’ın emirleri gereğince üst üste dizilerek; yakılarak cesetlerinin yokedilmesi gibi olayların yaşandığı dönemdir. Aynı zamanda Dagon Greyjoy’u da araştırın derim. Dönem olayları Dunk ve Egg hikâyeleriyle takip edilebilir.
 • Büyük Konsey 233

İkinci büyük konseydir. Ve yapılan son büyük konseydir. Brynden’ın neden Sur’a gönderildiğini anlamakta önemlidir.
Duncan the Tall vs. Storm King Lyonel the Laughing Storm
 • Aegon V Dönemi ve Fırtına Toprakları İsyanı

Robert’ın, Demir Taht’taki hakkını anlamak için önemlidir. Ayrıca bilinen en büyük İsyanlardan birisi olmasa da, sonuçları en büyük olandır.
 • Jaehaerys II Dönemi ve Basamaktaşları Savaşı

Son Blackfyre İsyanını ve Tywin Lannister ile Aerys II dostluğunu anlatır.
763px-Marc_Simonetti_ARIS_with_Darklinami_and_Hollardami
 • Aerys II Dönemi ve Duskendale Muhalefeti

Aerys II’nin büyük bir hevesle oturduğu Demir Taht’ta neden başarısız olduğunu anlamak için önemlidir. Tywin, Aerys düşmanlığının doruk noktasına ulaşması gibi olayları anlatır. Robert’ın İsyanı’na etkilerini anlamak adına önemlidir.
Günümüz olaylarıyla doğrudan ilgilidir. Akgezen tehdidi hariç aklınıza gelebilecek her konunun kökeni bu olaya uzandırılabilir. Robert, Cersei ilişkisini anlamak için  Üç Dişli Mızrak Savaşı; Lyanna Stark’a olanları anlamak için Neşe Kulesi olayları önem taşır.
Pyke Kuşatması
 • Robert I ve Greyjoy İsyanı

Theon Greyjoy’un Stark vesayetine girmesi başta olmak üzere bir çok konu buraya uzanır. Demir Adalar P.O.V.karakterlerinin neredeyse hepsinin bir kişilik değişimi yaşaması bu savaş sırasında gerçekleşmiştir.  En bariz örnek Aeron Greyjoy’un ani dindarlığıdır. Bu gibi olayların hepsi söz konusu dönemde gerçekleşmiştir.
5 Kral'ın Savaşı
‘Westeros Tarihi’ baştan yazılacak!
 • Joffrey I ve Beş Kralın Savaşı

Ejderhaların Dansı itibariyle kısmen bitmiş olan savaştır. İlk dört sezon ve Kargaların Ziyafeti kitabının sonuyla birlikte bitti kabul edebileceğimiz bir dönemdir.
 • Tommen I ve Ejderhaların Dansı Olayları

Beş Kral’ın Savaşı sırasında ölen kralların her birinin yerine (neredeyse) başkanının geçmesiyle ortaya çıkan tablodur. Henüz net bir savaş olmamakla birlikte yeni bir devir açar. Hem Beş Kralın Savaşı olayları bitmiş sayılır ve yeni bir savaş ortaya çıkar. Hem de Akgezen tehdidi had safhaya çıkar. Hatta Westeros Tarihi gruplar olarak bölünecek olsa şahsen buradan itibaren olayları başka bir grup sayardım. Zira bu olaylar itibariyle Akgezen tehdidi 8.000 yıl sonra yeniden ortaya çıkmıştır.

Not; Fetih Öncesi Westeros Tarihi olayları ‘1000 Krallık’ ve ‘7 Krallık’ dönemleri ya da sırasıyla ‘Ormanın Çocukları ve Devler’, ‘İlk İnsanların Westeros’a Gelişi’, ‘Andal İstilası’ ve en sonuncu göç olan ‘Rhoynar Göçü’ Dönemleri olarak ayrılabilir.

Not2; Linklendirilmiş başlıklar, sitemizde yayınlanmış olan başlıklardır. Bunlara tıklayarak dönem olaylarını Fantazya farkıyla takip edebilirsiniz.
Yorumlar