Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Westeros’taki En Büyük 10 İhanet

Westeros’taki En Büyük 10 İhanet

PAYLAŞ

İhanet deyince hepinizin aklına o bölüm geliyor değil mi? 3×9? Ya da belki 1×9 gelir? Eddard Stark’ın güvendiği Janos Slynt tarafından nasıl pusuya düşürüldüğünü hatırlıyoruz hala. Ya da belki, sen Eddard Stark’ın değil de Robb Stark’ın ihanetine kafayı takmışsındır. Belki de Stannis’in, Axel Florent’e yollama dediği halde o ihanet mektubunu göndermesi kafana takılıyordur. Ama Westeros tabii ki bunlardan ibaret değil. Bunlardan daha basitleri de olduğu gibi çok karışıkları da var. Biz de gözümüze çarpan en büyük 10 ihaneti sizler için derledik;

Westeros’taki En Büyük 10 İhanet;

10-) Janos Slynt

Çok düşündük aslında. Yazsak mı bu adamı yazmasak mı diye. Sonra şöyle dedik; ‘Bu adam ihanet etmese Eddard zaten Joffrey’i tutuklamayacak mıydı?’ Eh, haklıydı. Janos Slynt, eğer o gün Eddard’a ihanet etmese muhtemelen Beş Kralın Savaşı falan hiç olmayacaktı. Eh ne diyelim, belki de böylesi daha hayırlı oldu. Diziyi izleyemeyecektik be abi!

[youtube url=”www.youtube.com/watch?v=8afaQFLSTH4” width=”500″ height=”300″]

9-) Harwyn Hoare

Ya bu herif kim? Bu herifi tanımamanız normal. Bu herif dizide hiç geçmedi, kitaplarda ise ilk kitapta basitçe anlatıldı. Ancak geçtiğimiz aylarda(yıl olmadı henüz diye biliyorum.) yayınlanan ‘TWOIAF’ adlı Ansiklopedi’de gördük ne büyük bir insan olduğunu. Efendim, bu adamı nasıl anlatsak bilemedik. Belki de en iyisi TWOIAF’ta bu adamı okumak ya da Wiki’deki sayfasına bakmak. Bu adam ne mi yaptı? Şimdi baktığımızda Nehir Toprakları’nın bir zamanlar Demir Adalar’ın kontrolünde olduğuna şöyle böyle biliyoruz. İşte bu adam Nehir Toprakları’nı ele geçiren adam. Önce Seagard’ın yakınında bir yerde karaya çıkan Harwyn ve adamları gemilerini sırtlarına alarak Mavi Çatal’a kadar indiler. Amaçları Nehir’i ele geçirmekti çünkü dönem Fırtına Kralı(o ara Fırtına Toprakları’na aitti Nehir) Arrec oldukça zatıf bir Kral görünümü veriyordu. Harwyn, bu savaşlar sırasında Leydi Agnes Blackwood’la da savaşmıştır. Kadından etkilenen Harwyn, ona tuz karısı olması için teklif yapar (evet teklif etti) ve reddedilir. Bu sırada Agnes Blackwood’un ‘Senin soyun Ateş ve Kan’da bitecek.’ sözünü söylediğini biliyoruz. Reddedilen Harwyn, Agnes’i öldürür. Daha sonra direk Arrec’le yaptığı savaşta Nehir Lordları’nın çoğunun desteğini alan Harwyn, Arrec’i yener. Nehirliler özgürlük kutlamaları yaparken ise Harwyn planını devreye sokar ve Nehir’i kendi kontrolüne alır. Eee sevgili Nehir halkı, beterin beteri vardır. Kaptırdınız gül gibi Fırtına Kralları’nı.

Harwyn Hoare
Şu adamdaki tatlılığa bakın! Hiç öyle adam öldürecek tip var mı allasen?

8-)Jaime Lannister

Jaime’yi açıklamamıza pek gerek yok sanıyorum. Hepimiz biliyoruz ‘Kralkatili’nin öyküsünü. Şahsen, pek ihanete koyma taraftarı değildim bunu. Zira, Diyar’ın En Büyük Şehri’ni içindekilerle birlikte diri diri yakmayı planlayan şizofrenik bir deliyi öldürmek bence Jaime Lanniser’ın yaptığı en mükemmel iştir. Bu yüzden Jaime’yi hep kahraman olarak görmüşümdür ama meşhur Kralkatili’ni listeye koymasak da olmaz hani.

Dünyanın en iyi Jaime Lannister çizimi ile devam ediyoruz!
Dünyanın en iyi Jaime Lannister çizimi ile devam ediyoruz!

7-) Brynden Rivers

Kitabı okuyan arkadaşlarımız özellikle anlayacaktır ne demek istediğimi. Hatırlarsınız, Jaime; Tyrion, Joffrey’i öldürdüğünü söylediğinde bile onu kurtarma planını iptal etmemişti. Ama Tyrion, Tywin Lannister’ı öldürünce gerçekten şaşırmış ve hayal kırıklılığına uğramıştı. Peki neden? Tywin’i çok mu severdi? Yok daha neler! Baba katline mi karşıydı acaba kendisi? Hiç sanmıyorum, eminim kendisi de düşünmüştür zamanında. Bence, burada Jaime Lannister’ı bile ürküten şey bir insanın elinin iki kez akraba kanına bulanmasıdır. Peki Brynden Rivers bunu kaç kez yaptı? Tam 5 kez! Evet, bu adamın elleri 5 akrabasının kanına bulandı. Önce üvey kardeşi Daemon Blackfyre’ı öldürdü. Ardından iki oğlu Aegon ve Aemon’u. Ardından pes etmiş olmasına rağmen Haegon’u katletti. Ve işte en büyük ihaneti olarak belirlediğimiz, büyük bir kalleşlik. Aenys Blackfyre’ın idamı.

Fetih’ten sonra 233 Yılında , Demir Taht’a kimin geçeceğini seçmek için tarihte ikinci kez ‘Büyük Konsey’ toplandı. O sırada Essos’da olan Aenys Blackfyre’a da can güvenliği sözü verilerek King’s Landing’e getirildi. King’s Landing’de ‘idam edilen’ Aenys Blackfyre’ın kellesi isyancılara böyle yapılır denilerek Konsey’e katılanlara gösterildi.

Adam mısın be Brynden?

Bu arada bu adamın, Bran’in yanına gittiği o ‘konuşan ağaç’ ile aynı kişi olduğu sanılıyor. Hatta doğrulanmış bile olabilir.

Dark Sister'ı da kaybetti bu arkadaş.(Targaryen'lerin Valyria Çeliği Kılıcı)
Dark Sister’ı da kaybetti bu arkadaş.(Targaryen’lerin Valyria Çeliği Kılıcı)

6-) Jon Snow

Bu kadar sevilen bir karakteri neden bu listeye koyduk? Çünkü arkadaşlar, siz istediğinizi söyleyin, ister ortak düşmana karşı savaşmak olsun amaç, sen korumakla yükümlü olduğun duvardan içeri, daha önce arkadaşlarını öldürmüş olan, masum halka defalarca kez saldırmış olan teröristleri alamazsın. Tamam Akgezenler’le tek başlarına savaşamazlar. Doğru. Ama bu adamlar Akgezen’ler Sur’un güneyine indikten sonra zaten, Akgezen istilasından sağ kurtulurlarsa güneyde terör estireceklerdir. Resmen herif, intihar emri verdi diye düşünüyoruz. Burada, Jon’a yapılan ihanetten daha büyük bir ihanet söz konusudur. Biliyoruz, bir çokları bu maddeyi sevmeyecek ama eklemek zorunda hissettim kendimi.

5-) Walder Frey&Roose Bolton

En yukarıya yazmıştık zaten bu olayı, buraya eklemeyecektik ancak, Fare Aşçı öyküsünü(Misafirkatlini anlatan bir öykü) anlatmaktansa bunu koymak daha anlamlı geldi bize. İki adamın da kendilerine göre çok doğru ve çok geçerli nedenleri vardı ama adam dayısının düğününde halay çekmeye gelmişti be abi. Yazık yemin ediyorum.

[youtube url=”Kızıl Düğün width=”500″ height=”300″]

4-) İki Hain

Bu adamların olayı oldukça ilginç. Ejderhaların Dansı(Ejderhaların tamamen yok olduğu savaş) sırasında yaşanan iki büyük ihanetten birisi. Hatta üç tane var, bir tanesi savaşa fazla yön vermediğinden onu boşverelim dedik.

Westeros’ta ilginç bir adet var. Bir Lord, halkından birisi evlendiğinde ‘İlk Gece Hakkı’ denilen şey ile, kocasından önce yeni gelinin bekaretini alıyor. Bunu Targaryen’ler Kral I. Jaehaerys döneminde yasaklıyorlar tamamen, ancak bu dönemden önce bu şekilde doğan Targaryen piçleri var. Bunlara ‘Ejderha Dölü’ deniyor.

Rhaenyra ‘Dans’ sırasında binicisiz kalan Ejderhalara binici ararken işte bunları kullanıyor. Bunlardan ikisi gerçekten de ejderha sürmeyi başarıyor. Birisi Çekiç Hugh, ki Vermithor adlı devasa bir ejderhayı sürüyor. Beyaz Ulf adlı bir ayyaş ise Gümüşkanat’ı sürüyor. Bu arkadaşlara, sahip oldukları bütün makamı ve ejderhaları Rhaenyra sağlamış olmasına rağmen 2. Tumbleton Savaşı sırasında taraf değiştirerek Aegon II adına savaşıyorlar ve savaşın seyri çok ciddi bir şekilde değişiyor. Hem Rhaenyra’nın ordusu yokoluyor hem de 2 sürücüsünü kaybediyor. Ne diyelim, ayıp ettiniz çocuklar.

Soldan sağa; Addam Velaryon(ihanet etmeyen) Beyaz Ulf Çekiç Hugh ‘Ejderha Dölleri’

3-) Argella’nın Teslimi

Bu olay Fetih sırasında gerçekleşiyor. Fırtına Kralı, Argilac Durrandon; Aegon’un kızkardeşi Rhaenyra ve komutanı Orys Baratheon’u(ilk Baratheon!) ordusunun büyük kısmıyla kale önünde karşılıyor. Ejderha dahil olana dek savaşı kazanan Argilac öldükten sonra kızı Argella, teslim olmayacağını ve son askeri ölene dek Fırtına Burnu’nu savunacağını söylese de askerleri, Argella’yı çırılçıplak bağlayıp Orys’in kampına götürmüşler.

Yorumsuz.

sana nasıl ihanet ederler be

 

2-) Alfred Broome’un Ejderhakayası’nı iadesi

Alfred Broome, ne büyük bir haneden birisi ne de büyük birisi olmayı başarmış birisi. Ancak Ejderhaların Dansı sırasında öyle bir şey yaptı ki, bizi çok etkiledi. Belki de evine düşkün birisi olarak beni etkilemiştir bilemiyorum. Rhaenyra ve kuvvetleri, Kral Toprakları’nı ele geçirmişti geçirmesine ama şehirde ayaklanma çıkınca ve son ejderhalar da ölünce şehri terkedip Ejderhakayası’na kaçmak zorunda kaldılar.

Bir süredir, saklanan Aegon II ise ondan önce buraya gitmişti. Kalede Rhaenyra için bekleyen bir garnizon vardı ama çok ilginç bir şey yaşandı. Rhaenyra, Kral Toprakları’nı ele geçirmeye giderken kendisi yerine kendisi yerine Robert Quince(öyle önemli birisi değil bilmenize gerek yok)’i kale muhafızı olarak atayınca atarlanan Alfred, Aegon geldiğinde önce Quince’i öldürdü; ardından kaleyi Aegon II’ye verdi. Rhaenyra kaleye geldiğinde, hayatta kalan son birkaç ejderhadan biri olan Sunfyre’a kız kardeşi Rhaenyra’yı diri diri yediren Aegon II, bunu daha sonra tahta geçecek olan ‘Genç Aegon’a (Rhaenyra’nın ığlunun adı) izletti. Hatta derler ki, Genç Aegon bundan o kadar etkilenmiş ki, Ejderhalardan nefret etmiş ve son ejderhaları kendi öldürmüş.

1-) Gece Kralı

İnsanın içini ürperten bir öykü. Gerçekliği kesin değil, ancak yine de listeye ekledik. Diğerleri(Jon Snow maddesi hariç) gibi sırtından bıçaklamayı göstermiyor bu ihanet. Zira Gece Kralı’nın ihaneti tıpkı bizim Jon için dediğimiz gibi Diyar’a karşı bir ihanet.

Jon için, demiştik ki Jon korumaya yemin ettiği Sur’dan içeri düşmanları aldı. Ama bu açıdan baktığımızda Sur’un no#1 görevi Akgezenleri püskürtmektir. Bu açıdan baktığımızda Jon’dan çok daha büyük bir suç işleyen Gece Kralı arkadaşımız, onlardan birisiyle evleniyor ve evlilik yeminini de bozuyor.

Ayrıca bu olaylar sonucunda Kuzey Kralı ‘Yıkıcı Brandon’ ve Sur’un Ötesi’ndeki Kralı Joramun’un güçleri, Gece Kralı’nı en nihayetinde alt ederken ortaya Joramun’un Borusu diye bir nesne çıkıyor ki bunun özelliğinin Sur’u yıkmak olduğu söyleniyor. Sur’u koruyan Joramun’da neden böyle bir boru var? Amacı olur da Sur korunamazsa, Sur’u Gece Kralı’nın üstüne yıkmak mıydı? Yoksa, Gece Kralı akgezenleri geçirmek için Sur’u yıkacaktı da Joramun boruyu ondan mı aldı bilmiyoruz tek bildiğimiz şey, bu boru şuanda günümüz olaylarında hala aranıyor ve bulunması halinde Sur’u gerçekten yıkabileceği. Hatta Mance’in bulduğu bile iddia ediliyor. Sur’u yıkmamasının tek nedeni ise Akgezen’lerle arasında gerçekten bir engel koymakmış. Mance’e inanıp inanmamak size kalmış. Yabanıllar ona inanıyor, Sur’dakiler ise palavracı diyor-du.

Her şeye rağmen değdi ihanet etmeme diyorsan sorun yok.
Yorumlar