Ana sayfa Game Of Thrones Westeros’un Beş Büyük Şehri: Beyaz Liman (Bölüm I)

Westeros’un Beş Büyük Şehri: Beyaz Liman (Bölüm I)

PAYLAŞ

”Eski Şehir, parfüm sürmüş zengin bir dul kadar çiçeksiydi. Lannis Limanı bir sütçü kızdı; taze ve topraksı,saçlarında duman kokusu. Kralın Şehri yıkanmamış bir fahişe gibi kokardı. Ama Beyaz Liman, deniz kızı gibi kokardı.”

Beyaz Liman, Yeni Kale’yi de içinde bulunduran Kuzey bölgesindeki bir liman şehridir. Manderly hanesinin yerleşkesi olan bu şehir, Kışyarı’nın güneyinde kalır. Boğaz’ın kuzeyindeki en büyük yerleşim yeridir ancak Westeros’un beş büyük şehri arasında en küçük olanıdır. Kuzey bölgesinin en önemli ticaret bölgesi olan Beyaz Liman, Beyaz Bıçak’ın ağzında olması sebebiyle kuzey ticaretine en uygun yerdir.

Konumu dolayısıyla Güney bölgesi ile daha çok etkileşimde bulunan Beyaz Liman, Kuzey bölgesinde Yedi Tanrı inancının bulunduğu tek yerdir. Şehirde Eski Tanrılara inanan insanlar olsa da çoğunluk Yedi’ye inanır. Bol balık tutma yerlerine sahip olan şehir aynı zamanda bir çok gümüşçüye ev sahipliği yapar.

ŞEHİR

Beyaz Liman, Beyaz Bıçak’ın en doğu kıyısında bulunur. Yürümeyi kolaylaştıran geniş ve düz kaldırımlı sokakları ile düzenli, temiz bir şehirdir. Evler, beyaza boyanmış taşlardan, bu evlerin çatıları da koyu gri taşlardan dik bir eğimle yapılmıştır. Bu yerleşkenin bir önceki sahipleri Gristarklardır.

TARİH

Kral Jon Stark, yağmacıların üs olarak kullandıkları limanı temizledikten sonra Beyaz Bıçak’ın ağzına Kurt İni adını verdiği bir kale inşa ettirir. Asırlarca bu kale Stark hakimiyetinde kalır. Stark hanesinin bir kolu olan Gristarklar burayı kendi makamları haline getirdiler. Bolton İsyanı’na isyancı tarafında katıldıklarından sonra Stark hanesi tarafından yokedildiler. FÖ 1000-600 yılları arasında Manderly hanesi, Menzil’in başında bulunan Gardener hanesi tarafından sürüldüler. Starklar onları kabul etti ve sadakat sözü aldı. Kurt İni ve çevresi, Manderly hanesine bahşedildi. Daha sonra Beyaz Liman kuruldu. Şuan Kurt İni, hapishane olarak kullanılmaktadır. Gelen ziyaretçiler Yeni Kale içindeki Balıkadam Meclisi’nda ağırlanır.

Beyaz Liman, asırlardır yabanılları görmemişler ve demir doğumlular tarafından hiç saldırıya uğramamışlardır.

ŞEHRİN DIŞI

Fok Kayası, liman dışına yaklaşan devasa kayadır. İlk İnsanlar tarafından yapılmıştır. Yaklaşık denizden elli metre yüksekliktedir. Yeşil-gri renktedir ve foklar bu kayanın üstünde dinlenir.

Liman, iç ve dış olarak ikiye ayrılır. Dış liman daha büyüktür ancak iç liman daha güvenli demirleme yerlerine ve barınmaya daha müsaittir.

Kurt İni, şuan hapishane görevi gören antik kaledir. Denizin ve şehir duvarlarının bitiştiği yerde bulunur. Kurt İni’nin duvarına yakın olan bir handa iyi hazırlanmış siyah bira yapılır. Ayrıca kale duvarları arasında Tanrıkorusu bulunur.

Balıkçı, dış liman ve Fok Kapısı arasında bulunur. Beyaz Liman’da deniz ürünü olarak yengeç, beyaz balık, somon, morina, deniz salyangozu, midye, ringa, ıstakoz ve bofa balığı bulabilirsiniz.

ŞEHİR İÇİ

Şehir kalın duvarlarla korunmaktadır. Fok Kapısı limana açılır.

Balıkayak Avlusu, kare şeklindeki döşenmiş taşların ortasında bulunan bir çeşme vardır. Fok Kapısı’nın hemen dışında bulunur. Bu yol bir geneleve doğru yönlendirir.

Çeşmenin üstündeki balıkadam heykeli.

Eski Darphane, Balıkayak Avlusu’nda bulunur.

Tembel Yılanbalığı, Beyaz Liman’ın en yaşlı hayat kadınlarını ve en berbat şarabı sunmasıyla ünlü bir yerdir. Domuz yağı ve kıkırdak ile süslenen etler, en iyi günlerinde yenilmez ve en kötü günlerinde zehirlidir.

Basamak Kalesi, adım adım ilerleyebildiğiniz bir caddedir. Geniş beyaz taşları Kurt İni’nden Yeni Kale’nin tepesine doğru çıkar. Mermerden yapılmış ellerinde balina yağı ile yanan çanaklar bulunan denizkızları yolu aydınlatır. Tepeden hem iç liman hem dış liman görünür.

Kar Sept, içinde Yedi‘lerin heykeli olan kubbeli bir ibadethanedir.

YENİ KALE

Yeni Kale, Manderly hanesinin yaşadığı yerdir. Şehir duvarlarının içindeki bir tepede yer alır. Burdan Kurt İni’ne giden gizli bir geçit bulunur.

Balıkadam Meclisi, Yeni Kale’nin içinde bulunan, Lord Manderly’nin ziyafet verdiği ve görüşmelerini yaptığı salondur. Duvarlar, yer ve tavan ahşaptan yapılmadır. Deniz canlılarının motifleriyle süslenmiştir.

Sör Davos Seaworth, Balıkadam Meclisi’nde.

 

Yorumlar