Ana sayfa Game Of Thrones Kitaplar Westeros’un Efsane Şövalyeleri

Westeros’un Efsane Şövalyeleri

PAYLAŞ

ASOIAF evreninin neredeyse en hareketli ve en dolu bölgesi olan Westeros’un en iyi ve en yetenekli 7 şövalyesini sizler için derledik.

 

 

Daemon ”Kara Ejderha” Blackfyre

Kara Ejderha lakaplı efsane şövalyelerden biridir. Kendisi piç doğumlu olmasına karşın, bir turnuvada yeteneklerini babası Kral Aegon IV’e göstermiştir. Kral, ona Targaryen hanesinin yadigar kılıcı Karaalev’i ve aynı zamanda şövalyelik ünvanını vermiştir. Tarihte en genç şövalye olan kişidir. Bir turnuvada Baelor Kırıkmızrak ile olan karşılaşmasında 12 mızrak kırmıştır. Adı kılıcından gelen Blackfyre hanesini kurmuştur. Daha sonraları üvey kardeşi Kral Daeron I’e isyan etmiştir. Kızıl Çimen Muharebesi’nde kılıç yeteneğini ve şövalyeliğini tekrar kanıtlamıştır.

”Daemon o gün Savaşçı’nın ta kendisi gibi dövüşüyordu. Önünde kimse duramamıştı. Önce Lord Arryn’in gönderdiği keşif kolunu yerlebir etmiş ve Dokuzyıldız Şövalyesi ile Vahşi Wyl Waywood’u öldürmüş, sonra da Kral Muhafızları’ndan Sör Gwayne Corbray ile karşı karşıya gelmiştir.

Bir saat kadar olan düellolarında Daemon galip gelmiş ancak şövalyeliğini göstererek merhamet etmiş ve Sör Gwayne Corbray’i tedavi olması için kendi üstadlarına göndermiştir. Ancak bu merhameti kendi sonu olmuştur. Tepeyi ele geçiren Kanlıkuzgun’un okçu birliği Daemon’ı orda oklayarak öldürmüşlerdir.

 

Aemon ”Ejderha Şövalyesi” Targaryen

Ejderha Şövalyesi lakabıyla bilinir. Kral Muhafızları Lord Kumandanı olarak görev yapmıştır. Targaryen hanesinin yadigar kılıcı Kara Kız Kardeş’i kullanır. Prens Aemon, yaşamış en asil şövalye olarak tanınır ve kılıçtaki yeteneği bütün kıtada bir efsanedir. Hatta ölümünden sonra bile şarkıcıların eserlerinde en popüler kılıç ustası ve soylu kahraman olarak yer alır.

Genç Ejderha Daeron ile birlikte Dorne İstilası’na katılmıştır. Daeron’ı korurken kendini zehirli bir okun önüne atmış ve kralı kurtarmıştır. Ardından sağlığına tekrar kavuşmuştur. Daha sonra Genç Ejderha, barış sancağı ile Dorne’a giderken pusuya düşürülmüştür. Kral ölürken, kendisi esir alınmış ve diğer Kral Muhafızları ölmüştür. Lord Wyl onu etrafı yılanlar ile dolu bir kafese çıplak olarak koymuştur. Daha sonra Kral Baelor tarafından mucizevi bir olay sonucunda kurtulmuştur.

Kız kardeşine deli gibi aşık olduğu söylenir. Kız kardeşi evlenince ağladığı da söylentiler arasındadır. Başka bir turnuva da Ağlayan Şövalye takma ismiyle girip turnuvayı kazanmştır ve kız kardeşi Naerys’i Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan etmiştir. Daha sonra Toyne Kardeşler tarafından Kral Aegon IV’e yapılan suikast girişimi sonucunda kralını korurken onurluca ölmüştür.

 

Lord Cregan Stark

Zamanının Kışyarı Lordu’dur. Kendisi ile bilinenler çok azdır. Kurt Saati adlı olayın baş kahramanıdır. Bir keresinde Ejderha Şövalyesi Aemon ile dövüşmüştür ve Aemon daha önce ondan daha iyi bir kılıç ustası ile dövüşmediğini söylemiştir. Kılıç kullanma yeteneği konusunda Aemon’ın sözü net kanıttır.

 

Sör Gwayne Corbray

Kral Daeron II zamanında Kral Muhafızlığı yapmıştır. Kimsesiz Leydi adlı Valyria çeliği kılıcı kullanır. Kızıl Çimen Muharebesi’nde Kral Daeron adına savaşmıştır. Daemon Blackfyre ile bir saat boyunca dövüşüp sonunda kaybetmiştir. Ancak Daemon ona merhamet etmiş ve öldürmeyip tedavi için kendi çadırına yollamıştır.

Derler ki ne zaman Karaalev ile Kimsesiz Leydi birbiriyle çarpışsa, çıkardıkları ses beş kilometre öteden duyulabilirmiş. Yarı çığlık yarı melodi gibi bir ses. Ama en sonunda Leydi sendelemeye başladığında Karaalev, Sör Gwayne’in miğferini delip geçti ve şövalyeyi yere serdi. Daemon, atından inip düşmanının toynaklar altında ezilmediğini gördüğünde, Redtusk’a onu sırtlamasını ve yaralarına baktırmak için üstadlarının yanına götürmesini emretti.

 

Sör Jaime ”Kral Katili” Lannister

Lord Tywin Lannister’ın ilk oğludur. Kılıçta muhteşem bir yeteneği vardır. Yaver iken turnuva kazanmıştır. 15 yaşında Lord Crakehall’ı Ben Şiş Göbek’ten kurtardı ve Gülümseyen Şövalye ile kısa bir kılıç mücadelesinde bulundu. Bu mücadele sonrası Sör Arthur Dayne tarafından şövalye ilan edildi. Bir ay sonra Harrenhal Turnuvası’nda Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Gerold Hightower tarafından Kral Muhafızı ilan edilerek, en genç Kral Muhafızı ünvanını aldı.

Robert İsyanı’nda Deli Kral Aerys’i korumak ile görevlendirildi. Aerys’in Kralın Şehri’ni patlatma ve yarım milyon insanı yakma planını bozmak için önce alev kehanetçilerini ardından kralı öldürerek şehri kurtardı. Daha sonra Ned Stark kaleye gelerek Jaime’yi o halde gördü. Jaime açıklama yapmadı ve Kral Robert tarafından ”Kral Katili” lakabı kendisine uygun görüldü.

Kral Robert’ın Kral Muhafızlığını yaptı. Kral Joffrey tarafından Kral Muhafızları Lord Kumandanlığına yükseltildi. Nehirova’yı kuşattı ve Sör Edmure Tully’i esir aldı. Fısıltılı Orman Muharebesi’nde Lord Robb Stark tarafından esir alındı. Esirliği sürerken Catelyn Stark tarafından bir anlaşma ile kaçmasına müsaade edildi. Harrenhal’da Cesur Dostlar tarafından esir alındı. Kılıç eli kesildi ardından Lord Roose Bolton tarafından serbest bırakıldı. Kralın Şehri’ne vardı. Tek eliyle kendini geliştirmeye çalıştı. Sör Ilyn Payne ile çalışmaya devam etti.

Brienne, Jaime Lannister ile ormanda yaptığı dövüşü hatırladı. Bütün yapabildiği adamın kılıcını kendinden uzak tutmak olmuştu. Jaime, zindanda geçirdiği günler yüzünden zayıftı ve elleri zincirliydi. Gücü yerindeyken ve onu engelleyecek zincirler yokken, Yedi Krallık’ta ki hiçbir şövalye Jaime’nin karşısında duramazdı.

 

Sör Arthur ”Sabah Kılıcı” Dayne

Ben, Barristan Selmy’den öğrendim. Sabah Kılıcı Sör Arthur Dayne’den öğrendim. Sağ eli ile işerken sol eliyle beşinizi birden öldürebilirdi.”

Sör Arthur Dayne, Kral Aerys II’nin Kral Muhafızlarından biriydi. Prens Rhaegar’ın en yakın dostlarından biriydi. Şafak adlı bir kılıç kullanırdı. Bu kılıç düşen bir yıldızın kalbinden yapılmıştı. Valyria çeliğinin tam tersine süt rengindeydi ve parlardı. Kral Muhafızları ve birkaç lordla beraber soylulara ve çevre halka zarar veren Kral Ormanı Kardeşliğine karşı savaştı. Çevre halka yardım ederek onların sempatisini kazandı ve Kral Ormanı Kardeşliğinin gücünü kesti. Liderleri Gülümseyen Şövalye ile karşı karşıya geldi. Kendisi gelmeden önce onu oyalayan genç Jaime Lannister’ı uzaklaştırarak birebir düelloya başladılar. Çıldırmış denilen ancak ölümcül bir kılıç yeteneği olan Gülümseyen Şövalye’ye uzun bir düello bahşetti. Düello sürerken kılıcı kırılan Gülümseyen Şövalye’ye yeni bir kılıç alma hakkı tanıdı.

İstediğim elindeki kılıç, Şafak.

Bu isteğine gel ve al diyerek cevap veren Dayne, onu orda öldürdü. Ardından Jaime Lannister’ı şövalye ilan etti. Robert İsyanı’nda Prens Rhaegar’ın emrine uyarak Neşe Kulesi’nde Sör Gerold Hightower ve Sör Oswell Whent ile birlikte görev yaptı. Lord Eddard Stark’ın kafilesi ile yediye karşı üç olarak mücadele etti. Lord Eddard’ı öldürecekken Howland Reed’in sayesinde öldürüldü.

 

Sör Barristan ”Cesur Barristan” Selmy

Sör Barristan ilk olarak Sör Manfred’in yaveri olarak hizmet verdi. 10 yaşında, Karaliman’da ki bir turnuvada gizemli şövalye olarak katılmak için bir zırhı ödünç aldığında ”Cesur” adını aldı ve Prens Ejderkanat Duncan tarafından miğfersiz bırakıldı. 16 yaşında, Kralın Şehri’nde ki kış turnuvasında Prens Küçük Duncan ve Kral Aegon V’in Kral Muhafızları Lord Kumandanı olan Sör Duncan’ı yenmesi sonucunda Kral Aegon V tarafından şövalye ilan edildi. Dokuz Metelik Krallar Savaşı’nda Maelys Blackfyre’ı teke tek mücadelede katlederek Blackfyre soyunun erkeklerini bitirdi. Çeşitli turnuvalarda Loremelle Uzunmızrak,Cedric Fırtına ve Bronzkapı Piçi’ni mağlup etti. 23 yaşında, Sör Gerold Hightower tarafından Kral Muhafızı ilan edildi.

Gümüş Köprü, Bakire Havuzu turnuvalarını kazandı. Gölgeli Vadi İsyanı’nda tek başına kaleye girerek Kral Aerys II’yi göğsünden okla vurulmasına rağmen kurtardı. Kral Ormanı Kardeşliği’nin yenilmesinde çok büyük katkılar sağladı. Karazırh adlı gizemli şövalyeyi miğfersiz bırakarak, onun Yukarı Topraklar Piçi olduğunu açığa çıkardı. Fırtına Burnu Turnuvası’nda; Lord Robert Baratheon, Prens Oberyn Martell, Lord Leyton Hightower, Lord Jon Connington, Lord Jason Mallister ve Prens Rhaegar Targaryen’i atsız bırakarak turnuvanın yegane şampiyonu oldu.

Üç Dişli Mızrak’ta Kral Muhafızları ve Veliaht Prens ile birlikte savaştı. Esir düştü tam öldürülecek iken Robert Baratheon’un merhameti ile affedildi. Robert Baratheon kral olunca kendisini Kral Muhafızları Lord Kumandanı ilan etti. Cersei Lannister’ı Kralın Şehri’ne getiren şeref muhafızlarının arasında görev aldı. 57 yaşında, Greyjoy İsyanı’nda Eski Wyk’a olan saldırıyı komuta etti. 61 yaşında, Kral Joffrey tarafından emekli edildi. Emekli olduktan sonra bir süre gizlice Daenerys Targaryen’i izledi. Daenerys Targaryen’e olan suikast girişimini sadece bir sopa ile durdurdu. Ardından Daenerys’in teklifi ile Kraliçe Muhafızlarına katıldı.

Yorumlar