Ana sayfa Game Of Thrones Westeros’un Ejderhaları – Bölüm I

Westeros’un Ejderhaları – Bölüm I

PAYLAŞ

Westeros’ta birçok büyülü yaratıktan bahsedilir. Çoğunun gerçekliği bilinmez ancak kesinliği en çok bilinen büyülü yaratık, ejderhalardır.

İki ayaklı olup, kanatlarına bağlı iki ayakları daha vardır. Güçlü çenelere, çok keskin diş ve pençelere sahiptirler. Deriden kanatları, uzun boyunları ve bir o kadar uzun kuyrukları vardır. Başlarında boynuzları bulunur.
Yaşamış olan en büyük Westeros ejderhası olan Balerion, ağzını açtığında bir Ibben mamutunu kolaylıkla yutabilirdi.
Westeros ejderhalarının kafatasları parlak onikse benzer ve dişleri kara elmastan yapılmış kavisli hançerler gibidir.

”Yüksek demir ihvalarından ötürü ejderha kemikleri siyahtır. Çelik kadar sağlam ama buna rağmen çok hafif ve son derece esnektir. Dothrakların ejderha kemiğinden yapılmış yayları kullanmaları şaşırtıcı değildir. Ahşap yay kullanan hiçbir okçu, ejderha yayı kullanan bir okçunun menziline yetişemez.”
-Tyrion Lannister

  Denir ki, ejderhaların ateşten derileri vardır. Vücutları oldukça sıcaktır ve bu sıcaklık, soğuk bir gecede ısınmaya yardımcı olur. Çiğ yemek yemezler. Yemeklerini önce ateşiyle pişirip sonra yerler. Ejderhalar büyüdükçe, derisi sertleşir ve korumaları artar. Bu nedenle ateşe karşı neredeyse bağışıklı olurlar ancak yine de ejderha aleviyle yaralanabilirler. Basitçe, ejderha büyüdükçe alevi de bir o kadar büyür ve kızgınlaşır. Örneğin, Balerion ve Vhagar’ın alevleri en güçlü zamanlarında taşı ve çeliği eritebilecek seviyedeydi.

Balerion, Harrenhal’u yok ederken.

İnsanlardan daha uzun ömürlülerdir. Balerion neredeyse iki yüz yıl yaşamıştır. Cinsiyetleri konusunda değişik görüşler vardır. Erkek oldukları yönünde, dişi oldukları yönünde ve gerektiği zaman cinsiyet değiştirebildikleri yönünde görüşler vardır.
Syrax, Dreamfyre, Tessarion ve Meleys, ejderhaların dişi olduğu görüşünde olan kimseler tarafından ”dişi ejderha” olarak bahsedilmiştirler. Caraxes ise hem dişi hem erkek olarak  bahsedilmiştir.

Hem dişi hem erkek olarak bahsedilen Caraxes.

Ejderhalar, zeki yaratıklardandır. Savaşta kullanılabilirler ve emirleri anlayabilirler. Doğal olarak vahşidirler ancak evcilleştirilebilirler. Fakat ejderhalar, herkes tarafından evcilleştirilemezler. Valyria kanı olanların ejderha evcilleştirme şansları neredeyse kesindir. Bir inanışa göre bu yüzden Valyrialılar kardeşleri ile evlenip kanlarını saf tutmak istemektedirler.

Valyria döneminden bir Ejderlordu ve eşi -muhtemelen kız kardeşi-

Ejderha ve sürücüsü birbiriyle bir bağ kurarlar. Ejderha,sürücüsü öldüğünde veya başına bir şey geldiğinde bunu hisseder. Örneğin Drogon bir mızrak tarafından vurulduğunda, ejderha ve sürücüsü Daenerys Targaryen ”aynı anda” çığlık atmışlardır.

Yaşayan bir sürücüsü olan ejderhalar asla ikinci biri tarafından sürülemezler. Ancak sürücüsü öldüğünde, ejderha yeni bir sürücü bağ kurabilir. Daha önce bir sahibi olmuş ejderhalar vahşi ejderhalara göre daha kolay evcilleştirilebilir.
Hiçbir sürücü bir ejderhası olduğu halde başka bir ejderhayı süremez. Aegon, Visenya ve Rhaenys bile birbirlerinin ejderhasını sürmeye cüret edememişlerdir.

Yorumlar