Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Westeros’un En Hakikatli Kadınları

Westeros’un En Hakikatli Kadınları

PAYLAŞ

Hikayelerin odağında daima erkekler bulunsa da birçoklarından çok daha zeki, savaşçı ve yürekli kadınlar geldi, geçti bu diyardan. Aralarında hikayelerinin en çok bilinmesi gereken 5 kadını sizler için seçtim. Onlar yaşadıkları döneme adlarını yazdıran ve ölümlerinden sonra bile saygıyla anılan, anılması gereken kadınlar…

 

1- KRALİÇE VİSENYA TARGARYEN

12Tutkulu ve kaprisliydi. Gümüş-altın saçlarını örer ya da halkalarla bağlardı. Ve Valyrian Çeliğinden Kara Kız Kardeş adlı kılıcını kullanırdı. Visenya kardeşi Rhaenys’in aksine kocası Aegon’a sadakatle bağlıydı. Rhaenys’e oranla daha az tercih edilen biri olsa da bu Aegon’a olan sadakatinden hiçbir şey eksiltmemişti. Savaşçı kıyafetleri tercih eden, ipek yerine zırha bürünen Visenya, kılıç konusunda hünerli biriydi.  Bu hünerini çocuk yaştan itibaren kardeşi Aegon ile yaptığı talimler ile edinmişti. Üstelik Visenya’yı Visenya yapan şeyler bunlarla sınırlı değildi. Kesinliği bilinmemekle birlikte onun kara büyüyle uğraştığı rivayet edilir ve tıpkı kardeşleri gibi bir ejderha binicisidir.  Bu ciddi, affetmez yapıdaki kadın kardeşleri gibi birçok savaşta bulunmuş, zaferle ayrılmıştır. Kralı ve kardeşi Aegon’ı kılıçla savunarak suikastten kurtarmıştır. Ünlü Kral Muhafızları birliğini kendi talimatıyla kurdurmuş ve Yedi Şampiyonu turnuvalar ile belirtletmiştir. Üstelik Kral Muhafızlarının uymak zorunda olduğu soyadından feragat etme, hanede hak iddia edememe, evlenmeme gibi kuralları bizzat kendisi koymuştur. Böylece Kral Muhafızlarının sadakatinin daha sağlam olmasını sağlamıştır.  Savaşçı, iyi bir yönetici ve gerçek bir Kraliçe olan Visenya olmasaydı kardeşi Aegon’ın hükmünün çok daha kısa süreceğini söylemek yanlış olmaz.

 

2- PRENSES NYMERİA 

 

tumblr_ne5haxdyLI1u2n5cyo1_500

Ejder lordları, özgür şehirleri köleleştirmeye ve şehirleri ele geçirmeye başlayınca Rhoyne’lu birçok Prens dehşete düştü. Halkının aynı kaderi yaşamaması için birleştiler. Nymeria, zaferin düşük ihtimal olduğunu diretmesine rağmen düşüncesini kabul ettiremedi ve savaşa dahil oldu. Ordular çarpışıp, ejderhalar dehşet saldıktan sonra savaş kaybedildi. Rhoyne’un üst taraflarında halkın köleleştirildiğini duyan Nymeria küçük büyük demeden tüm gemileri halkıyla doldurdu ve Ejder lordlarının ve ejderhaların onlara ulaşamayacağı bir yer aramak için on bin gemiyle yolculuğa başladı. Bu yolculuk kelimenin tam anlamıyla berbat geçti. Çok fazla kayıp verdiler. Vazgeçen çok fazla ve kayıp tahmin edilenin daha çok üstündeydi. Yolculuk bittiğinde gemiler Dorne kıyılarına varmış ve iki yıllık işkence sona ermişti. Dorne’a gelen 10 kişiden 8’i kadındı. Nymeria Dorne’lu Mors Martell ile evlilik gerçekleştirince birçok Dorne’lu erkek Rhoyne halkından kadınla evlendi. Ve Nymeria bu durağın son durak olduğunu ve geri dönüş olmadığını insanlara kanıtlamak için on bin gemiyi aleve verdi. Birçok suikastten kurtuldu. Birçok evlilik gerçekleştirdi. Ama öldüğü zaman tahta en büyük kızını geçirtti ve Dorne’da şu an bulunan yasaları geçerli kıldı. Bu yüzden Dorne lordlarına hala Prens/Prenses denmekte ve en büyük erkek çocuk değil, en büyük çocuk hanenin başına geçmektedir.

 

 

3 – İYİ KRALİÇE ALYSANNE

 

MPpJrkGüzel, çekici ve bilgili olan Kraliçe Alysanne tüm diyarda İyi Kraliçe Alysanne olarak bilinirdi. Jaehaerys çok sevilen bir kraldı ve kraliçesi de en az onun kadar halkın sevgisini kazanmıştı. Bazıları onun diyarı Kral Jaehaerys kadar iyi yönettiğini söyler. Kralın en büyük danışmanıdır ve üzerinde büyük bir etkisi vardır. Jaehaerys’in ilk gece geleneğini kaldırtması eşi Alysanne’nin talebi doğrultusundadır.  Ama Alysanne’nin en çok dikkatleri çeken hareketi Gece Gözcülerine sağladığı destektir. Gece Kalesinin yerine yapılan Derin Göl Kalesi çok maliyetliydi ve Kraliçe gözcülerin yükünü hafifletmek için kendi hazinesinden mücevherler ve altınlar verdi. Gece Gözcüleri’nin cesaretinden etkilenen Alysanne nöbetin topraklarını iki katına çıkarılmasını Jaehaerys’ten talep etti. Böylece o zamanlarda askeri gücü zayıflayan Gece Gözcülerine tekrar toparlanmalarını sağlayan Yeni Lütuf’u kazandırmıştır. Bu jesti unutmayan Gece Nöbetçileri bir gece kaldığı Karkapısı’nın adını Kraliçekapısı olarak değiştirdi. Alysanne gençliğinde çok iyi bir okçu ve avcıydı. Diyarı çokça ejderhasıyla gezmişti. Bu ikili kadar iyi bir uyum Westeros’da bir daha görülmedi.

 

 

 

 

4- PRENSES MERİA MARTELL 

Z1Gdr0

 

Rhaenys, Fetih Savaşları sürerken kız kardeşi ve erkek kardeşinden ayrıldı. Onun görevi Dorne’u diz çökmesi için uyarmaktı. Ancak Prens Geçiti ve Kızıl Dağlar’a yerleştirilen birkaç küçük birlik dışında Dorne’u bomboş buldu. Ejderhasıyla uçup, kaleleri tek tek gezdi. Hepsi terk edilmişti. Yönünü Güneş Mızrağına çevirdiğinde ise o zamanlar hükmeden 80 yaşındaki Meria Martell’i terk edilmiş kalede tek başına buldu. 60 yıldır Dorne’u yöneten Meria kördü ve bu yaşına gelmesine rağmen keskin zekasından hiçbir şey kaybetmemişti. Rhaenys ona diz çökmesi gerektiğini söylediğinde ”Dorne kral tanımaz. Git kardeşine bunu söyle,’’ cevabıyla karşılandı. Rhaenys ona sözlerini hatırlatıp, tekrar geleceğini söylediğinde Meria Martell’in cevabı kayda değerdi. ‘’Onlar sizin sözleriniz. Bizimkisi  ‘Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz.’ Bizi yakalabilirsiniz leydim, ancak bizi ne eğebilirsiniz, ne bükebilirsiniz ne de kırabilirsiniz. Burası Dorne ve sen burada hoş karşılanmıyorsun. Şimdi, hayatın tehlikeye girmeden burayı terk et.’’ Ve böylece Dorne fethedilmeden kaldı.  Sonrasında Targaryen hanesi verdiği sözü tutup, 4 yıl sonra Ateş ve Kan götürmek için Dorne’a ayak bastığında  9 yıl süren savaşlarda üç önemli kumandandan biri Meria Martell’di. Birinci Dorne Savaşı Targaryen hanesinin mağlubiyetle sonuçlandı ve Rhaenys Dorne’da can verdi. Cesedi asla bulunamadı.

 

 

5- CESUR DANNY FLİNT

 

600px-DannyFlintHakkında çok az şey bilinse de Mance Rayder’in anısına bir şarkı yapacağı kadar değerlidir. O, Gece Nöbetçilerine yalnızca erkeklerin katıldığını bilmesine rağmen diyarın iyiliği için savaşmak istiyordu. Bu yüzden kılık değiştirdi. Erkek kılığında Gece Nöbetçilerine katıldı. Cesur denmesinin nedeni muhakkak ki bu hareketidir. Ancak sonunun güzel bittiğini söylemek yanlış olur. Bir süre sonra kız olduğu farkedilen Danny Flint’in ölümü trajiktir. Gece Kale’sinde Gece Nöbetçilerinin tecavüze uğradı ve ardından öldürüldü. Ondan geriye Mance’in yazdığı şarkı ve hatırlandıkça saygıyla anılan bu hareketi kaldı.

 

 

 

 

 

Yorumlar