Ana sayfa Dizi / Film Westworld – Filmdi Dizi Oldu, Dizi Filmi Unutturdu

Westworld – Filmdi Dizi Oldu, Dizi Filmi Unutturdu

PAYLAŞ

Dostum, sana bir tatil teklifimiz var; hiçbir şeyin kötü gidemeyeceği bir teklif!

465_1024x411

Sanal gerçeklik teknolojisinin her geçen gün daha da gelişmesiyle Matrix, Tron filmi gibi sanal gerçeklik içinde gerçekleşen maceralar git gide daha olası ve gerçekçi gelmeye başladı. Ancak ne olursa olsun, sadece kafamızın içinde yaşadığımız bir gerçeklik, asla gerçek yaşantımız kadar tat vermeyecektir. Çünkü o dünyada gerçekten koşmuyor, yemiyor, nefes almıyor, sevişmiyor, kısacası yaşamıyoruz. Peki ya yaşasaydık? Biz sanal gerçekliğe girmek yerine, var olan gerçeği sanallaştırsaydık?westworld-original-movie-poster

I have a dream gentlemens.

Birilerinin aklına bu fikir gelmiş ve filme almaya karar vermişler bir 1973 sabahında.  Son zamanlarda medyaya damgasını vuran Westworld dizisinin fikir babası olan film de bu konuyu işliyor. İnsanlara farklı bir gerçeklik vaat eden bir eğlence parkı, 3 farklı konsept ile halka açılıyor. İnsanlar vahşi batı, orta çağ, antik roma dönemlerinden birini seçip istediği temalı eğlence parkında kendisine hizmet için programlanmış insansı robotlarla rüya gibi bir hafta geçirmek üzere parka adımlarını atıyor. Kuralların olmadığı, ölmediğiniz ve zarar görmediğiniz bir dünya, kimse ne yaptınız diye hesap sormuyor, istediğinizle yatıp, istediğiniz kişiyi öldürebiliyor, bilinçaltınızın en derinliklerine kadar tatmin oluyorsunuz. Her şey çok güzel gidiyor değil mi? Hepimizin bildiği üzere, nerede bir yapay zeka varsa, orada bir sorun vardır ve Westworld yapay zekalarla dolu olan bir yer olduğuna göre, kısa zamanda da sorunlarla dolu olan bir yer haline gelecektir.

you-fellas-new-in-town-majel-barrett-as-miss-carrie-to-james-brolin-richard-benjamin-in-westworld-1973

Film ne anlatıyor?

Film, bu Vahşi Batı temalı parka ayak basmış iki eski arkadaşın maceralarını anlatıyor. Eğlencenin dibine vurulduğu bu dünyada, yapay zekaların sadece programlandığı işleri yapmaları gerekirken bazı robotlar yoldan çıkıyor ve kaos başlıyor. Normalde her isteğe hizmet etmesi gereken robotlar karşı gelmeye başlıyor, alışagelmedik hareketler baş gösteriyor ve akabinde insanlar paniğe kapılıyor, park tehlikeli ve yaşanması güç bir yer haline geliyor. Hizmet demişken, izlerken belki gözünüze batabilecek bir seksistlik içeriyor film, çoğu hizmet içerikli sahne erkeklere yönelik çekilmiş. Fakat 1970’lerde böylesi bir konu ile ortaya çıkmak ve bunu çekmek, gerçek bir cesaret örneği açıkçası. Filmin sonunda açıklanmayan bazı noktalar olsa da, ufak tefek mantık hataları çıksa da, böylesi radikal bir fikir kesinlikle diğer tarihe damga vurmuş filmlere öncü olmuş diyebiliriz. Jurassic Park’tan Matrix’e, Tron’a ve birçok filmde bu kült eserden esinlenmeler var; iyi ki çekilmiş dediğimiz, konusundan oyunculuğa izlenilmeyi hak eden bir film. Tabi özel efekt ve kaliteli bir çekim arıyorsanız, ilacınızı başka yerde arasanız daha iyi olur.

160819-westworld-s1-blast-01-1920

Peki Dizi Nasıl?

Diziye gelecek olursak, dizi konusunu bu filmden alıyor. Büyük bir eğlence parkı, “Ev Sahibi” adı verilen binlerce hizmet robotunu barındıran, dev bir tatil köyü ziyaretçilere hayatlarında yaşamadığı bir tecrübe vaat ediyor. Filmden en temel farkı, buradaki robotlar sadece programlandığı hareketleri yapmadığı gibi küçük doğaçlama hareketlerle de gerçeklik algısını bir kez daha sarsıyor insanların. Karşınızda sadece belirli tümceleri tekrar etmeyen, hareketleri ve davranışlarında gariplikler olmayan bir sürü robot, bir süre sonra insanları parkın içinde kendi gerçekliklerini kurmaya itiyor. Karakterler, konu gelişimi gibi alanlarda benzemekle beraber neredeyse çoğu ögesi de benzemiyor filme. J. Nolan diziyi tasarlarken, yine yeteneklerini konuşturmuş ve insanlara çözümlemesi zor, bambaşka bir derinliğe sahip bir dizi vermiş. Dizideki bazı karakterler filmden direk alınmakla beraber filmden esinlenilip diziye farklı aktarılan birçok karakter var. Özellikle dizide her bölüm karşımıza çıkan siyah giysili silahşörümüzün filmde kimden esinlenildiğini çözdüğünüzde kafanızda küçük soru işaretleri de belirmeye başlayacaktır “acaba hangi kısımları aynı aktardılar, hangi kısımları değiştirdiler?”.

westworld-man-in-black

İzlesek mi İzlemesek mi?

Diziye kattığı derinlikle ve yan hikayelerle, ana hikayeyi iyice karıştırıp izleyiciye çözerken zevk alacağı bir olaylar düğümü veren Nolan, 5 sezonu çoktan onaylanan bu dizide şimdiden beğeniyi topladı. İleride Breaking Bad, Game of Thrones gibi efsaneler arasına adını yazdıracak mı, zamanla göreceğiz. Fakat Nolan koltukta iken tahmin etmek çok da zor değil gibi.

Son olarak, aman spoiler yerim, dizinin tadı kaçar diye düşünüp filme elini atmayan izleyiciler, hiç korkmadan filmi izleyebilirsiniz. Zaten Nolan’ın kafasındakilerle filmden çoktan ayrılan dizi, izleyiciye başka bir seyir keyfi veriyor. Bizim tavsiyemiz filmi de izleyin, diziyi de takip edin, kısacası Westworld’den ayrılmayın.

Yorumlar