Ana sayfa Dizi / Film Westworld’un Merak Edilenleri (Spoilerli 1 ve 2.Sezon İncelemeleri)

Westworld’un Merak Edilenleri (Spoilerli 1 ve 2.Sezon İncelemeleri)

PAYLAŞ

HBO’nun geçtiğimiz yıl ilk sezonu yayımlanan ve büyük beğeni toplayan iddialı dizisi Westworld’ün uzun süredir beklenen ikinci sezonu geçtiğimiz ay izleyiciyle buluşmuştu. Tıpkı ilk sezon gibi 10 bölüm süren ikinci sezonu, 25 Haziran’da yayımlanan son bölümüyle birlikte sezon finalini yaptı. Bu yazımızda dizinin ikinci sezonunun incelemesi dışında, ilk sezonda dahil edilerek ortaya çıkan hikayeyi dizinin timeline’ına yani zaman sırasına göre sizlerle paylaşacağız. Böylece diziyi izlerken aklı karışanlar için, bir rehber olmasını ümit ediyorum.

Hikayeye geçmeden önce diziyle alakalı birkaç klasik genel bilgi vermek gerekirse; JJ Abrams’ın yapımcılığını yaptığı dizide, senaryoyu Nolan kardeşlerden Jonathan Nolan ile birlikte genç senarist Lisa Joy kaleme almakta. Oyuncu kadrosunda ise Anthony Hopkins, Ed Harris, Thandie Newton gibi bilindik isimlerin dışında son zamanlarda yükselişe geçen genç oyunculardan Tessa Thompson ve Ewan Rachel Wood gibi oyuncularda dizinin ana oyuncu kadrosunda yer almakta.

Hikayemize dönersek, anlatıma başlamadan önce son kez “SPOİLER” uyarısı vermenin doğru olacağı kanaatindeyim.

Westworld’ün hikaye döngüsü üniversite döneminden beri çok sıkı iki dost olan Arnold Weber ve Robert Ford’un ekseninde dönüyor. Günümüz dünyasının çok uzak olmayan bir gelecekte geçen hikayede, iki genç yazılım mühendisi olan Arnold ve Robert yaptıkları çalışmalar neticesinde çok güçlü bir yapay zeka kodlamayı başarıyorlar. Bu yapay zekayı insana birebir benzeyen insan taklidi bir bedene naklederek adeta bir teknoloji devrimi gerçekleştirirler. Dizide host adı verilen bu yapay zeka türünün ilk örneği Dolares oluyor. Bu başarıları neticesinde hayallerindeki bir nevi canlı simülasyon diyebileceğimiz eğlence parkını açmak için maddi bir yatırıma ihtiyaç duyan ikili, Delos şirketinin zevk düşkünü genç varisi Logan Delos ile iletişim kuruyorlar.

Logan ile bir barda buluşmak için randevu alan Arnold ve Robert buluşmaya kendileri yerine iki temsilcisi gönderirler. Barda Logan’la görüşen ikili tasarladıkları hostu tanıtmak için Logan’ı düzenledikleri bir kokteyl partisine götürürler. Hayli kalabalık olan partide bir adet host olduğunu söyleyerek Logan’dan onu bulmasını isterler. Bütün parti sakinlerini tek tek inceleyen Logan, hostu bir türlü bulamaz. İnsana olan bedensel ve davranışsal benzerliğiyle, gerçek insanların içinde dahi bulunamayacak kadar iyi kamufle olmuş olan bu tasarımdan etkilenen Logan’ı biraz çok büyük bir sürpriz bekleyecektir. Logan partideki herkesin birer host olduğunu öğrenir. Hatta kendisiyle görüşmeye gelen iki temsilci bile hosttur. Bu tasarıma hayran kalan Logan, şirketin Westworld’e yatırım yapması için ailesini ikna etme kararı alır. Bu arada bu iki temsilci dizideki Kızılderili kabilesi şefi Akecheta ve Dolares’in isyancı ekibinden sarışın güzel Angelina’dan başkası değil. James Delos bu yatırımı gereksiz görse de oğlunu geçici olarak destekleme kararı alır. Parkı açmak için gerekli sermayeyi elde eden Arnold ve Robert çalışmalarına başlarlar. Park yapım aşamasındayken, Arnold’un oğlunun beklenmedik ölümüyle çalışmalar bir süre sekmeye uğrar. Oğlunun ölümünden sonra kendini tamamen parka adayan Arnold, ilk tasarladıkları host olan Dolares’i oğlunun yerine koyarak onunla özel olarak ilgilenir.

Arnold’ın Dolares’e olan bu ilgilisi, zaman içinde onda farklı bir şeyler olduğunu düşünmesini sağlayacaktır. Dolares diğer hostlara nazaran gelişme göstermektedir. Arnold, Dolares’in bir özgür irade geliştirdiğine inanır ve ilk fırsatta bunu Robert’a açıklar. Robert buna inanmaz ve çok sert bir tepki vererek kendisine gelmesi gerektiğini söyler. Arnold en başlarda oğlunu kaybettiğinden dolayı bu tür sanrılara kapıldığını zannetse de, zaman içinde bunların sanrılar değil gerçek olduğuna karar verir. Tasarladıkları hostlar özgür irade geliştirmektedirler ve bu hostları insanların eğlenmesi için kullanmak kölelikten başka bir şey değildir. Arnold bu düşüncesini ispat etmek için, parkın açılmasını engellemek zorundadır. Bunun için de bir başka host olan Wyatt’ın yazılımını Dolares’in yazılımıyla birleştirir. Wyatt kötü bir karakter olarak tasarlanmış bir hosttur. Arnold bu yazılımı geliştirerek Dolares’e aktarırken, insan öldürme konusunda özgür iradeyi de yükler. Yeni yazılıma sahip olan Dolares, parktaki bütün hostları katleder ve en sonunda Arnold’u öldürür. Arnold’un ölümü Ford’ta derin izler bıraksa da, yaptığı yatırımın karşılığını almak isteyen Delos Company cinayeti umursamaz ve parkı hayata geçirir.

Park faaliyete girdikten bir süre sonra Delos’un genç varisi Logan, fazla yumuşak olduğunu düşündüğü ablasının nişanlısı William’ı parka getirir. William zengin bir aileden gelmemektedir ve ulaştığı konuma kendini çabalarıyla gelmiş biridir. Logan ile birlikte en başta isteksiz olarak parka giriş yapan William, bu yapıdan çok etkilenir ve kendini parkın akışına kaptırır. Parkta bulunduğu bir hikaye sırasında Dolares ile tanışan genç William, gerçek dünyadaki nezaket kurallarını kaybetmeden bütün hostlara kibar davranmaktadır. Bu yüzden geçen zaman içinde Dolares’e aşık olur. Dolares’in de insanlar gibi bir bilinci olduğunu zanneden William, hikaye sırasında Dolares’i kaybeder. Tekrar onu bulduğunda ise Dolares’in onu tanımadığını ve yaşadıklarının sadece bir senaryo olduğunu görür. Bu durum William’ın, zaman içinde adeta karakter olarak evrim geçirerek içerisindeki acımasız yanını ortaya çıkarır.

İnsan dünyasında kibar görüntüsünü koruyan William, parkın içinde acımasız bir canavara dönüşür. İlerleyen yıllarda nişanlısı Juliet Delos’la evlenerek bir çocuğu olan Wiliam, zaman içerisinde parkal ilgili bir proje geliştirir. Aynı zamanda kayınpederi olan ve Delos şirketinin başı olan James Delos’a parkı ziyaret eden zengin kesimin bilincini, onların haberi olmadan kopyalayarak bir şantaj aracı olarak kullanmayı teklif eder. Böylece hem Delos şirketinin eli güçlenecektir, hemde yeni bir projeye adım atacaklardır; ölümsüzlük. İnsan bilincini bir şekilde host bedenine aktararak, ebedi yaşama adım atacaklar ve bu işten çok para kazanabileceklerdir. Ölümcül bir hastalığa maruz kalan James Delos en başta parka yatırılan parayı saçmalık olarak görse de, bu fikir üzerine William’ın şirket içerisindeki yetkilerini arttırarak öz oğlu Logan’ı gözünden düşürür. Logan bu durum üzerine William’a kin besleyerek, onun gerçek yüzünü ortaya çıkarmaya çalışsa da başaramaz ve sonunda yüksek dozda uyuşturucu kullanarak intihar eder.

Ölümcül bir hastalıktan muzdarip olan James Delos, ölmeden önce bilincinin kopyalanmasına izin verir. Bunun üzerine insan bilincini host bedenine aktarma çalışmaları başlar. James Delos’un ölmesi üzerine William şirketin kontrolünü ele geçirir. Defalarca yapılan deneylere rağmen, James Delos’un bilinci bir türlü host bedenine uyum sağlayamaz. İnsan zihni hostlara göre çok karmaşık bir yapıdadır ve yeni bedene uyum sağlayamayarak sürekli sorun vermektedir. Bunun üzerine William, James Delos’un zihniyle yaratılmış host ile son bir kez daha görüşerek, yeni dünyada ona artık ihtiyaç olmadığını söyler ve James Delos’u geri getirme projesini tamamen durdurur.

Bu sıralarda Arnold’un ölümünden derin bir şekilde etkilenen Robert Ford, zaman içinde arkadaşının düşüncelerine kapılmaya başlar. Hostların bilinçlendiği düşüncesine inanmaya başlayan Ford, arkadaşının gözdesi Dolores ile yakınen ilgilenir. Dolores’i pek çok açıdan geliştiren Ford, ona yeni bir host dizayn etmesini söyler. Bu host arkadaşı Arnold’un kopyası olacaktır. Dolores, Arnold ile geçirdiği zaman sayesinde Arnold’a ait tüm mimik ve davranışları adeta ezberlemiştir. Bunun üzerine Ford ile birlikte tasarladıkları Bernard Lowe adı verilen host, Dolores tarafından geliştirilir. Kendisinin host olduğunu bilmeyen Bernard, Arnold’un bir imitasyonu olduğundan habersiz bir şekilde onun hayatı üzerine bir anı kurgusuna sahip olur. Hasta bir çocuğu ve ayrıldığı bir eşi olduğunu sanmaktadır. Bernard’ın host olduğunu Ford’tan başka hiç kimse bilmemektedir. Mühendis olarak parkta uzun yıllar çalışmaya devam eden Bernard, parkın yönetici ekibinden Theresa ile gizli bir ilişkiye başlar. Thresa, şirketin artık Robert’ı uzaklaştırmak isteyen gurubun içinde yer almaktadır. Bu yüzden sürekli Robert’ın açığını kollayarak onu takip eder. Durumdan haberdar olan Robert, Theresa’ya bir tuzak kurar ve Bernard’ı kullanarak onu öldürtür. Bernard bu olaydan sonra kendisinin bir insan değil, host olduğunun farkına varır.

Ford, bu olaydan birkaç yıl önce William’a kendi kişisel bilgilerinin kopyasının içerdiği bir disk verir. William, alkolik olan eşi Juliet ile bir tartışmasından sonra eşinin bu diski görmesine mani olamaz. Juliet, William’ın parka olan bağımlılığını ve karanlık yüzünü görünce intihar eder. Kızları Emily, alkol tedavisi için annesine baskı yaptığından ötürü intihar ettiğini sanarak kendini suçlar ve babasıyla arasına mesafe koyar. Bu sırada Dolores’in, Arnold’u ve diğer hostları öldürdüğü ilk katliamı gören tek host olan kızılderili lideri Akecheta, Arnold’un bıraktığı labirent “maze” sembolünü görür. Bu sembol onun zihinde farklı ufuklar açmaya başlar. Sembolü takıntı haline getiren Akecheta, gördüğü her yerde bu sembolü çizer. Karısının ölümü ve kızının uzaklaşmasıyla parka tamamen bağlanmış olan William, bu sembolü bir şekilde görür. Bu labirentin, Ford’un kendisine diski vermeden önce bahsettiği özel bir oyun olduğunu düşünen William labirenti aramak için kendini parka fazlasıyla kaptırır.

Ford ise önündeki bütün engelleri kaldırdıktan sonra, Arnold’un hatırası üzerine hazırladığı planını gerçekleştirmeye başlar. Bu plan doğrultusunda hostlar bir isyan başlatarak, kendi özgür iradelerini kanıtlayacak ve dünya için bir şans elde edeceklerdir. Ford öncelikle en sevdiği host olan Maeve’e barda sürekli çalan otomatik piyanodan gelen tonlamalarla ve yeni yüklediği rüya güncellemesi sayesinde gerçekliği sorgulatmayı başarır. Bu sırada Dolores’e de yeni bir hikaye verir. Bu hikayeye göre Dolores, yapılacak kokteyl sırasında Ford’u öldürerek isyan başlatacak ve insanları katledecektir. Maeve ise Ford’un tasarladığı senaryo gereği uyanışını gerçekleştirir. Yine kendisine yazılan senaryoya göre kılık değiştirerek insan dünyasına ulaşacaktır. Böylece ilk kez bir host dış dünyada yaşam şansı elde edecektir. Fakat Maeve, içgüdüsel bir şekilde eski hikayesindeki kızını düşünerek dışarıya çıkmaktan vazgeçer ve parka kızını kurtarmak için geri döner. Bu Ford’un da beklemediği bir şeydir. Maeve senaryonun dışına çıkarak, kendi bilincini kullanarak bir tercih yapmıştır. Dolores ise Ford’un planı doğrultusunda önce Ford’u öldürerek parkta büyük bir insan katliamı gerçekleştirir.

Çıkan arbede sonrasında park adeta savaş alanına döner. Parkın kontrolden çıkması üzerine şirket, ellerindeki insan verilerini kurtarması için Cherlotte’u görevlendirmiştir. Cherlotte, Ford’un parkta Dolores’in babası olarak tasarladığı Peter Abernathy’ın zihnine yerleştirdiği anahtara ulaşmaya çalışır(Bu arada Peter Abernathy, James Delos’un fiziksel kopyası). Bu anahtar yıllardır kaydedilmiş olan insan bilinçlerini çalıştırmanın tek yoludur. Fakat Ford, Dolores’e yüklediği hikaye ile Dolores’in katliamdan sonra insan bilinçlerini silmesi için bir yolculuğa çıkmasını tasarlamıştır. Dolores, yazılan senaryoya uyarak parkın içindeki gizli tesisi yok etmek için yola çıkar. Dolores bu yolculuğu esnasında uyguladığı acımasız tavırlarıyla, nefret ettiği insanlara dönüşmeye başlamıştır bile. Bunu farkeden Teddy, kendisini zorla yeniden programlayarak acımasız bir kişiye döndüren Dolores’in dönüştüğü caniyi görür ve intihar eder.

Parktaki hostlarda bir kod hatası olduğunu düşünen Bernard, onları durdurmanın bir yolunu bulmak için parkın arşivine bağlanır. Fakat burada Ford’un kendi bilincini kopyaladığını görür. Ford’un amacının hostlara özgür bir tercih hakkı vermek olduğunu anlayan Bernard, Ford’un onlar için tasarladığı cennete gitmek isteyen Aketcheta liderliğindeki hostlar için kapıları açmak amacıyla insan bilinçlerinin tutulduğu gizli merkeze doğru yola koyulur. Bu sırada William ile birlikte Dolores’te aynı yere gitmektedir. Birbirleriyle karşılaşan üçlü, farklı amaçlara hizmet ettiklerinden ötürü münakaşa yaşamak üzereyken William, Dolores’i öldürmeye çalışır. Fakat silahın içine Dolores’in önceden yerleştirdiği bozuk mermi yüzünden eli parçalanır. Dolores, William’ın acı çekmesi için onu orada terkeder ve  Bernard’ı alarak ana sisteme bağlanır. Ana sistemde kendilerine Logan görünümündeki sistem eşlik eder. İnsan bilinçlerini inceleyen Dolores’in saldırgan tavrı sürmektedir. Onun aksine Bernard insanlarla savaşmadan birlikte yaşayabileceklerini savunmaktadır. Bernard diğer hostlar için Robert’ın tasarladığı sanal cennetin kapılarını açar. Hostlar burada bedenlerinden vazgeçerek sadece zihinleriyle huzur içinde yaşayacaklardır. Dolores, hostların durumunu umursamaz ve insanlığa olan kini üzerine bütün tesisi yok etmeye çalışır. Bunun üzerine Bernard, Dolores’i öldürerek durdurur.

Charlotte’un ve diğer insanların yanına dönen Bernard, Charlotte’un yakın arkadaşı Elsie’yi insan bilinçlerinden dış dünyada bahsetmemesi için öldürmesi üzerine Dolores’in bilincini Charlotte’un yapay bedeninde tekrar harekete geçirir. Charlotte’un imitasyon bedeniyle hayata dönen Dolores, Charlotte’u öldürür ve onun yerine geçer. Yanına bir kaç host bilinci daha alan Dolores, Charlotte’un bedeninde insanların dünyasına gitmeyi başarır. Ford’un malikanesine giderek önce eski Dolores bedenini orada bulunan makinelerle yeniden tasarlar ve bilincini oraya aktarır. Hemen akabinde ise defalarca deneme yaparak Bernard’ı geri getirir. Bernard’ı geri getirmesinin sebebi ikisinin birbirini tamamlamalarıdır. Bernard, Dolores’in savaşçı yönünün zıttıdır ve onun aksine barışı savunur. Son sahnede ise William, tıpkı James Delos gibi bir teste tabi tutulduğunu görür. Dünya paramparça olmuş haldedir ve kızı William’ı diriltmeye çalışmaktadır. Bu sahne ile dizi, William’ın host olup olmadığı konusunda büyük bir kafa karışıklığı bırakarak sezon finali yaptı.

3.Sezonu önümüzdeki sene yayımlanacak olan WestWorld’te, Dolores ve Bernard arasında yaşanacak mücadeleyi izleyeceğimiz tahmin ediliyor. Dolores insanlara karşı suçlu-masum ayırt etmeksizin çok sert bir tavır içinde. Bernard ise tam aksine insan ve makinelerin beraber bir yaşam sürebileceklerini düşünmekte. Teorilere göre şu ana kadar izlenilen her şeyin, makinelerin özgür iradesiyle değil Robert’ın senaryosuyla sürdüğü yönünde olma ihtimalinin hala sürdüğü. Bunu en çok destekleyen görüşlerden biri de Bernard’ın Adem, Dolores’in ise bir nevi şeytanı temsil ediyor oluşu. Dolores nefret ettiği insanlardan farksız davranırken yaratıcının sunduğu cenneti kabul etmemekle birlikte, şiddeti ve katliamı tek yol olarak görüyor olması bu tezi destekler nitelikte.

Her ne olursa olsun HBO, Game of Thrones’tan sonra harika bir işe daha imza atarak uzun süre akıllarda kalacak bir yapıma ev sahipliği yapmanın gururu içinde olmalı.

Yorumlar