Ana sayfa Edebiyat Wildcard: Joker Oyuncunun Hikâyesi | Kitap Yorumu

Wildcard: Joker Oyuncunun Hikâyesi | Kitap Yorumu

PAYLAŞ

Yazar Adı: Marie Lu

Yayınevi: Yabancı

Sayfa Sayısı: 340

Basım Tarihi: 2. Baskı, Ekim 2018, İstanbul

Yazar Hakkında:

Marie Lu

#1 New York Times çoksatan yazarı Marie Lu, 2006 yılında Güney California Üniversitesi’nden mezun oldu. Sonrasında video oyun endüstrisinde çalışmaya başladı. “Efsane” ve “Genç Elitler” serileriyle başarıyı yakaladıktan sonra tam zamanlı bir yazar oldu.

Tanıtım Bülteni:

HER ŞEY MÜMKÜN,

BU SEFER HAYATLARI PAHASINA BİR OYUN BAŞLIYOR.

Emika Chen, Warcross Şampiyonası’ndan sağ çıkmayı zar zor başarmıştı. Artık Hideo’nun yeni Nörolink algoritmasının ardındaki gerçeği bildiğinden, bir zamanlar hayranlık duyduğu, kendi tarafında olduğunu sandığı kişiye güvenemiyordu.

Hideo’nun planlarını durdurmak için Emika ve Anka Süvarileri bir araya gelecekti. Fakat bilmedikleri bir şey vardı. Tokyo’nun neon ışıklı sokaklarını tehdit eden yeni bir tehlikeyle karşılaşacaklardı. Birileri Emika’nın başına ödül koymuştu ve Emika’nın hayatta kalmak için tek şansı Sıfır ve acımasız Kara Zırhlar’dı. Ancak Emika, Sıfır’ın aslında göründüğü gibi olmadığını çok geçmeden fark edecek ve koruması altına girmenin bir bedeli olacağını öğrenecekti.

Bir ihanet zincirinin ortasında, özgür iradenin geleceği tehlike altındayken Emika, sevdiği adamı durdurmak için ne kadar ileri gidecekti?

Kitap Hakkında:

Kitabın çevirisini, serinin ilk kitabı “Warcross: Bir Sanal Gerçeklik Oyunu”nda olduğu gibi Onur Kınacı Birler üstlendi. Maalesef Warcross’tan bu yana Marie Lu’nun kendini dil anlamında geliştirdiğini söylemek mümkün değil. Kitabın yalın ve sade olduğu doğru ancak oldukça dar bir kelime dağarcığıyla oluşturulmuş. Bu kadarcık bir hazneyle de zaten bundan daha basit veyahut iyi bir dil çıkamazdı. Bu yüzden görüyoruz ki Lu, geçmişin yazdıkça gelişen dikkatli yazarlarından değil, günümüzün kitap çıkardıkça yazan yazarlarından yalnızca biri.

Marie Lu Warcross Emika Chen

Kitabın konusundan tanıtım bülteninde bahsedilmişti. İlk kitabında olduğu gibi Marie Lu aksiyon işini iyi becermiş. Olaylar bir an olsun durulmuyor ve okuyucuyu sakinleşip ara vermesi için zaman tanımıyor. Bu gerçekten yeni bir yazar için harika. Ancak Lu, “Sanal Gerçeklik” temasını işleme konusunda işleri batırmış durumda. İlk kitabını okurken onu takdir etmiştim. Çünkü gündeme yeni yeni gelen bir temayı işliyordu ve Warcross adlı oyunu yaratırken ince düşünülmüş iyi bir şeyle karşılaştığımızı fark ediyor, Lu’nun yaratıcılığıyla karşı karşıya kalıyorduk. Bu seferse kitap tamamen yazarın izlediği on filmin karışımından oluşuyor gibiydi. Her şeyi tahmin etmek çok kolaydı. Hele ki kitabın finalini okurken “Bunu bari çalmasaydın be!” dememek imkânsız!

Kitabın karakterlerinin Warcross’tan bu yana kendilerini bir ileri seviyeye taşıyıp kalıcılık kazandıklarını söylersek bu doğru olmaz. Hepsi genç kuşağa dâhil ve bize oldukça tanıdık gelen insanlar. Bu gerçekçilik açısından iyi ancak aralarından sıyrılıp ortaya çıkan bir karakter yok. Kitabın ana karakteri Emika bile -rengârenk saçlarını saymazsak- okuduğumuz herhangi bir yeniyetme romanlardaki kadın karakterlerden farklı değil. Bu da kurguda sorun olduğunu gösteriyor.

Marie Lu, eğer gerçekten bu işi seviyorsa kitap çıkarmaya devam etmek yerine çalışıp kendini geliştirmeli. Çünkü donanımlı, kültürlü ve sağlam bir hayal gücüne sahip olmasına rağmen bunları kullanma konusunda iyi değil. Bu yüzden de çabuk unutulmaya ondan daha çok yüz tutmuş birini daha göremiyorum.

KİTABA PUANIM : 2/10

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/diger-fantazya/mitoloji/
https://fantazya.org/category/literature/

Bize Katılın!
https://www.facebook.com/groups/789384911227470/?ref=bookmarks

Yorumlar