Ana sayfa Game Of Thrones The Winds of Winter’da Ankara Savaşı

The Winds of Winter’da Ankara Savaşı

PAYLAŞ

George Martin’in yeni kitabını beklediğimiz sıralarda aklımızda yeni bir teori canlandı. Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu teori Martin’in tarihi savaşlardan esinlenmeyi sevmesiyle alakalı. Buna Ankara Savaşı’nı da ekleyebilir diye düşünüyoruz. Makalenin devamı kitaplar hakkında SPOILER içermektedir. Diziyle hiçbir alakası olmayacaktır.

The Winds of Winter’da neredeyiz?

Konuyla alakalı olan yere bakalım: Yani Ankara Savaşı’na benzeyeceğini düşündüğümüz yerlere. Arianne Martell’ın yayınlanan POV bölümlerinden öğrendiğimiz kadarıyla Aegon Targaryen ve Altın Grup, Storm’s End’i, yani Baratheonların kalesini, ele geçirmiş ve Randyll Tarly onu yok etmek üzere gönderilmiş. Ayrıca öğrendiğimiz kadarıyla Aegon kalede kalıp savunmak istemiyor ve anlaşılan onu meydan savaşıyla karşılayacak.

Eğer bu normal iki ordunun savaşı olsa Randyll Tarly’nin kazanması yüksek ihtimal derdik. Diyar’daki yaşayan en iyi komutan bana göre (Tywin öldü ve Stannis de pek iyi durumda değil). Ayrıca Menzil orduları hala kalabalık. Yani hem sayı hem de komuta yeteneği olarak avantaj Randyll’da gibi gözüküyor, ancak Altın Grup’un bir avantajı var: Filler. Fil deyince akla gelen ilk savaşlardan biri de doğal olarak Ankara Savaşı oluyor (Kartacalı Hannibal’ı saymazsak). Martin’in Karasu Savaşı’nda 717 İstanbul Kuşatması’na gönderme yapması, dizide de Piçlerin Savaşı, Cannae Savaşı’na benzetilmişti. Bu da aklımıza filler denince ya Hannibal’ın seferlerine ya da Ankara Savaşı’na gönderme yapılır mı acaba sorusunu gündeme getirdi.

Ankara Savaşı’nda ne olmuştu?

 

Ankara Savaşı 1402’de Timur ile Yıldırım Bayezid arasında yapıldı ve Osmanlı Devleti’ni Fetret Devri olarak bilinen döneme soktu. Timur’un savaşı kazanmasının pek çok sebebi vardı. Bunları bir tarih öğrencisi olarak burada uzun uzadıya anlatabilirim ama gerek yok tabii ki. Timur’un komutanlık yeteneğinden tutun da Bayezid’in tarafındaki sıkıntılara kadar pek çok şey demek mevcut ancak işin içinde Timur’un getirdiği fillerin de etkisinin olduğu bir gerçek. Savaşı filler kazandırmadı elbette ama savaş fillerle de hatırlanıyor. Bu yüzden de yazarımıza bir ilham kaynağı olacağını düşünmek yanlış olmaz.

Eğer ki olursa, yine (Bayezid gibi) iyi bir komutan olan Randyll Tarly’nin, fillerin etkisiyle hezimete uğramasını ve Yedi Krallık’ta karmaşanın çok daha derinleşeceğini düşünebiliriz. Bu sefer gerçekten de Varys’in 5.kitabın sonunda dediği gibi fırtına lordları Aegon’un etrafında toplanır ve dostları sancağını taşımaya başlarlar. Ayrıca Aegon böyle bir zafer kazanırsa kitabın çehresi de epey değişir ve kuşkusuz pek çok destek yağar yeni kral adayına. Savaşı meydana taşıyarak şan ve iddiasını sağlamlaştırma arzusu güden Aegon, eğer kazanırsa ciddi manada iddiası Westeros’ta kabul görmeye de başlar. İlk çıktığı sırada herkes ona Sahte diyordu.

Aegon yeni Timur olacak mı, filleri onun işine yaradığı kadar yarayacak mı, kitap BİR GÜN UMARIM ÇIKARSA hep birlikte göreceğiz dostlar.

Yorumlar