Ana sayfa Diğer Fantazya Marvel Bucky Barnes A.K.A. Winter Soldier

Bucky Barnes A.K.A. Winter Soldier

PAYLAŞ

BUCKY BARNES A.K.A. WINTER SOLDIER

Başlıktan da görüleceği üzere, yazımızın konusu Captain America’nın kankası Bucky.

İlk olarak 1941’de Captain America’nın ilk sayısında görürüz kendisini. Cap’in yanında yancılık yapar ve onun en yakın arkadaşıdır.

2677627-captainamericacomics01

İkinci Dünya Savaşı boyunca Cap’in önderliğindeki Invaders takımında yer alır. Kid Commandos deninen bir takım da kurar. Savaşın sonlarındaysa Baron Zemo’yu durdurmaya çalışırlarken Buck düşer ve Cap onun öldüğünü düşünür-tabi biz de öyle-. Ama Bucky Ruslar tarafından kurtarılmıştır ve resmen yeni bir adam haline getirilmektedir.

images

Ruslar tarafından bulunuşu

Bucky, Ruslar tarafından kurtarılır ve kopan kolu yerine de biyoorganik bir kol takılır. Üzerine de Süper Asker Serumu verilir. Hafızası silinir, eğitime tabii tutulur ve yeni bir ad verilir kendisine:

Winter Soldier

indir

Winter Soldier Ruslar tarafından çeşitli suikast görevlerine gönderilmediği zamanlarda da bir çeşit uyku halinde tutulur. Geri döndüğünde hala genç olmasının sebebi budur. Ayrıca Black Widow gibi, Red Room’da eğitim görmüştür.

Nasıl geri döndü?

Fazla içeriğe girmeyelim. General Lukin tarafından Cosmic Cube’u elinde bulunduran Red Skull’ı öldürmesi için yollanır. Philadelphia’da Skull’ı öldürmeye çalışırken patlayan Cosmic Cube’un açtığı hasar, çok fazla ölüme sebep olur ve S.H.I.E.L.D. meseleye el atar. Bu suikastçiyi bulma görevi Cap’e verilir ve neticede karşılaşırlar. Cap, ona kim olduğunu hatırlatmaya çalışır ama Bucky kafası karışık halde kaçar. İç Savaş’tan sonra Cap öldürülür ve Bucky onun ölümüne sebep olan Red Skull’ı ve Iron Man’i öldürmeye çalışır. Black Widow’u yenerek Cap’in kalkanını alır ve beklemeye koyulur.

Gizli İstila’ya kadar.

1775750-captainamerica2

Bucky the Cap

Gizli İstila sırasında bu üniformayla geri döner ve Skrull istilasına karşı savaşır kahramanlarla beraber. Savaşın sonunda kaçak durumda olan New Avengers’la kaçar ve takıma katılır.

secinvdc4-13

İstila bitince başa Norman Osborn geçer ve New Avengers iyice aranan kaçaklar olur. Takım karargah olarak Bucky’nin evini kullanır ve Hood’a karşı olan savaşlarında beraber çarpışırlar. Osborn sonunda gözünü gezegen üstünde yer alan Asgard’a çevirir ve savaş arifesinde beklenen olur. Steve Rogers geri döner.

Avengers toplanır ve savaş sonucu Osborn yenilir. Gezegenin barış koruma gücü lideri de Steve Rogers olur.

Captain_America_Who_Will_Wield_the_Shield-_Vol_1_1

Kalkanı kim kullanacak?

Siege sırasında Bucky’nin ısrarıyla kalkanı Cap alır ama Osborn yenildikten sonra Bucky’e geri verir ve onun Captain America olarak devam etmesini ister. Bucky, Heroic Age’e Captain America olarak girer ama Fear Itself’in daha başında Sin tarafından öldürülür. Ama tabi ölmez. Nick Fury tarafından kurtarılır ve tekrar Winter Soldier adını alır. Black Widow’la beraber underground çalışırlar.

DOB2

Original Sin hikayesinde Nick Fury tarafından Uatu the Watcher’ı öldürmesi içn yollanır. Bu hikayenin içeriğine girmeyeceğim ama sonunda Man in the Wall unvanıyla gezegenin koruyucusu olur. Bakalım All-New’da neler yapacak?

uatu-corpse

Uatu’nun ölümü

MCU’da Bucky Barnes

Sinemada Sebastian Stan tarafından Captain America: First Avenger ve Captain America: Winter Soldier filmlerinde oynanmıştır. Gayet başarılı bulduğum bir aktördür kendisi. Winter Soldier olarak ta gayet iyi bir üniforması var. Captain America: Civil War filminde de kilit karakterlerden biri olacak gibi gözüküyor.

stan-sundance-23jan15-04

Sebastian Stan

3803775-8906662723-13992

 

 

 

 

MCU’da Winter Soldier

Yorumlar