PAYLAŞ

Kuzey’deki Dört Büyük Krallık’tan biri olan Aedirn’in batısında Temerya sınırını oluşturan Mahakam Dağları, doğusunda ise Mavi Dağlar bulunur. Aedirn Krallığı, uzun yıllardır kuzey bölgesinde bulunan “Lormark”, yani diğer adıyla “Kuzey Aedirn” hususunda Kaedwen ile husumetsizlikler yaşamaktadır. Kaedwen Krallığı, Lormark bölgesine birkaç yüzyıl öncesine kadar sahiptir, ancak sonradan bu bölgeyi bir ittifak yapma karşılığında Aedirn’e vermiştir, fakat daha sonrasında ise Kaedwen Krallığı, Lormark’ın kendine ait olduğunu düşünmekte, istemektedir.

Kaedwen’in güneyinde, Temerya’nın doğusunda, Lirya ve Rivya’nın da kuzeyinde bulunan Aedirn Krallığı, Kıta’nın insanlar tarafından en son kolonize edilen bölgelerinden biridir. Bu yüzden olsa gerek ki, bu topraklarda oldukça fazla Elf yaşamaktadır, özellikle Aedirn’e bağlı özerk bir Elf bölgesi olan Dol Blathanna’da, vadilerde ve ormanlarda. Ayrıca Mahakam Dağları sınırında ve Kuzey Aedirn bölgesinde de birçok Cüce yaşamaktadır.

Aedirn, yamaç ve tepelerle dolu bir tarım ülkesidir. Değişmeyen iklimi ve özellikle krallığın güneydoğusunda bulunan Çiçekler Vadisi (Kadim Dil’de Dol Blathanna) bölgesinden de iyi bir verim sağlanmaktadır.

Aynı zamanda Aedirn, gelişmiş bir endüstriye sahiptir. Yukarı Aedirn(Lormark) ile Mahakam sınırından çıkarılan kömür ve birçok metalden istifade edilmektedir. Gulet ve Eysenlaan şehirlerinde birçok demirci ve demir ocakları bulunmaktadır. Vengerberg(krallığın başkenti) ve Aldersberg şehirleri daha çok yün, tekstil ve boya ürünleri ile bilinmektedir. Vengerberg ayrıca içki imalathanelerine de sahiptir.

Aedirn Kraliyet Ailesi:

Aedirn Kraliyet Ailesi, Aedirn Krallığı’nı yöneten ailedir. Kurucusu Attreli Venger’dir.

Aedirn’in Bilinen Hükümdarları

 • Attreli Venger: Prens Venger, Altı Yıl Savaşları’nda savaşmıştır. O zamanlar, Cintra topraklarında bulunan Attre’nin hükümdarıdır. Fakat savaş sonucunda topraklarını terketmek zorunda kalarak doğuya (Aedirn’e) kaçmıştır, daha sonra da Vengerberg’ü (bugün Aedirn’in başkenti) kurmuştur. Aedirn Kraliyet Ailesi’nin kurucusudur.
 • Aedireen: Vengerberg Düşesi ve Attreli Venger’in kız torunudur. Büyükbabası tarafından kurulan krallığının sınırlarını batıda Mahakam Dağları’na, doğuda da Mavi Dağlar’a kadar genişleterek Aedirn Krallığı’nı kurmuştur. Daha sonra Kaedwen Kralı Viduka ile ittifak kurarak Redanya’ya karşı zafer kazanmışlardır, hem bu ittifakın bir koşulu olarak hem de savaşı bitiren antlaşmanın kazancı olarak Aedirn, Lormark bölgesini ve Hagge’yi almıştır.
 • Veygand: Kral Veygand, Aedirn topraklarındaki Elflere soykırımlar yapmıştır, bunun üzerine Shaerrawedd’in Beyaz Gülü olarak bilinen “Aelirenn” isimli bir dişi Elf, isyan başlatmıştır. Bu isyanda birçok genç Elf, Aelirenn’in ismini bağırarak savaşmış ve ölmüştür, sonuç olarak isyan bastırılmıştır. Aelirenn’in sarayı olan Shaerrawedd’in kalıntılarında ise hâlâ beyaz güller bulunmaktadır.
 • Aedirnli Baldwin: Aedirn Kralları’ndan biriydi. “Videmort” adında bir oğlu vardı, Videmort’un da “Agnes” adında bir kızı vardı. Agnes, Kovir ve Poviss Kralı olan Esteril Thyssen ile evlenmişti.
 • Videmort: Aedirn Kralları’ndan biriydi, Baldwin’in oğluydu. Kızı Agnes’in, Esteril Thyssen ile evlenmesini istemeyen gururlu ve inatçı bir kraldı. Sadece bir kızı olmadı, oğulları da vardı. Oğullarından birinin adı “Demawend”di. Kızı Agnes’in, Esteril Thyssen ile evlenmesine her ne kadar karşı çıksa da kızı kaçarak evlendi ve Esteril’den, “Baldwin” adında bir çocuk doğurdu. Videmort sonunda bu gerçeği kabullenmek durumunda kaldı.
 • I.Demawend
 • II.Demawend
 • Virfuril: Kendisinden sonra tahta geçecek olan III.Demawend’in babasıydı. Temerya Kralı Medell’i Hagge’de yenerek Pontar Vadisi üzerindeki hakimiyetini güçlendirdi.
 • III.Demawend: Aedirn Kralları’ndan biriydi. Uzun yıllar boyunca Kaedwen Kralı Henselt ile Lormark bölgesi konusunda anlaşmazlıklar yaşadı. Zalim ve kıskanç biriydi, ayrıca savaş taktikleri hususunda oldukça bilgiliydi. Örneğin; Nilfgaard ile yapılan savaşlarda Emhyr var Emreis’in yapacaklarını tahmin edebiliyordu. Kimsenin acısına saygı duymadı ve Elfler’den nefret etti. Vengerbergli Yennefer’a konseyinde bir koltuk verdi. İkinci Kuzey Savaşı’nı bitiren Cintra Antlaşması’ndaki müzakerecilerden biriydi. The Witcher 2 oyununun başında ise Witcher Letho tarafından bir gemi eğlencesi sırasında öldürülüyor.
 • Stennis: III.Demawend’in oğludur. Babasının ölümünün ardından tahtın varisi olmuştur ancak yeterli desteği bulamamıştır. Bu sırada devlet karışık durumdadır, Kuzey Aedirn’de bağımsızlığını ilan etmiş bir Saskia vardır ve Kaedwen Kralı Henselt, Kuzey Aedirn’e saldırmaktadır. Stennis de eğer bu savaşta bir başarı elde ederse arkasında yeterli desteği bulup kral olabileceğini düşünmektedir. Bu yüzden Vergen’e, Saskia’nın yanına gelmiştir. Kral olup olamaması The Witcher 2’de Geralt’ın seçimlerine bağlıdır, kral ilan edilebilir ya da halk tarafından linç edilerek öldürülebilir.

Altı Yıl Savaşları:

Altı Yıl Savaşları, 9.yüzyılın ilk yarısında gerçekleşen, tarafları ve liderleri kesin olarak bilinmeyen bir savaştır. Savaşın sonucunda Abdank’ın büyücü danışmanı Beyaz Raffard’ın aracılığıyla savaşan krallar, 836 yılında Brugge’de barış antlaşması yapmıştır. Sonuç olarak zihinsel engelli olan Abdank, Temerya tahtına geçmiştir ve mutlak güç olmuştur. Ayrıca birçok dük ve prens de topraklarını terketmek zorunda kalmıştır. Topraklarını terketmek zorunda kalanlardan biri de o zamanki Attre’nin hükümdarı Venger’dir. Venger, bugünkü Aedirn bölgesine giderek Vengerberg Şehri’ni kurmuştur.

Saskia’nın Özgür Bölgesi:

Saskia isimli, ejderhaya dönüşebilen bir kadın liderin Kuzey Aedirn(Lormark) bölgesinde kurduğu, tüm ırkların, İnsanlar, Elfler, Cüceler, Buçukluklar ve hatta Troller’in bile birlikte yaşamasını isteyen, teorik olarak zararsız bir bölgedir. Bununla birlikte Sahireler Locası, bu bölgeyi ele geçirme ve kendi amaçları için kullanmanın planlarını yaptılar, plana göre bu ulusun liderleri de Sahire Philippa Eilhart ile Sahire Sile de Tansarville olacaktı. Bu yüzden Saskia’ya büyü yaparak aklını çelmeye ve kendi emellerince kullanmaya başvurdular.

The Witcher 2’de ise Vergen Şehri’ni Kaedwen Kralı Henselt kuşatmaktadır. Kuzey Aedirn’in kaderi de kısa bir süreliğine oyundaki Geralt’ın seçimleri ile belli olsa da sonuç olarak, Üçüncü Kuzey Savaşı’nda Nilfgaard İmparatorluğu Vergen’i alacak ve topraklarına katarak Aedirn eyaletine ekleyecektir.

Aedirn Ordusu

Aedirn Kraliyet Ordusu:

Nilfgaard ile yapılan savaşlarda Nilfgaard’a karşı ve ayrıca Scoia’tael birliklerine karşı savaşmışlardır, sayıları diğer Dört Büyük Kuzey Krallığı’na göre pek kalabalık değildir.

Aedirn Özel Kuvvetleri: 

Aedirn Kralı III.Demawend tarafından, Scoia’tael’e karşı savaşmak üzere kurulmuş özel birliklerdir. Onların seçkin silahları siyah, altın ve kırmızı renkli yaylardı, ancak diğer silahları da taşıyorlardı. Liderleri “Rayla” isimli bir kadındı. Rayla daha sonra kariyerini paralı asker olarak devam ettirdi ve Yanan Gül Kardeşliği tarafından işe alındı.

Yaya Askerler: 

Genelde savaş zamanları köylerden ve şehirlerden toplanan yaya birliklerdir. Çok az risk taşırlar ve olabildiğince savaştan kaçınırlar.

Kraliyet Okçuları: 

Krallığın özel okçu birimidir.

Ana Şehirler ve Kaleler: 

 • VENGERBERG: Vengerberg, Aedirn Krallığı’nın başkentidir. Kuzey’deki en zengin ve en kalabalık şehirlerden biridir. Birçok yol, ticaret merkezi, eğitim kurumu ve endüstri merkezine sahiptir. Geralt’ın sevgililerinden biri olan ünlü büyücü Yennefer’ın ikamet ettiği yerdir. Bazı kaynaklara göre 8. ya da 9.yüzyılda şehir, Attreli Prens Venger tarafından kurulmuştur.

 • Aldersberg: Aldersberg, bir Aedirn şehridir. muhtemelen Jacques de Aldersberg’in memleketidir. İkinci Kuzey Savaşı sırasında şehrin çevresinde iki savaş gerçekleşmiştir. İlk savaş kuzey için bir hezimet olurken, ikinci savaşı kuzey tarafı kazanmıştır.
 • Gulet
 • Asheberg
 • Vattweir
 • Kalkar
 • Berg Aen Dal
 • Eysenlaan
 • Hagge

The Witcher 3’te Aedirn: 

Üçüncü Kuzey Savaşı’nın başlaması sonucunda Nilfgaard İmparatorluğu, Aedirn’i tamamen ele geçirmiştir. Ayrıca Aedirn soyu tükenmiş, tahtın bir varisi kalmamıştır. The Witcher 3’teki seçimlerinize göre de Aedirn’in kaderi belirlenmektedir.

Eğer Vernon Roche ile işbirliği yaparsanız, yani önce Dijkstra’ya yardım edip Radovid’i öldürürseniz ve sonra da Vernon Roche ile beraber Dijkstra’yı öldürürseniz, Nilfgaard İmparatorluğu, Redanya’nın elinde bulunan yerleri ele geçirecek ve Üçüncü Kuzey Savaşı böyle sonuçlanacaktır, bunun sonucunda Aedirn, Nilfgaard topraklarına katılmış olarak kalacaktır.

Diğer bir seçenek ise, eğer Vernon Roche ve Dijkstra’ya yardım etmeyip Radovid’i öldürmezseniz, Redanya, Nilfgaard’ı püskürtecek ve Yaruga Nehri’ne kadar olan yerleri toprağına katacaktır, bu sona göre de Aedirn, Redanya toprağı olacaktır, insan olmayan ve büyücü katliamının ardından Üçüncü Kuzey Savaşı son bulacak, bu topraklar Radovid tarafından yönetilecektir.

Ve geriye kalan diğer seçenekte ise, eğer Vernon Roche ve Dijkstra’ya yardım edip Radovid’i öldürürseniz, daha sonra da Dijkstra ile beraber Vernon Roche’u öldürürseniz, Redanya Krallığı’nın başına Dijkstra geçecek, Nilfgaard’dan Yaruga Nehri’ne kadar olan yerleri alacak ve kuzey halkını çalıştırarak devletini geliştirmeye çabalayacaktır, böylece Aedirn de bu devletin topraklarında olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…
Yorumlar