PAYLAŞ

Cidaris, Kıta’nın batısında bulunan küçük bir Kuzey Krallığı’dır. Güneyindeki Adalette Nehri, Kerack ve Brokilon ile doğal sınırını oluşturur. Krallığın doğusunda ise Temerya bulunmaktadır. Bu küçük ülke, canlılığını deniz ticaretine, gemi üretimine, tarlalarına ve deniz mahsulü zenginliklerine borçludur.

Ulusal Cidaris Amblemi

Cidaris’in bayrağından ya da ambleminden kitaplarda hiç bahsedilmemişti. Bunun üzerine uzman Witcher tasarımcısı Mboro, içinde balıklar ve istiridyeler bulunan aşağıdaki amblemleri hazırladı;

Cidaris’in Bilinen Hükümdarları

  • Liam: Liam, “Adda” adında bir kızı olan Cidaris kralıydı. Hükümdarlığı sırasında Temerya’nın başında Kral Goidemar vardı. O zamanlarda Temerya bir kaos içindeydi, Goidemar’ın oğlu Amavet öldürülmüş ve Goidemar da oğlunun katilini infaz etmişti. Fakat bu sırada Temerya soyluları arasında bir hoşnutsuzluk başlamış, ardından büyük bir isyan çıkmıştı. Temerya Kralı Goidemar, isyanı bastıramayacağını anlayınca yardım aradı, tam bu sırada Cidaris Kralı Liam, ordusuyla gelerek isyanın bastırılmasına yardımcı oldu. Bu olay, iki kralın ilişkilerini oldukça geliştirmişti ve daha sonra Goidemar, Liam’ın kızı Adda ile evlendi.
  • Ethain: Ethain, Nilfgaard ile yapılan Kuzey Savaşları sırasındaki Cidaris Kralı’ydı. İkinci Kuzey Savaşı’nı bitiren Cintra Antlaşması’ndaki müzakerecilerden biriydi.

Ana Şehirler ve Kaleler: 

  • CIDARIS: Cidaris Şehri, küçük bir Kuzey Krallığı olan Cidaris Krallığı’nın başkentidir. Kalbinizden geçen her şeyi bulabileceğiniz deniz kıyısı pazarıyla ünlüdür.

  • Roggeveen
  • Caelf
  • Vole
  • Vartburg
  • Rissberg
The Witcher 3’te Cidaris:

Üçüncü Kuzey Savaşı’nda Nilfgaard orduları Yaruga Nehri’ni geçmiş ve Cidaris Krallığı da dahil olmak üzere Pontar Nehri’nin güneyindeki tüm devletleri yıkıp toprağına katmıştı.

The Witcher 3’ün sonunda seçimlerinize göre Cidaris’in kaderi belirlenmektedir. Eğer Vernon Roche ile işbirliği yaparsanız, yani önce Dijkstra’ya yardım edip Radovid’i öldürürseniz ve sonra da Vernon Roche ile beraber Dijkstra’yı öldürürseniz, Nilfgaard İmparatorluğu, Redanya’nın elinde bulunan yerleri ele geçirecek ve Üçüncü Kuzey Savaşı böyle sonuçlanacaktır, bunun sonucunda da Cidaris yine Nilfgaard toprağı olarak kalacaktır.

Diğer bir seçenek ise, eğer Vernon Roche ve Dijkstra’ya yardım etmeyip Radovid’i öldürmezseniz, Redanya, Nilfgaard’ı püskürtecek ve Yaruga Nehri’ne kadar olan yerleri toprağına katacaktır, böylece Cidaris de, Redanya Krallığı’nın bir toprağı olacaktır, insan olmayan ve büyücü katliamının ardından Üçüncü Kuzey Savaşı son bulacak, bu topraklar Redanya toprağı olacak, Radovid tarafından yönetilecektir.

Ve geriye kalan diğer seçenekte ise, eğer Vernon Roche ve Dijkstra’ya yardım edip Radovid’i öldürürseniz, daha sonra da Dijkstra ile beraber Vernon Roche’u öldürürseniz, Redanya Krallığı’nın başına Dijkstra geçecek, Nilfgaard’dan Yaruga Nehri’ne kadar olan yerleri alacak ve kuzey halkını çalıştırarak devletini geliştirmeye çabalayacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Yorumlar