PAYLAŞ

Witcher Dünyası’nda daha çok Novigrad Şehri’nde yaygın olmakla beraber etkileri diyarın birçok yerinde daha görülür. Dinin lideri Novigradlı Başpiskopos Cyrus Engelkind Hemmelfart’tır. En büyük tapınağı da yine Novigrad’da bulunmaktadır.

Cyrus Engelkind Hemmelfart

Cyrus Engelkind Hemmelfart, ırkçı ve oldukça dindar bir Kuzeyli olan Novigrad baş papazıdır. İkinci Kuzey Savaşı’nı sonlandıran Cintra Antlaşması’ndaki müzakerecilerden biridir. Witcher evreninin ilerleyen zamanlarında Ebedi Ateş dini çok fazla güçlenmiştir ve Seçmenler Konseyi’nin seçtiği bir başpiskopos tarafından yönetilen dini bir toplum hâline gelmiştir.

Dinin üç askeri gücü vardır; Yanan Gül Kardeşliği, Cadı Avcıları ve Tapınak Muhafızları.

Yanan Gül Kardeşliği: 

İlk başta Temerya’da kurulmuştu, fakat daha sonra Jacques de Aldersberg’in yenilmesi ve kardeşliğin Temerya’dan sürülmesi üzerine birçoğu Redanya topraklarına kaçmıştı, böylece burada Kral V.Radovid’in hakimiyetine girmişlerdi. Fakat Yanan Gül Kardeşliği burada da uzun süre ayakta duramadı, V.Radovid tarafından dağıtıldı ve birçoğu Cadı Avcıları’na katıldı.

Cadı Avcıları:

Cadı Avcıları, V.Radovid’den destek alan, 1272 yılındaki cadı avı sırasında, Novigrad, Oxenfurt ve Velen başta olmak üzere pek çok yerde büyüye karşı her türlü gücü kullanmaktan geri kalmayan, sert, acımasız ve fanatik bir örgüttür. Cadı avcıları; kılıç, kalkan, yay, dimetriyum bombaları ve prangalar ile donatılmışlardır, hem acemi hem profesyonel olmak üzere her türlü büyücüye karşı savaşabilecek durumdadırlar. Yanan Gül Kardeşliği’nin de V.Radovid tarafından dağıtılması üzerine kardeşliğin bazı üyeleri Cadı Avcıları’na katılmıştır.

Tapınak Muhafızları: 

Novigrad Özgür Şehri’ni Ebedi Ateş ile aydınlatmak, Ebedi Ateş’e saygısızlık yapanlarla mücadele etmek ve bu dinin mensuplarını korumak üzere kurulmuş dindar bir örgüttür. Daha sonra V.Radovid’in himayesine girmişlerdir.

Azizler:

Ebedi Ateş dininin kabul ettiği üç büyük aziz vardır;

  • Aziz Gregory: Gregory, Nazair Krallığı’ndan yiyecek ithal etmek için tüm servetinin yarısını feda edip şehri korkunç bir kıtlıktan kurtararak aziz ilan edilen, 10.yüzyılda yaşamış bir Novigrad kahramanıdır. Tapınak Adası’nı Novigrad’ın geri kalanına bağlayan köprüye onun adı verilmiştir.
  • Aziz Anselm: Anselm, Aziz Gregory’nin efsanesini yaymaya ve dini öğretmeye çalışan bir adamdı. Hakkında pek bir şey bilinmiyor.
  • Aziz Lebioda: Lebioda bir peygamber olarak görülür, onun iyiliği, bilgeliği ve mütevazılığı efsane olmasını sağlamıştır. Ünlü olunca etrafında kendisine karşı bir inanç oluşmuştur. Daha sonrasında dininin, diyarın büyük bir bölümüne yayılmasını sağladı. Sadece İnsanlar tarafından değil, İnsanlar tarafından asimile edilmiş Cüceler’den de saygı görmekteydi. Ebedi Ateş dininin de azizlerinden biridir.
Toussaint’teki Aziz Lebioda heykeli

Ebedi Ateş Dini Hakkında:

Efsaneye göre diyara gelen ilk İnsanlar terkedilmiş bir kasabaya geldiler, ardından sarayların birinden sızan bir parıltı fark ettiler. İçeriye girdiklerinde büyük bir ateş çanağının yanında oturan tuhaf biriyle karşılaştılar, tuhaf kişi onlara Ebedi Ateş’i, burayı alevlendirene kadar koruyacağını söyledi, ardından ortadan kayboldu. Şaşkına dönen insanlar, bunun ilahi bir işaret olduğunu düşündüler ve hemen ateşi koruyacak birkaç kişi görevlendirdiler.

O zamanlar bölgedeki tek kasaba Novigrad’dı -şimdi diyarın en büyük şehri-, bu yüzden zamanla İnsanlar akın akın buraya geldiler, yerleştiler. Bazıları ticaret yaptı, bazıları zanaatla uğraştı ve nüfus arttı. Ardından Ebedi Ateş dinini benimsediler ve bu dinin rahipleri tarafından yönetilmeye, vergilerini tapınağa ödemeye başladılar.

Bu dine göre İnsan olmayanların bir çoğu, büyüyle uğraşanlar ya da büyülü doğanlar öldürülmeliydi. Ebedi Ateş rahipleri büyüye kesinlikle olumlu bakmıyordu. Dine hakaret etmek gibi klasik ölüm cezaları da vardı. Takipçileri oldukça bağnaz olan bu din, Novigrad Şehri’nin yönetim şeklini de belirledi ve koca şehir bir başpiskopos tarafından yönetilmeye başladı. Novigrad Şehri’nin her tarafı büyük ateş çanaklarıyla donatıldı ve şehir Ebedi Ateş’in gücüyle aydınlatıldı.

Ebedi Ateş Rahipleri Seçmenler Konseyi

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Yorumlar