Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Witcher Evreninin Pek Bilinmeyenleri

Witcher Evreninin Pek Bilinmeyenleri

PAYLAŞ

Yazı kitaplardan ve oyunlardan spoiler içerir!


Nilfgaard Kadınları

Nilfgaard İmparatorluğu ile Kuzey Diyarları’nın ayrıldığı birçok noktadan biri de, kadınlara verilen hak ve özgürlüklerdir. Nilfgaard’taki kadınlar, vücutları konusunda kendi başkarına karar verme haklarına sahiptirler. Örneğin, hamilelik sırasında bebeğe ne olacağının kararını sadece anne verebilir. Kadın çocuğu istemiyorsa, erkeğin reddetme hakkı olmazdı, veya tam tersi.


Ithlinne’in Kehaneti ve Nilfgaard

White Chill will come to be,
And after it the White Light.
And then the world will be reborn
Through the White Flame and the White Queen.

Emhyr var Emreis, İkinci Kuzey Savaşı başlamadan önce Kuzey Diyarları’nı zayıflatmak için çeşitli politikalar ve propagandalar uyguluyordu. Elflere kendi topraklarını verme vaatlerinde bulunuyordu ve Kuzey Krallıkları’nda gezen Nilfgaard tellalları tarafından, güneydeki fethedilen krallıklarda yaşayan insanların ne kadar iyi hayatlar yaşadıkları anlatılıyordu. Bir diğer propaganda da, Ithlinne’in Kehaneti’nin yukarıdaki versiyonudur. Bahsi geçen White Flame Emhyr var Emreis iken, White Queen ise muhtemelen, Emhyr’in ele geçirmeye çalıştığı Ciri idi. İmparator bu propagandayı kullandı, çünkü Kuzey halkının gözünde bir kahraman gibi görünmek, fethini tanrısallaştırmak ve meşrulaştırmak istiyordu.


Portallar

Teleportasyon için kullanılan portallar, kullanım esnasında ölüm gibi bir soğuktan başka hiçbir şey hissettirmez. Bu his ise portalın kullanım süresine göre değişmektedir. Mesafenin uzaklığına göre kişinin kullanacağı portal sayısı değişmektedir ve gidilen mesafe ne kadar uzunsa portalın kullanım süresi o kadar artar.

Ayrıca, Kuzey tarihinin bir döneminde portalları kullanmak, büyü kullanıcıları arasında oldukça modaydı. Ta ki portalı kullanan birinin, teleportasyon yapacağı yere vücudunun sadece yarısı ulaşana kadar. Elbette bu hâdiseden sonra portallar sadece uzun mesafeler için kullanılır hâle gelir.


Cüceler

Cüceler, yolculuk ederken yürümeyi, diğer seyahat türlerinden daha çok severler. Hatta cüceler, dünyanın bilinen en iyi yürüyüşçüleridir denebilir. İnsanların ancak at sırtında aşabileceği 30 millik bir mesafeyi cüceler, sırtlarında yük taşırken bir günde tamamlayabilir.


Unikornlar

Tek boynuzlu atın boynuzu tarafından açılan bir yarayı tedavi etmenin hiçbir yolu yoktur. Büyünün bile işe yaramadığı bilinmektedir.


Nilfgaardlı Sahireler

Nilfgaardlı sahireler, Kuzeyli akranları gibi güzellikleriyle ün salmamışlardır. Nilfgaard topraklarında, bir sahirenin kendisini daha kadınsı göstermek için büyü kullanması pek hoş karşılanmaz. Hatta Assire var Anahid, kitaplardaki bir kısımda; soluk tenli, kemer burunlu, pek çirkin ve tırnakları kırılmış hâlde olarak tasvir edilir. Assire var Anahid ile Fringilla Vigo, Kuzeyli sahirelerle tanışıp, Sahireler Locası’na katıldıktan sonra ancak kendilerini Kuzeyli büyücülere benzetebilmişlerdir.


İblisler

Witcher kayıtlarına göre (büyük ihtimalle kurt okulu kayıtları) iblisler, hiçbir sırlarını açığa vermeyen, bilmecelerle konuşan gizemli varlıklardır. Dünyaya ölümlüler tarafından çağırıldıklarında, bu çağrıyı kendi istekleriyle cevap verdikleri bilinir, esrarengiz bir güç onları dünyaya çekmez. Öldürmekten zevk alırlar, bu yüzden dünyaya yalnızca eğlenme amaçlı gelirler. Hearts of Stone’daki Gaunter O’Dimm’den de gördüğümüz gibi, anlaşmaya girdiği kişiler ondan istediklerini aldıklarını zannederken, kontrol her zaman O’Dimm’de olurdu. Tabii insanların bu tavrı onu oldukça eğlendiriyordu.


Witcherlar ve Korku

Witcher adaylarına, eğitimleri sırasında korkularını bastırma öğretilmez. Tam tersi, korkularına göre hareket etmeleri konusunda eğitim alırlar. Korku hissediliyorsa, buna yol açan bir şey vardır ve hayatta kalabilmek için kişinin korkmayı bilmesi gerekmektedir. Onlara korkularını yenmekten ziyade, korkularına yenilmemeleri öğretilmiştir.


Emhyr var Emreis ve Metresleri

Kadınlarla arası iyi olan tek hükümdar, Kral Foltest değildir. Emhyr var Emreis de, Foltest kadar ünlü olmasa da, birkaç kadınla aşk yaşamıştır. Bunların ilki bariz bir şekilde Ciri’nin annesi Pavetta’dır. Emhyr, Pavetta’ya duyduğu aşkın gerçek olmadığını belirtmişti ve diğer metreslerine karşı da muhtemelen aşk hissetmiyordu, ancak konumuz bu değil. Cintra’nın Dişi Aslanı Calanthe’nin karşısına çıkmadan önce, Prenses Pavetta ile tanışıp, onu hamile bırakması bile oldukça büyük bir olay. Yıllar sonra İmparatorluk tahtını kazanmasından itibaren, sarayında bazı soylu kadınları metresi olarak tuttuğu tüm Nilfgaard tarafından biliniyordu. Hatta aralarında çeşitli ihtilaflara giren soylular, kızlarını İmparator’un yatağına sokma yarışına girmişlerdi. Biz okuyucular tarafından bilinen üç metresi arasında Dervla Tryffin Broinne en ünlüsüdür. Sahte Cirilla bulunmadan evvel İmparator, Kont Broinne’in karısı Tarnhann Baronesi’ni yanında üç yıl bulundurmuştu ve sarı saçlı baronesin güzelliği Nilfgaard standartlarına göre çok yukarıdaydı. İmparator Emhyr, Dervla’dan önce ise Aine Dermott ve Clara aep Gwydoly Gor adında iki soylu kadını daha metresi yapmıştı.


Peygamber Lebioda

Ebedi Ateş dininin azizlerinden en büyüğü olan Lebioda, Kaedwen’de bulunduğu sırada, köyün birine dadanan bir ejderhayı kovmak için köylülere yardım etmeyi kabul eder. Söz konusu ejderha ile yüzleşmeye gider, ancak ejderhanın yemeği olur. Sonrasında ise Lebioda’nın takipçileri, peygamberlerinin kemiklerini ejderhanın dışkısından toplayıp bir araya getirirler. Peygamber’in kemikleri, hâlâ Novigrad’ın Tapınak Adası’ndaki bir lahitte bulunmaktadır. Belirli bayram günlerinde dini bütün olan insanların, Lebioda’nın kemiklerini öpmelerine izin verilir.


Ormanın Muhafızları

Kitaplarda ırk çatışmaları Kuzey Savaşları’ndan itibaren görülmeye başlamamıştır. İnsanlar dünyaya varmadan önce bile elfler, cüceler ve vranlar ile savaşmaktaydı ve dryadlar, şimdi oldukları kadar vahşilerdi. İnsanın gelişi ile ırklar arasında belirgin bir sınır çizilmiş oldu ve yüzyıllar boyunca ‘insanlar’ ve ‘gayriinsanlar’ aralarında savaş verdi. Kuzey krallarının özel askeri birliklerinden ve Scoia’tael komandolarının ortaya çıkmasından önce, kendilerine Ormanın Muhafızları ismini veren bir grup Verden’li korucu, karşılaştıkları gayriinsanları -özellikle elfleri ve dryadları- gördükleri yerde avlayıp, çeşit çeşit öldürme yöntemleriyle infaz ederlerdi. Gayriinsanlara yardım ettikleri veya onlara sempati duydukları söylenen insanları da pek kolay affetmezlerdi. Savaşlar başladıktan sonraki akıbetleri bilinmemektedir.


Sigismund Dijkstra ve Esterad Thyssen

Kral II. Vizimir’in İstihbarat Başı olan Sigismund Dijkstra ile Kovir ve Poviss Kralı Esterad Thyssen, kitaplarda birçok ortak yönleri olan, oldukça iyi anlaşan bir ikilidirler. Dijkstra bu yüzden İkinci Kuzey Savaşı sırasında Kral Esterad ile görüşmesinden başarılı ayrılmış, Kovir’den Redanya’ya savaşı kazandıracak para yardımı sağlanmıştır.


Aktarmak istediklerim bu kadardı. Değinmediğim detaylar varsa, bunun nedeni ya o detayı hatırlayamamamdır, ya da yazmaya değer bulmadığımdandır. Eğer unuttuğum bir detay varsa affola, yazının eksiklerini yorumlarda belirtebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorumlar